Giriş Yap

Zincire Vurulmuş Prometheus

Bütün bir kuşak benim gibi, Acılara katlanacak, ağlayacak, Gülecek, sevinecek, Ve aldırış etmeyecek Benim gibi! | Zincire Vurulmuş Prometheus, Aiskhylos Prometheus: Yunan mitolojisinde, göğe yükselip ateş cevherini çalarak yeryüzüne indiren, bu yüzden tanrıların gazabına uğrayarak bir kartal tarafından göğsü deşilmeye mahkûm edilen kahramandır.
Reklam
Şu evrende siz tanrılardan Daha zavallısı var mıdır bilmem: Kurban vergileri Dua üfürükleriyle beslenir Haşmetli varlığınız zar zor. Size umut bağlayan budalalar, Çocuklar, dilenciler olmasa Yok olur giderdiniz çoktan. Ben de bir çocukken Ne yapacağımı bilmez olunca Çevirirdim güneşe doğru Görmediğini gören gözlerimi; Yakarışımı dinleyecek Bir kulak varmış gibi yukarıda; Varmış gibi derdimle dertlenecek Benimkine benzer bir yürek yukarıda.
Zincire Vurulmuş Prometheus, AiskhylosSayfa 59 - PROMETHEUS, GOETHE
Ey yüce anam benim, Ve ey sen Dünyaya ışık salarak dönen gökyüzü, Gör uğradığım haksız belaları!
Varsın saldırsın üstüme çatal dilli alev, Yarılsın gökler yıldırımla, Azgın yeller sarsın dört bir yanı, Dünyayı kökünden koparsın solukları, Denizler uğultulu dalgalarıyla Silip süpürsün yıldız yollarını göklerde! Atsın beni sonunda karanlık Tartaros'a, Girdapların amansız kucağına! Ne yaparsa yapsın öldüremez beni.
Reklam
Açıkçası bütün tanrılara düşmanım ben: İyilik ettim kötülük gördüm hepsinden.
Reklam
2
643
6,4bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42