1000Kitap Logosu
kitaptutkum0103
TAKİP ET
kitaptutkum0103
@kitap_tutkum0103
Yarın, geride kalan hayatımızın ilk günüdür.  
866 okur puanı
26 Ara 2019 tarihinde katıldı.
193
Kitap
5
İnceleme
2.392
Alıntı
54
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
136 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Aziz Nesin' in hiciv yeteneğini konuşturduğu kısa hikayelerden oluşuyor Bay Düdük.Yazar; dönemin ülke sorunlarını ele alırken kırıp dökmeden gülümseterek okuyucuya aktarıyor.Bu konuda oldukça usta bir kalem.Güldürürken düşündüren Aziz Nesin 'in keyifle okuyacağınız kitaplarından biri diyebilirim. Sevgiyle ve kitaplarla kalın...
Bay Düdük
8.5/10
· 1.302 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
27
350 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Hanımın Çiftliği serisinin ikinci kitabıyla geldim.Bu kitapta da akıcılık devam ediyor.Fabrika işçisi kızın Hanım Ağa olma yolundaki büyük değişimine tanıklık edeceksiniz.İsmen ve cismen baştan aşağı bir değişim.Değişimler sadece kişilerde değil.Orhan Kemal, çok partili döneme geçişi, sanayıleşmeyi, toplumsal ve siyasal değişimleri ve bu değişime ayak uydurmaya çalışan halkı kaleme almış.Çıkarların ön planda tutulduğu, bu uğurda neler yapılabileceğini karekterler sayesinde gözler önüne seriyor.Ayrıca dönemin toplumsal yanlışlıklarını;özellikle çarpık ilişkiler, din tüccarlığı, kine nefrete dayalı toprak cinayetleri gibi meseleleri de okuyucuya aktarıyor.Keyifli okumaydı benim için.
Hanımın Çiftliği
8.3/10
· 1.067 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
29
352 syf.
·
6 günde
·
10/10 puan
Dağın Öteki Yüzü üçlemesinin son kitabı Ölmez Otu.Her ne kadar birbirinden ayrı okunabilecek kitaplar da olsa sıralamaya göre okunmasını öneririm.Daha bir keyif alarak okuyacaksınız.Yaşar Kemal okurları bilirler, okumaya başladığınız andan itibaren kitabın kahramanlarıyla birlikte olayların içinde savrulup duruyorsunuz. Birinci kitapta; köylülerin Toroslardan pamuk toplamak için Çukurovaya inişleri sırasında dramatik yaşantılarına tanıklık ettik.İkinci kitapta; Yalak köylülerinin baskılar karşısında korkularindan ve çaresizliklerinden kendi yarattıkları ermişe koşulsuz bağlanmalarına tanıklık ederken, üçüncü kitapta da; var ettikleri ermişin yine korkuları yüzünden yok oluşuna ana karekterlerden Meryemce Ana' nın ölmez otu gibi ölümsüzleştirildiğine taniklık edeceksiniz.Güçlü yere sağlam basan Anadolu kadınının simgesi Meryemce Ana.Aşkın ,şiddetin,cinayetlerin, yaşam mücadelesinin bolca içinde olduğu leziz bir Çukurova hikâyesi.Sonuna kadar keyifli bir okumaydı. Sevgiyle ve kitaplarla kalın..
Ölmez Otu
9.1/10
· 1.119 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
24
104 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Babil Kitaplığı serisinin yedinci kitabı Kaçan Ayna.Yazarıyla tanışma kitabım.Fantastik on öyküden oluşuyor kitap.Tamamen gerçek dışı, kurguya dayalı öyküler.Gerçek dışı oluşlarının yanı sıra çokca felsefe içeriyor.Her öyküde farklı izlenimler, farklı sorgulamaların içerisinde buluyorsunuz kendinizi.Yazar; geçmiş ile gelecek, ölüm ile yaşam arasındaki ince çizgiyi ve kişinin zaman kavramı içinde kendini araması, sorgulamasına dikkat çekiyor.Hayat felsefesi üzerine çokca düşündürecek bir kitap.Altı çizilecek birçok ders verici nitelikte sözler var.Okuma bitiyor ama okuduklarınıza dair sorgularınız devam ediyor.Farklı kalemlerle tanışmak için Borges seçkilerini okumaya devam diyorum. Sevgiyle ve kitaplarla kalın...
Kaçan Ayna
8.8/10
· 844 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
24
352 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Yaşar Kemal'in şimdiye kadar okuduğum hiçbir eseri beni yanıltmadı.Ortadirek de onların arasında yerini aldı.Her eserinde olduğu gibi akıcılık, betimlemeler, kullandıği dil ve olay örüntüleri tek kelimeyle harika.Kahramanlarla beraber hikayenin içinde dolanıp duruyorsunuz.Efsane yazardan efsane eserler okumaya devam diyorum. Ortadirek;Toros Dağlari' nın eteklerinde yaşayan köylülerin pamuk zamanı geldiğinde Çukurova'ya inişleri sırasında yaşadıkları zorlukların öyküsüdür.Hayalleri olan fakat bu hayallerden oldukça uzak yaşayan insanların bu uğurdaki çabalarına, çaresizlikleri diline vuran insanların hüzünlü yaşamlarına şahit olacağınız bir Yaşar Kemal klasiği.
Ortadirek
8.9/10
· 1.610 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
40