Zor Kişiliklerle Yaşamak

9,0/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
3 beğeni  · 
598 gösterim
Problemlerimizin kaynağını, çoğu zaman hayatımızdaki "başka kişiler"in yaşantımızı ne derece etkilediklerini fark etmeksizin yanlış yerlerde ararız. Sorunlarımızın odağındaki "başka kişiler"i fark ettiğimizde, onların birer "zor kişilik" olarak en yakın dostumuz, iş arkadaşımız hatta eşimiz olduğunu görürüz. "Zor kişilikler"in çevresi, bu kişilerin sürekli olarak sergiledikleri davranışlar karşısında şaşkınlığa düşer: Yaşamı çatışmalar ve dargınlıklarla geçen paranoyak kişilik, başkalarını idealize etmeyle hayal kırıklığı arasında salınan oyuncu kişilik, çevresinden karşılıksızca ilgi ve ayrıcalık talep eden narsist kişilik, iç dünyasına kapanan şizoid kişilik ve sürekli koruyucularının gölgesinde yaşayan bağımlı kişilik... Peki ama bu sorunlu var olma biçimleri nasıl değiştirilecektir? Bu konuda bütün görev ve sorumluluk kişiye mi ait olacaktır? Yoksa, bu tür kişilerin davranışlarından yakınan ya da rahatsızlık duyan çevresinin ona baskı uygulaması mı gerekir? Zor kişiliklerle baş edebilmek ve onlarla birlikte yaşayabilmek mümkün müdür?
"Zor Kişilikler"le Yaşamak on iki ayrı zor kişilik tipinin kendilerini ve başkalarını nasıl gördüğünü anlatıyor. "Zor kişiliğin" kendine ve dünyaya bakış açısını anladığımız zaman, bu kişinin bazı davranışlarını açıklamanın nasıl da kolaylaştığını gösteriyor.

Kitap hayatımızdaki "zor kişilikler"le beraber nasıl yaşayacağımızı anlatmanın dışında, kendimizi daha iyi tanımamıza ve kendimizde "zor kişilik" özelliklerinden bazılarının bulunup bulunmadığını anlamamıza da yardım ediyor.

François Lelord ve Christophe André, psikiyatr ve psikoterapi uzmanları olarak ele aldığı kişilik tiplerine uygun vaka analizleri ışığında, meslek ya da aile çevremizde bulunan zor bir kişiliği idare etmek konusunda bize yol gösteriyorlar. "Zor kişilikler"le yaşamayı seçen ya da buna mecbur olanların ve başkaları tarafından "zor bir kişilik" olarak tanımlanan herkesin faydalanacağı bir okuma.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  330
 • ISBN:
  9789754707786
 • Orijinal Adı:
  Comment Gerer Les Personnalites Dificiles
 • Çeviri:
  Rıfat Madenci
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
merve tan 
 07 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hani bazen deriz ya "şu insanları anlamak zor". Heh işte kitap tam da insanları anlamanın neden zor olduğunu bize gösteriyor. Kitapta başlıca kişilik bozuklukları tek tek ele alınmış. Paranoyak, narsis, bağımlı, depresif vs. Her başlıkta bu kişi tiplerinden örnekler verilerek daha anlaşılır hale getirilmiş. Önce örnek bir olay verip bunun üzerinden bu örnekteki kişinin dünyaya bakış açısını ve hangi kişilik kategorisine dahil olduğu açıklanıyor. Her birinin sonunda da bu kişilik tiplerini fark ettiğimizde onlara nasıl yaklaşmamız gerektiği, nelerden kaçınmamız gerektiği vurgulanıyor. Kitabın sonunda da bu kişiliklerin nasıl oluştuğu şeklinde açıklama yapıp, genel tablo üzerinden kısa bir özetle bitiriyor.

   Elbet hepimizin çevresinde anlaşmakta zorlandığımız insanlar vardır. Bu kitapla onların davranışlarının nedenlerini anlayarak ilişkilerinizi daha kolay hale getirebilirsiniz. *Tabi bunu insanları etiketlemek için değil, onları anlamak için yapmalıyız*

   Ben çok beğendim. Tereddütsüz tavsiye edebileceğim bir kitap. Kitabın dili yalın fakat bilgi içeriği oldukça yoğun olduğundan bir çırpıda bitecek bir kitap değil. Sabırla, acele etmeden, sindire sindire okumanızı tavsiye ederim.

oya yts 
 05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

akademik bilgilerle dolu olmasına rağmen çok güzel bir kitap. ruh sağlığı çalışanlarının olduğu kadar insanla temas eden herkesin ilgilenebileceğini düşündüğüm bir kitap. farklı kişilik tiplerinin olumlu ve olumsuz özellikleri öz ve net bir dille anlatılıyor. küçük küçük testlerle kendinizi ve etrafınızdakileri anlatılanlara göre değerlendirebilmenizi sağlıyor. sıkılmadan bir sürü şey öğrenebileceğiniz bir kitap, okumanızı öneririm.

Kitaptan 2 Alıntı

merve tan 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Genelde zor kişilikli biri, zevkinden değil, korku duyduğundan sorunlu davranır. Endişeyle hareket eder (terk edilmekten, anlaşılamamaktan, saldırıya uğramaktan, kendini ya da sevdiği insanları tehlikeye atmaktan endişe duyar).

Zor Kişiliklerle Yaşamak, François LelordZor Kişiliklerle Yaşamak, François Lelord
merve tan 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Karşılaştığımız olayları ne şekilde yorumladığımızı açıkça anlamak, tutumlarımızı değiştirmede de temel anahtardır.

Zor Kişiliklerle Yaşamak, François LelordZor Kişiliklerle Yaşamak, François Lelord