1000Kitap Logosu
Ufuk bayram
Ufuk bayram
Ufuk bayram
TAKİP ET
Ufuk bayram
@kitapolaj
Güzin ablası kitaplar olan-lardan İncelemelerim spoiler içerir! 1k da şahsi hesabım: Ufuk Bayram
1151 okur puanı
05 Mar 2020 tarihinde katıldı.
265
Kitap
67
İnceleme
232
Alıntı
7
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Ufuk bayram
Korkuyu Beklerken'i inceledi.
202 syf.
·
Puan vermedi
KORKUYU BEKLERKEN ~ OĞUZ ATAY "Çünkü sevmek, yarıda kalan bir kitaba devam etmek gibi kolay bir iş değildi." *Kitapta sonsuz güzellikte öyküler var. Hepsi birbirinden derin, birbirinden acıklı ve gülünç öyküler. Oğuz Atay'ın o alaycı üslubu, alaycı üslubunun içinde bir yerlere gizlenmiş hüznü okuyanda edebi haz bırakıyor hatta edebi haz bırakmakla kalmıyor, doyuruyor, doyuruyor da edebi obez yapıyor seni. Yıllardır en sevdiğim yazar olması ve bu tahtını hiç kaybetmemesi de beni sevindiriyor. Okumadığım iki kitabı kaldı ama bu durum beni üzmüyor, aksine sevindiriyor ve bu sevincim devamedegelsin diye uzattıkça uzatıyorum, okumadığım kitabının kalmaması vaziyetini. Bir de zaten okuduklarım da dönüp dönüp okunmayı hak eden kitaplar.(T. Oyunlar, Tutunamayanlar). Bir dili bilmek ile tanımak arasında oturan Oğuz Atay, kelimelerinin içlerine giriyor, oralarda kendine parklar kuruyor da sallandıkça sallanıyor. Lunapark inşa ediyor cümlelerden, kelimelerden, hislerden. Arabesk ile hüzün, mutluluk ile sevinç arasında, tam da edebiyatın-bana göre ki her yazdığım şey bana göre olmalı, oluyor,oluyordur herhalde- konumlanması gereken yerde konumlandırıyor kendini, edebiyatını. Neyse. Oğuz Atay, Oğuz Atay'dır işte. "Yalnızlığı yaşayan insanların, kendi içlerinde başlayıp biten eğlenceleri vardır." 
Korkuyu Beklerken
8.6/10
· 14,5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
82
Ufuk bayram
Sana Gül Bahçesi Vadetmedim'i inceledi.
282 syf.
·
Puan vermedi
SANA GÜL BAHÇESİ VADETMEDİM ~ JOANNE GREENBERG * Benlik ve kimlik kavramlarıyla erken yaşlarda tanışan Deborah' ın, yaşıtlarından daha fazla duyarlılığa sahip olması ve hayatındaki bazı ve belirsiz anlardaki anormal durumlar, benliğinin en derinliklerinde, psikolojisinde bir karadelik açıyor. Ona göre etnik köken bir ayrımcılığa yol açmamalı, kimsenin yalana başvurmaması gerekirdi ama bu tam tersi senaryo, onu zihnen bir uçuruma ve yadsımaya götürüyor. Kendi iç dünyasında, kendi içselliğinde bir dünya, bir dil, bellirli tanrılar yaratıyor ve bu içsel yaratım onu, boyutlar arası denge kaybına itiyor. Gerçeklik, zaman ve uzam dengesi kayıyor. Anne babası tarafından akıl hastanesine yatırılan Deborah orada, Dr. Fried ile tanışıyor. Ve sonrasında akıl hastanesinde yaşanılan "hasta"lar arası diyaloglara, hastaların gözünden dünyaya bakma fırsatı sunuyor yazar.Deborah, kalıyor gerçekle ile kurgunun arasında. Gerçeğe yaz geliyor, kurduğu dünyada donuyor. Gerçeğe kış geliyor, ter döküyor o başka boyutunda. Dr. Fried, Deborah'a gerçeklerin ne kadar çirkin olursa olsun, yalan bir anlatıdan daha yararlı olduğunun ayrımsanması gerektiğini ve bu uğurda savaşım vermesi gerektiğini vadediyor, gül bahçelerini değil. "Bütün hasta insanların hastanelerde olduğunu mu sanıyorsun sen?"
Sana Gül Bahçesi Vadetmedim
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
47
Ufuk bayram
Siyah-Beyaz'ı inceledi.
86 syf.
·
Puan vermedi
SİYAH - BEYAZ ~ VÜSAT O. BENER "Sabret, öfken çicek açacak bir gün." *Kuytu köşelerde kalmış bir iki kelimenin, bir iki anının peşine sürüklemiş aklını. Ya yazarak yaşatmalı ya da gömmeli içeri, sonra da toprak atılmalı üstüne. Yazmayı seçmişiz ve seçmişler, utanmadan, usanmadan.. Ne sonu var güzel bir başlangıcın, ne de güzel bir başlangıca yakıştırılmış hüzünç bir son. Hiç bir öykünün, kelimenin varmak istediği bir yer yok ki varabilmişlere de gülmeyi unutmuyor yazar. Zaman giz sunuyor soframıza ve gittikçe daha da acı oluyor tadı yaşamanın. Zor okunaklı, hiç akıcı ama çok güzeldir Vüsat O. Bener. "Şaka bir yana yakıştık birbirimize."
Siyah-Beyaz
7.3/10
· 328 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
31
Ufuk bayram
Acımak'ı inceledi.
159 syf.
·
Puan vermedi
ACIMAK ~ REŞAT NURİ GÜNTEKİN *Roman dünyamızın en özel isimlerinden Reşat Nuri'nin, idealist bir öğretmen ve babası sayesinde çok da ideale uygun olmayan atmosferi soluduğunuz kısa ama öz bir roman. Uzun zamandır babasını görmeyen ve sonunda babasından bir haber alıp onu görmeye, tanımaya başlayan Zehra'nın yaşadıkları anlatılıyor. Tavsiye ederim. "Bir köşede kendini unutturmaktan, başımı dinlemekten başka bir şey istemiyorum."
Acımak
8.8/10
· 22,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
29
Ufuk bayram
Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz'i inceledi.
154 syf.
·
Puan vermedi
ATLARI BAĞLAYIN GECEYİ BURADA GEÇİRECEĞİZ ~ MELİSA KESMEZ "Korkarım biz de herkes gibi birbirimizin hayatından bir tuhaflık olarak geçip gideceğiz." *Samimi ve içten öykülerle, kalemini sevebileceğiniz bir yazar. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen gayet başarılı ve dostane bir kitap. Kadın ruhunu, özellikle şehirdeki nahif insan ruhunun hissettiği tarumarlığı ve savrukluğu hissettiriyor. Sonrası yolculuk, arkadaşlık, aile olmak ve genel olarak hayatın parmak basılmayan yerlerine kendi tarzıyla dikkat çekiyor yazar. Çok yumuşak, içten ve zekice bir üslup. Öneririm. "Birden masadaki kitap dikkatimi çekti, kapağındaki toplu konutları hatırladım önce, Sinek Isırıklarının Müellifi. Pazarda annesini kaybetmiş de bulmuş çocuk gibi sevindim. İçime gecenin başından beri ilk kez hissettiğim bir duygu peyda oldu, yalnız değildim."
Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
36
Ufuk bayram
Mecburiyet'i inceledi.
50 syf.
·
Puan vermedi
MECBURİYET ~ STEFAN ZWEIG "İnsanlığın ötesinde bir vatanım yok benim." *Bir ressam olan Ferdinand'ın savaş karşıtı düşünceleri ve "dünya insanı" olma düsturuyla savaştan kaçtığı zamanlarda, tekrar askerlikten çağrılması ve bu çağrının mecburi bir görev olduğu gerçeğiyle mücadelesi var kitapta. Karısının da cansiperane bir şekilde savaş karşıtlığı ve kocasının o sisteme bir köle olmaması için gösterdiği direnç de çok hoş. Zweig, savaşa ve onun getirdiği yıkımlara karşı duruşunu yansıtmış kitapta. Kendi hayatından ve düşüncelerinden yansıtmış kitaba. Militarizm felsefesi ve onun insan haysiyetini iyiden iyiye yok sayma düşüncesiyle boğulan birçok insana hitap eden kitabı tavsiye ederim kısa ama nüfuzlu kitaplardan. "İtaat ettiğiniz müddetçe, sizler sadece bir kölesiniz ve bunu da hak ediyorsunuz demektir."
Mecburiyet
8.2/10
· 33,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
45
Ufuk bayram
İyi Hissetmek'i inceledi.
408 syf.
·
15 günde
·
Puan vermedi
İYİ HİSSETMEK ~ DR. DAVİD D. BURNS *Bilişsel terapi ve bibliyoterapi alanında çok meşhur ve okunulabilir bir kitap. Kitap, depresyonun ve benzeri zihinsel rahatsızlıklarının sebebinin bilincimiz ve algılarımızdaki çarpıtmalar sonucunda meydana geldiğini ve bunun çözümünün diretk kendi benliğimizde bulunduğunu söylüyor ve bunun kanıtlarını öne sürüyor. İçerisinde depresyon ölçeği ile öfke ölçeği(IQ)bulunduruyor. Bizi depresyona ve husursuzluğa sürükleyen düşüncelerimizi, mükemmelliyetçilik, onay bağımlılığı, sevgi bağımlılığı gibi ve zihinsel çarpıtmalar olan, hep ya da hiç düşünme, aşırı genelleme, zihinsel filtreleme, kişiselleştirme gibi sebeplere yoruyor ve size yardım edebilecek tek şeyin kendiniz olduğunu söylüyor. Kitabı okurken sadece düz bir okuma değil de size önerilen basit uygulamaları da uygulamanızı ve bunun sonuçlarını alabileceğinizi öne sürüyor. Hepimiz gerek toplumsal, gerek bireysel olarak zihin yorgunluğu yaşıyoruz ve devamında depresyona sürüklenme ihtimalini bulunduruyoruz. Kitap depresyon hastalarına önerilen ve okuma tedavisiyle duygudurumlarında olumlu yönde değişiklik yaptırıyor. Psikolojiyle ilgilenenler için ve bilişsel terapi alanında bilgi edinmek isteyenler ve kendi psikolojisine okuyarak yardımcı olmak isteyenlere önerilir.
İyi Hissetmek
8.7/10
· 5,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
60