Ziya'ya Mektuplar

10,0/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
908 gösterim
Babacığım, hayatta muvaffakiyet yalnız aç kalmamakta değildir. Asıl muvaffakiyet göçüp gittikten sonra ardında bir eser bırakmaktadır. Bu eseri meydana getirmek için saadeti memnu telakki etmeli. Benim de çizilmiş bir mefkürem vardır. Ben, her şeyden evvel, yaşamış olduğuma delil için, bir eser meydana getireceğim.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2007
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9789750707148
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Seher 
08 Şub 16:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bense hep istemediğim hayatı yaşaya yaşaya istediğim hayatın nasıl bir şey olduğunu unuttum gitti.

Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 204 - Can Yayınları)Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 204 - Can Yayınları)
Seher 
 10 Oca 16:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kış olmuş. Lapa lapa kar yağar.
Bulutlar mı yaprak döküyorlar,
...

Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 78 - Can Yayınları)Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 78 - Can Yayınları)
Seher 
 18 Oca 01:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık başkalarının fikirlerine ve zevklerine körü körüne iştirak edecek çağı aştık. Koparacağımız çiçeği, altına uzanacağımız ağacı, ağzımıza alacağımız yemişi kendimiz seçebiliriz.

Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 136 - Can Yayınları)Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 136 - Can Yayınları)
Seher 
22 Oca 17:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biliyorum, seni oraya bağlayan kabristanlar da var, hastaneler de, bankalar da! Hatıraların gibi hayallerin de ancak o iklimde yetişir çiçeklerdendir.

Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 197 - Can Yayınları)Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 197 - Can Yayınları)
Seher 
17 Oca 18:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geceler ki ancak ölümle aydınlanır
Hoş gör geceleri, yaşamak aşkımızdır

Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 78 - Can Yayınları)Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 78 - Can Yayınları)
Ayşegül A. 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok daha ferah olmalıdır,
Cinnet dedikleri o cennet,
Şu akıl zindanlarımızdan!

Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı TarancıZiya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı
Seher 
 12 Oca 11:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü sen benim için yalnız vefakâr ve halden anlar bir dost değil, aynı zamanda açık havayı, güneşi, baharı, iyiliği de temsil eden, nasıl olup da insan kılığına girdiğine daima hayret ettiğim bir meleksin.

Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 74 - Can Yayınları)Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 74 - Can Yayınları)
Seher 
19 Oca 18:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mesela salatada, yeşil salata, zeytinyağı, sirke, mevsiminde domates filan bu salatanın lezzet unsurlarıdır. Fakat bu salataya şeker ektin mi ne olur? Canım salata rezil, kepaze olur. Halbuki şeker gayet kıymetli, tatlı, güzel, mugaddi bir şeydir. Şiirde de aynı şey vakidir. Mesela güzel bir duyuş, bir hayal, bir bilmem ne, yerini terkibini bulamadı mı salatada şekerin gülünç vaziyetine düşer. Yağı fazla kaçmış pilav da lezzetini kaybetmiş demektir. Mısrada da fazla kelime aynı neticeyi doğurur, mısranın edasını çirkinleştirir, bozar, mısrayı mısralıktan çıkarır. Her kelime hissesine düşen sesi, mana, tedai ve daha bir sürü vazifeleri ifa edemedi mi lüzumsuzdur; o mısrada yeri yoktur.

Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 164 - Can Yayınları)Ziya'ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 164 - Can Yayınları)