Zihinsel Şifa

7,4/10  (13 Oy) · 
49 okunma  · 
15 beğeni  · 
2.452 gösterim
"-Okuluyla, ailesiyle veya arkadaşlarıyla sıkıntı yaşıyor. Okuyup anlamakta ve öğrenmekte zorlanan zihni yavaşlıyor. Çabucak yoruluyor, üzülüyor, öfkeleniyor. Kimse onu anlamıyor, çevresiyle çatışıyor. Ümidini yitiriyor." Neden?
1- Belki beynine yağ, su, oksijen gibi ihtiyaçlarını gereği gibi sağlayacak yaşama alışkanlıkları edinmediği için beyin kimyası bozuldu.

2- Belki zihnini çarpık çalıştırarak yoran düşünce kalıpları kazanmış. Belki de izlediği filmler ve okuduğu romanlar hipnotik telkinlerle zihnine karamsarlık kazandırmış.

3- Belki hayatına giren dengesiz insanların sinir enerjisini tüketmesinden nasıl korunacağını öğrenmemiş. Zihnini yöneten sınırlayıcı inançlardan arınmaya çabalamamış.

4- Belki öfke, suçluluk gibi olumsuz duygulardan sıyrılma yollarını kazanmamış.

5-Belki hayatın ölüm, ayrılık gibi her türlü sarsıntısının stresini sindirebilecek sabır, şükür, tevekkül, tefekkür gibi manevi güç kaynaklarına tutunmamış.

Zihinsel Şifa hayatımıza yepyeni bir sayfa açmamızı sağlayabilir. Zihnimizi yeniden programlayarak büyük sıkıntılarımızı küçültebilir, iyi yönlerimizi geliştirebiliriz. Dengesini kazanan zihin, zincirlerinden arınır. Yapısına yüce Yaradan'ın yerleştirdiği hayat coşkusu ve çalışma cesareti yeniden dirilir.
(Tanıtım Bülteninden)
Kübra 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 82 günde · Puan vermedi

Öncelikle bu kitabı bana hediye eden Onur kardeşime teşekkür ederim. Bazı kısımlarına tekrar tekrar göz atacağım, bazı kısımlarını da insanlara özellikle okumak isteyeceğim bir kitap hediye etti bana…

Kitabı uzun sürede okumamın birçok sebebi var; en önemlisi bir süredir dikkat problemim var, ikincisi bir süre şehir dışına çıkınca orada herhangi bir kitaba yoğunlaşamam ve sadece şiir okumam, üçüncüsü bazı sayfaları dönüp dönüp tekrar okumam. Kitapta altını çizdiğim çok cümle var. Kitabı inceleyenler Onur'un 150 milyon alıntı :) :) :) yaptığını görebilir. Bu alıntılardan da çizdiklerim var ama kitabın daha ince noktalarını gözden kaçırmamaya çalıştım. Benim altını çizdiğim yerler daha güzel :) :)

Çoğu kişi '''aslında ben o kadar da kişisel gelişim kitabı okumayı sevmiyorum ama''lı bir cümle kurmuştur. Ben de o kişilerden biriyim. Bir farkla, okuya okuya sevmez oldum :) Bir yerden sonra bir şeyler havada kalıyor, özellikle yazar yabancıysa. Çünkü ille kendi kültürümüz, kendi inancımız, kendi ülkemizin gerçekleriyle yaşıyoruz. Bunları hesaba kattığımızda kitabı kendi hayatımıza uydurmayı bir yere kadar gerçekleştirebiliyoruz.

Özellikle İslam inancına sahip insanların ya da en azından Allah'a inanan insanların daha rahat okuyabileceği, daha rahat anlayabileceği, ''evet, aslında bu böyle olmalı, ah keşke'' diyeceği bir çok satır, paragraf, kısım mevcut.

Kitapta aklımda en çok kalan kısım sanırım biraz tuz tadıp, bol su içerek yürüyüş yapmak olacak. Bu tavsiyeye göre vücut terleyerek ve spor yaparak hem fiziki hem psikolojik olarak çok rahatlıyormuş. En kral depresandan daha iyi olduğunu söylemiş yazar.

Kitabın puntolarının büyüklüğü çok iyi, okunması bu yüzden oldukça rahat. Satırlar da oldukça akıcı. Sadece belki tek eleştirim, biraz daha kısa yazılabilirmiş. Yazar, daha ikna edici olmak için belki, bazı yerleri uzatmış. Bu da yer yer sıkabiliyor. Ama genel hatlarıyla oldukça istifade edilebilecek bir kitap.

Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim.

Ayşefeyza 
22 Ağu 02:17 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Merhabalar,
Öncelikle kitabı genel olarak beğendiğimi ifade ederek başlamak istiyorum, gerek beyinsel, gerekse sorunlara yaklaşım tarzları, olumlu bakış açıları kazanma, durum değerlendirme tarzı bir çok meseleyi ele almış yazar. Yeri gelmiş maneviyata yeri gelmiş psikoloji ilmine yer vermiş. Psikoloji alanında verdiği bilgiler okuduğum diğer psikoloji kaynaklarından aksi bir tutum sergilemiyor. Yazar psikoloji ile alakalı bu kadar bilgi sahibi iken psikoloji mezunu olmaması benim için önemli değil. Zira herşey diploma değil, ilgin var ise çalışarak bilgin de olur kanaatindeyim kendimce.
Derleme bir kitap olmuş. İzlediğim videolarda ki, gittiğim seminerlerde ki dinlediğim bilgilerin düzenli bir sıralama ile not haline getirilmiş şekli sanki. Bu kitaptan daha iyilerini de okudum, daha kötülerini de ortalama bir kitap.
Beğendim.

Musa Özbakır 
01 Şub 11:46 · Kitabı okudu · 29 günde · 6/10 puan

Derleme bı kitap olmuş beyin ve zihin sağlığı için yapılması gerekenler ile başlayıp bilişsel terapi ve insan ilişkileri ile devam edip tasavvufi yorumlarla tamamlanmış.Bircok kitaptan alinan bilgilerle oluşan ve yazarın deneyim ve yorumlarını kattığı bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 290 Alıntı

Müslüman, bir sembolü şans getireceği inancıyla taşımanın şirk olduğunu nasıl unutur?

Zihinsel Şifa, Muhammed Bozdağ (Sayfa 125)Zihinsel Şifa, Muhammed Bozdağ (Sayfa 125)

Zorba isteklerini yapsın diye sıklıkla korkuttuğu avına hayatını zehir eder, kanını kurutur.

Zihinsel Şifa, Muhammed Bozdağ (Sayfa 194)Zihinsel Şifa, Muhammed Bozdağ (Sayfa 194)

Her ilişkiyi niyet okuyarak yönetmeye kalkarsak, hayatımıza hakimiyetimizi yitiririz.

Zihinsel Şifa, Muhammed Bozdağ (Sayfa 97)Zihinsel Şifa, Muhammed Bozdağ (Sayfa 97)