Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var! Aforizmalar

7,7/10  (15 Oy) · 
50 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.638 gösterim
“Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var?”, Karl Marx’ın eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.
Bu zamana kadarki tüm toplumların tarihi, sınıf mücadelelerinin tarihidir.
Herkes yalnızca ve yalnızca kendi çıkarının peşin­dedir. Bu yüzden istemeden de olsa, herkes bir başka­sının çıkarına, yani ortak çıkara hizmet eder.
Dünya sıradan insanların ayakları altına serilecek ve sevinç sesleri en derin pınarlara bile ulaşacak.
Kübra 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Keşke elimde olsaydı da bu kitaptaki her cümleyi paylaşabilseydim :) Kitap tanıtım bülteninde de yazdığı gibi derlemedir. Kısa kısa Karl Marx'ın dünya görüşünü, davası hakkında söylediği sözleri içerir. Karl Marx okumaya nerden başlasam diye düşünürken kitap fuarında karşıma çıkan bu kitabı isminden etkilenerek almıştım yeni okuma fırsatı buldum. Etkilenerek bir çırpıda okuduğum mükemmel bir kitap. Hepinize tavsiye ederim :)

Hakkı X 
12 Eyl 2017 · Puan vermedi

Birbirimiz için karşılıklı değerlerimiz,karşılıklı nesnelerimizin değerine eşittir.Bu yüzden karşılıklı bir ilişkide insanın kendisine değer taşımaz.

Tarihsel Maddeci 
11 Oca 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bu kitabı yer yer görüyorum, bence bu kitap yerine Marks'ın kendi kitaplarının okumanın daha faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü "yarım iman dinden eder" dendiği gibi yarım teori de bilginin özünden edebilir.

Demir Demirgil 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı kısaca inceleyecek olursak Karl Marx'ın kaleme aldığı en kaba tabirle "Komünist Özdeyişleri" diyebiliriz. 'Dünya'nın tüm Proleterlerı ayaklanın' mottosunun güzel işlendiği bir aforizmalar kitabı.

Kitaptan 41 Alıntı

Kübra 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Nesneler dünyasındaki değer artışı insanlar dünyasındaki değer düşüşü ile doğru orantılıdır.

Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 24 - Aylak Adam Yayınları)Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 24 - Aylak Adam Yayınları)
Kübra 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir.

Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 24 - Aylak Adam Yayınları)Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 24 - Aylak Adam Yayınları)
Bay X 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu

İşçi gerekli geçim araçlarını sağlamak için yaşam faaliyetini bir başkasına satar. Yaşamak için çalışır. Emeğini yaşamının bir parçası olarak görmez, daha çok yaşamından yaptığı bir fedakârlıktır o. Başkasına sattığı
bir metadır.

Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 74 - Aylak adam yayıncılık)Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 74 - Aylak adam yayıncılık)
Bay X 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Ateizm... Kendilerini dinlemeye hazır herkesi öcülerden korkmadıklarına ikna etmeye çalışan çocukları anımsatıyor insana.

Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 26 - Aylak adam yayıncılık)Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 26 - Aylak adam yayıncılık)
Kübra 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Deneyimle sabittir ki, en mutlu insan en çok insanı mutlu edendir.

Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 58 - Aylak Adam Yayınları)Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 58 - Aylak Adam Yayınları)
Bay X 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Özel mülkiyet çerçevesinde herkes kendi bencil gereksinimini tatmin etmek için bir başkasının üstünde yabancı bir güç yaratma çabasındadır. Bundan dolayı nesneler miktarındaki artışa, insanın maruz kaldığı yabancı güçler diyarında bir genişleme eşlik eder ve her yeni ürün, yeni bir karşılıklı aldatma ve soygun ihtimali doğurur.

Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 67 - Aylak adam yayıncılık)Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 67 - Aylak adam yayıncılık)
Bay X 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu

İşçi sınıfı tamamen yok olmamak için daima bir kısmını kurban etmelidir.

Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 40 - Aylak adam yayıncılık)Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 40 - Aylak adam yayıncılık)
Recep 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Proleterlerin zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyi yok. Oysa önlerinde kazanacakları bir dünyaları var.

Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 13 - Aylak Adam Kültür Sanat Yayınları)Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 13 - Aylak Adam Kültür Sanat Yayınları)
Kübra 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Az biraz tarih bilen herkes büyük sosyal devrimlerin kadınların katılımı olmadan gerçekleşmeyeceğini bilir.

Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 46 - Aylak Adam Yayınları)Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!, Karl Marx (Sayfa 46 - Aylak Adam Yayınları)
5 /