Yeşim Gökyıldız'ın Kapak Resmi
Damla Köseoğlu, Kar Kurdu'yu inceledi.
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üstünden altmış dört yıl geçmesine rağmen Stalin'in ölümünün doğal yollarla gerçekleşen bir ölüm mü olduğu, yoksa Rus liderin cinayete mi kurban gittiği sorusu hala cevap bulamadı. Kitapta da belirtildiği gibi Stalin'in yakın ailesi onun resmi açıklamada yer alan beyin kanaması nedeniyle ölmediğini, öldürüldüğünü ve ölümün gerçek nedeninin de devlet güvenliği gerekçesiyle örtbas edildiğini iddia etti ve bunu destekleyen tarihi gerçekler de var.  Glenn Meade de Kar Kurdu'nda bu konuyu ele alıyor, tabii ki kurgulayarak. Kar Kurdu yaşayan insanlarla bir bağ oluşturmak için yazılmamış olsa da kitapta yer alan bazı olaylar belgelenmiş tarihten alınmış. Kar Kurdu'nu mükemmel yapan noktaların başında da bu durum geliyor. Gerçeklik ve yazarın hayal gücünün bir araya gelmesi sonucu ortaya tek kelimeyle harika bir eser çıkmış. Kar Kurdu için tüm olumlu sözlerin, beğeni ifadelerinin yetersiz kalacağını düşünsem de bu kitabın bugüne kadar okuduğum en iyi kitaplardan biri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Glenn Meade okumaya karar vermemin ardından okumak için ilk olarak Kar Kurdu'nu seçtim. Kitap hakkında tek bir olumsuz yorum görmedim ve açıkçası bu kitap için yapılacak herhangi bir olumsuz yorumu kabul edeceğimi de sanmıyorum. Kitabı bitirdiğimde ilk düşüncem bu kitabın çok farklı bir seviyede olduğuydu.

Kar Kurdu Soğuk Savaş yıllarında yaşanan olayları konu alıyor. Milyonlarca kişinin hayatını kaybettiği İkinci Dünya Savaşı sona ermiş, ABD ve Rusya arasında dünyanın tek süper gücü olmak için kıyasıya bir mücadele başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı'nı, verdiği atom bombası  kullanılması kararıyla bir anlamda bitiren Başkan Truman Oval Ofis'i Eisenhower'a devredecektir. SSCB'nin başında ise Stalin bulunmaktadır. CIA'nin eline Stalin'in psikolojik durumunun her geçen gün kötüye gittiği bilgisi ulaşır, rapor bizzat Stalin'in doktorlarının imzasını taşımaktadır. Ayrıca ABD ile Rusya arasında sular kaynama noktasına gelmiştir ve  Stalin önderliğinde Rusya hidrojen bombası çalışmalarında bir hayli öndedir. Stalin'in bu bombayı kullanma tutkusu sadece iki ülkeyi değil tüm dünyayı yeni bir savaşa sürükleyecektir. ABD'nin 34. Başkanı Eisenhower koltuğu devraldığında tüm dengeleri değiştirecek bir operasyonun da startını verir: Kar Kurdu Operasyonu. Operasyonunun amacı ise Stalin'i öldürmektir. Operasyon hazırlıklarına başlayan üst düzey yöneticilerin bilmediği şey ise, SSCB'nin gizli servisi KGB'nin bu operasyon hakkında bilgisi olduğudur.

Tarih, macera, polisiye ve daha birçok öğenin bir araya geldiği Kar Kurdu okura adeta ziyafet sunuyor. Kitabın başlarında isimler, olaylar biraz karmaşık gelse de, kısa süre sonra isimlere alıştığınızda sayfalar su gibi akıp gidiyor. Glenn Meade şaşırtıyor, bilgilendiriyor, bu tarz bir kitaptan isteyebileceği her şeyi okura veriyor. Çeşitli nedenlerle gitmek istediğiniz ülkeler veya şehirler vardır ve ben belki de sırf bu kitap nedeniyle Moskova ve kitapta sözü geçen diğer yerleri görmek istiyorum. Bir kitapta polisiye öğeleri, dramatik öğeler ve macera öğeleri ancak bu şekilde ustalıkla bir araya getirilebilir. Genel olarak tarihi çok seviyorum ve Kar Kurdu'nun konusunu tarihten alması, geçtigi yıllar kitabı daha ilgi çekici hale getiriyor. CIA, MOSSAD, KGB gibi kurumlar, önemli devlet yetkilileri, çıkar çatışmaları, toplama kampları ve bu şekilde daha birçok unsurla okuyucuyu buluşturan Glenn Meade Kar Kurdu ile size bambaşka bir boyuta taşıyor. Meade okuru alıp o dönemde giriş çıkışların çok zor olduğu, çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü Rusya'ya bırakıyor ve olayları okura adeta yaşatıyor.

Yazarın Kar Kurdu için oldukça detaylı bir araştırma yaptığı belli, zaten yazar kitabın giriş kısmında ABD, Rusya ve Finlandiya gibi ülkelerde görev almış birçok kişiden yardım aldığını belirtiyor. Yazım aşamasında bu denli özen gösterilmiş kitaplar ve bu araştırmaları yapan yazarlar daha fazla saygıyı hak ediyor. Son olarak, Stalin'in öldüğü sıralarda ABD'nin normalden daha fazla CIA ajanını Moskova'ya göndermiş olduğu, Stalin'in yaşamının son dönemlerinde psikolojik anlamda gerçekten de rahatsızlıklar yaşadığı, Stalin'in hidrojen bombasını ABD'ye karşı kullanmak şeklinde bir tutkusu olduğu gibi konular göz önünde bulundurulduğunda Rus liderin ölümü daha da gizemli bir hale geliyor. Stalin'in rahatsızlığa yakalandığının bildirildiği günün sabahında kapıdan çıkarılan iki ceset ve bu cesetlerin Moskova'da gömüldüğü mezarlarda yer alan taşlarda isim olmaması gibi noktalar da diğer soru işaretleri. İncelememin son cümlesinde ise şunu söylemek istiyorum: Kullanılan dil, olayların kurgulanışı, konu seçimi, kitaba katılan gizemli durumlarla Kar Kurdu olağanüstü tanımının karşılığı.

Yeşim Gökyıldız, Çanakkale'de Üç Muhammed'i inceledi.
16 Şub 22:17 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

↪Herkese merhaba.Umarım iş hayatınız,okulunuz ya da yaşantınız güzel gidiyordur.Çanakkale'de Üç Muhammed,Aralık ayında okuyup sevdiğim bir kitaptı.Bugün de sizlere yorumlayacağım.Dilerim keyifle okursunuz. :)

↪Çanakkale şehrinin tarihteki önemini bilmeyen yoktur.Çanakkale Boğazı'nı almak ve düşman devletlerini alt edebilmek için birçok "güneşin" battığı bir savaşa şahit oldu Çanakkale. Uğruna binlerce hatta onbinlerce can verilmiş bir vatandı burası.Ve de can vermeye her daim hazır olan bir sürü askerimiz...Çanakkale askerlerinin yemek listesini okuyarak bile çektikleri zorlukları anlayabilirsiniz.Korkusuzca savaşarak bu imkansız görünen zaferi elde ettiler.Hem de düşmana bile merhamet duyan bir yürekle...

↪Seyit Onbaşı,Memo,Üç Muhammed gibi onlarca asker ve bunların etkileyici hikayeleri okurken sizi davet ediyor.Çanakkale'yi bir de bu gözle okumak isterseniz kaçırmayın derim.

↪ Konusu ise bir hayli güzel ve merak uyandırıcı.Muhammed Öğretmen ile eşi Hatice Hanım,dinine ve vatanına oldukça bağlı insanlardır.Evliliklerinin birinci yılını doldurmuşlardır.Birbirlerine saf ve güzel bir aşkla bağlılardır.Muhammed Öğretmen,kendini iyiyi ve hayırlıyı öğretmeye adamıştır.Bir lisede çalışmaya başlayan öğretmen,buradaki öğrencilerin içler acısı halini görür ve bu durumiçine çok dokunur.Öğrenciler serseri tipli,kibirli,sevgili peşinde ve derslerini hiç umursamayan liselilerden oluşmuştur.

↪ Öğrencilere ders vermek ve Çanakkale'nin etkileyici tarihini anlatmak için onları bir geziye götürmeye karar verir Muhammed Öğretmen.Çok sevdiği eşi Hatice Hanım'ı da yanına alarak geziye gider.Öğrenciler ilk başta geziden memnun kalmayıp mırın kırın ederler.Fakat Çanakkale'deki askerlerin yaşamını ve tarihini öğrendikten sonra gezi,onlar için anlamlı bir hale gelmeye başlar.

↪ Kitapta birçok askerimizin duygu dolu hikayeleri anlatılmış.Bir hikaye ise söyle :
O zamanlar kurbanlık hayvanlara kına yakılırmış.Annesi de vatanı uğruna kurban olması için canından bir parça olan oğluna kına yakmış.Ne kadar da güzel değil mi?

↪ Askerlerimiz,ırk ayrımına dikkat etmeden Türkiye için kol kola,birbirlerine destek olarak savaşmışlar.Doğulu,Batılı, Laz,Anadolulu... Hiç fark etmemiş onlara.Çünkü vatani bir görev vardı ve hepsinin bu vatan için kucak kucağa savaşması gerekiyordu...Okuyunca öyle duygulandım ve onurlandım ki.Irk ayrımına bolca vurgu yapmış yazar.Askerler,korkusuzca ölüme koşmuşlar.Bile bile,isteye isteye.Korkmamışlar,yılmamışlar,gocunmamışlar.Onlar bizim geleceğimiz için şehit olmuşlar.Onlara her zaman minnettarız,minnettar kalacağız!

↪ Çanakkale tarihini bir de böyle farklı şekilde okumak isterseniz gayet güzel bir kitaptı.Dili sade ve etkiliydi.Dolambaçlı cümleler,bunaltıcı paragraflara yer verilmemiş.Akıp gidiyor kitap.Manevi değerlerinizi bir kez daha kabartıyor.Hayatımız için pek çok ders çıkartabileceğimiz kılavuz niteliğinde çok samimi bir kitaptı bana göre.Son sayfalarındaki minik bir gizem de kitaba renk katmış.O tarihler gözümde bir film şeridi gibi canlanmıştı sanki.Kapağında yazdığı gibi : Çanakkle ruhunu bir de böyle okuyun. Bu kitaptan sonra Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale Şehitlerine adlı şiiri gözümde daha da çok anlam kazandı.

↪ Benim kitap hakkındaki düşüncelerim bunlar.Son günlerde çok üşengeç olmamın yanı sıra canım da pek siteye girmek istemiyor.O yüzden inceleme çok gecikti.Yine de nihayet yazdım.İnşallah beğenmişsinizdir. :D
İnşallah hayatınız huzurlu ve mutlu geçiyordur.İşi okulu vb. olan okurlara bol başarılar ve kolaylıklar dilerim.Kitaplarla kalın,iyi haftasonları.

↪ İncelemeyi Çanakkale Şehitlerine şiirinden şu bol anlamlı dizelerle sonlandırıyorum :


Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana âguşunu açmış duruyor Peygamber.

Yeşim Gökyıldız, bir alıntı ekledi.
04 Şub 18:25 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çeşitlilik,hayatın tuzu ve biberiydi.

Kaç Benimle, Kristen Proby (Sayfa 134 - Natalie Conner)Kaç Benimle, Kristen Proby (Sayfa 134 - Natalie Conner)
Yeşim Gökyıldız, bir alıntı ekledi.
 08 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Böylesine yakışıklı olmak yasa dışı olmalıydı.

Kaç Benimle, Kristen Proby (Sayfa 31 - Natalie Conner)Kaç Benimle, Kristen Proby (Sayfa 31 - Natalie Conner)
Yeşim Gökyıldız, bir alıntı ekledi.
 07 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sana keyif veren biriyle birlikte olduğunda zaman akıp gidiyor.

Kaç Benimle, Kristen Proby (Sayfa 28 - Luke Williams)Kaç Benimle, Kristen Proby (Sayfa 28 - Luke Williams)
Yeşim Gökyıldız, bir alıntı ekledi.
27 Oca 20:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu aşkı kusurlarıyla kabul edip önüme bakmalı ve sonsuza kadar onu kalbimde saklamalıydım.

Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 318 - Emily)Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 318 - Emily)
Yeşim Gökyıldız, bir alıntı ekledi.
27 Oca 20:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

O,hiçbir zaman sahip olamayacağım hayata açılan bir pencere gibiydi ve uzun yıllar önce yaşanan o hataları yansıtıyordu.

Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 290 - Bee Larson)Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 290 - Bee Larson)
Yeşim Gökyıldız, bir alıntı ekledi.
27 Oca 20:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Em,maratonun son dönemecinde koşuyu bırakıyorsun."

"Belki de,ama inan daha fazla koşamayacağım."

Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 288 - Annabelle & Emily)Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 288 - Annabelle & Emily)
Yeşim Gökyıldız, bir alıntı ekledi.
27 Oca 20:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Damarlarımda kol gezen öfke,kıyıya vuran dalgalar gibiydi.

Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 258 - Emily Wilson)Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 258 - Emily Wilson)
Yeşim Gökyıldız, bir alıntı ekledi.
27 Oca 20:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gitmesine izin verip ondan vazgeçersem,buna bir daha katlanamayacağımı biliyordum.Bir daha asla buna dayanamazdım.

Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 160 - Esther Johnson)Mart Menekşeleri, Sarah Jio (Sayfa 160 - Esther Johnson)