Eslem.., Simyacı'ı inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

''Hepimiz hayatın anlamını ve diğer şeyleri arıyoruz. Büyük kazançlar ve değerleri başka yerlerde bulmak için yolculuğa çıkıyoruz. Ama belki aradığımız tüm her şey zaten bizimle birliktedir. Eğer iç yolculuğuna başlamadıysan dışarıdaki yolculuk seni bir yere vardırmaz.''
Bu çıkarımları yaptığım bir kitaptı ve kitapsever çoğu insanın bu kitabı okunmuşlar listesinde bir sırada bulundurması gerektiğine tüm kalbimle inanıyorum..

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sahafta çalışırken -sahafta çalışmıyorsanız bu mekanı kafanızda
çekici yaşlı beyefendilerin uçsuz bucaksız deri ciltli kitap sayfa-
larının arasında gezindiği bir tür cennet olarak canlandırmanız
ne kadar da kolay- beni en çok etkileyen şey gerçek kitapsever-
lerin az bulunurluğu olmuştu. Dükkanımızın olağanüstü ilginç
bir kitap stoku vardı, ancak müşterilerimizin yüzde onunun bile
iyi kitabı kötü kitaptan ayırt edebildiğinden şüpheliyim. İlk baskı
züppeleri, edebiyat sevdalılarından daha fazlaydı ama ucuz ders
kitapları için pazarlık yapan doğulu öğrenciler onlardan da çok-
tu; yine de en çok yeğenleri için doğum günü hediyesi arayan
kafası karışık kadınlar geliyordu.
Bize gelenlerin pek çoğu her yerde karın ağrısı olacak, fakat
kitapçı için aynca sorun olan kimselerdi. Örneğin, "yatalak biri
için kitap isteyen" (bu çok yaygın bir istektir) pek sevgili yaşlı bir
hanımefendi ve 1897' de çok hoş bir kitap okumuş olan, kendisi
için o kitabın bir nüshasını bulup bulamayacağınızı soran bir baş­
ka sevgili yaşlı hanımefendi. Ne yazık ki kitabın adını ya da ya-
zarını hatırlamıyor, hpkı hangi konuyla ilgili olduğunu da hahr-
lamadığı gibi; fakat kırmızı bir kapağının olduğunu unutmamış.
Bunları bir kenara bırakırsak sahafların peşini bırakmayan iki tür
bela vardır. Bunlardan birincisi, her gün, bazen günde birkaç kere
gelip size işe yaramaz kitaplar satmaya çalışan, bayat ekmek ko-
kulu düşkün adamlardır. ötekisi, yığınla kitap ısmarlayan ama ücretlerini ödemeyi aklından bile geçirmeyenlerdir.

Kitaplar ve Sigaralar, George OrwellKitaplar ve Sigaralar, George Orwell

Kitapsever Canlarım Abilerim Kardeşlerim Herkese Mutlu Akşamlar Diliyorum;););) 1000 Kitap Aileme de

1K Trabzon
Merhabalar!
Uzun zamandır 1K üyesiyim, birçok ilin tanışma-toplanma etkinliklerini görüp, hala Trabzon'da ciddi ciddi bir şey yapılmadığını görmek beni çok üzdü. Bazı arkadaşlarımız bireysel çaba göstererek bunu denemişti ama sanırım yeterli katılım olmadı.

Şimdi amacımız el ele vererek ilk etapta Trabzon'da yaşayan 1K üyelerini bu hesap altında toplamak. Ben birazını buldum ama birçoğuna hala ulaşamadım zannediyorum. Sizler Trabzon'da yaşadığını bildiğiniz kişileri bu gönderi altına etiketlerseniz ben onları takip edeceğim. Bu iletiyi paylaşarak da arkadaşlarınızın görmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca çevremizde kitapsever arkadaşlar varsa onları da 1K ' ya davet ederek sayımızı arttırabiliriz. Başarılı olur veya olmaz bilemiyorum, ama bir adım atmak istedim, sizler de bana yardımcı olursanız, neden olmasın? O zaman hayde!

Murat AK, Değirmen'i inceledi.
 07 Mar 18:50 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Merhaba kitapsever arkadaşlar ;)
Benim gibi Sabahattin Ali severler için, özellikle öyküleri, tekrar tekrar okumak için biçilmiş kaftandır. Farklı yazarlarla yeni dünyalar keşfederken üstadın üslubunu özlediğimiz olur. Böyle bir anımda başladım "Değirmen"e. Aradığımı buldum mu? Hem evet, hem hayır. Üstadın üslubu bildiğimiz gibi. Cümleler akıp gidiyor. Anlatım çoğu zaman enfes. Temalar aşina... Ölüm hemen her hikayede yanıbaşımızda. Adaletsizlik, insanın kıyıcılığı, şehvetin getirdiği arsızlık, sefalet ve ille de aşk. Kitaba adını veren öykü başlıbaşına şaheser. Kitap bu öykü ile başlıyor. Aşka tanım arayanlar, mânâ vermek isteyenler bu öyküde bir çingenenin yüreğinde bulacaklar bunları. Tek başına bu öykü için bile bütün kitap okunabilir. Lakin kitaba devam ettikçe bazı öyküler rahatsız ediyor okuru. Bu rahatsızlık bazı öykülerde mübalağanın dozunun fazlalığıyla okura "gerçek hayatta böyle bir şey yaşanması mümkün değil" dedirterek gerçeklik çizgisinden uzaklaşmasından; bazı öykülerde ise okuru içine alamamasıyla kendini gösteriyor. Fakat burda şunu da belirtmek gerekir ki, Sabahattin Ali önsözünde öykülerin bir kısmını acemilik yıllarında yazdığını söyleyip bu öyküleri kitabın sonraki baskılarında ayıklamayı okura yapılacak ayıp olarak telakki ettiğini belirtir. Velhasılı Yeni Dünya adlı öykü kitabını daha çok beğenmiş olsam da "Değirmen" de ustayı özledikçe okunacak eserlerden biri olmuştur nazarımda.
Herkese keyifli okumalar diliyorum.

İzmir'de İngilizce öğretmeni olarak görev yapan bir kardeşimizin okulunda kütüphaneleri yokmuş. Bende buradan seslerini duyurmak istedim. Belki buradaki kitapsever dostlar kitaplıklarından 1 tanede de olsa bir kitap göndererek katkıda bulunmak ister. Kitaplarından çok zor ayrılan biri olarak son dönem okuduktan sonra ihtiyaç duyanlarla paylaşmaya çalışıyorum. Benim için zor olsa da paylaşılan kitap olunca yine de mutluluk verici oluyor. Hayat paylaşınca güzel değil mi?

iletişim: OYA BEKEZ
TOKİ FATİH SULTAN MEHMET ANADOLU LİSESİ
Aydoğdu mah. Yahya Kemal Beyatlı cad. 1266 sok. BUCA/İZMİR

Kitapseverler Arasında / Jaroslav Hasek
İnsanın başına gelecek en kötü şey, kitapseverleri evine çağırıp edebiyat toplantıları düzenleyen, konuklarına da çayla birlikte sadece ikişer kurabiye ikram eden bir sanat dostuna raslamaktır.

Orası öyle, Bayan Herzan’ın evindeki o edebiyat toplantılarına gitmek zorunda değildim. Ama arkadaşlardan birinin davetini de geri çeviremedim doğrusu; Hafız’ın şiirlerinin insan derisiyle ciltlenmiş el yazması kopyasının bende bulunduğunu söylemiştim bu arkadaş; söylediğime inanmış, pek etkilenmişti. Bu eşsiz hazinemden kitapseverleri, sanat dostlarını haberdar etmişti. Söylentiler Bayan Herzan’ın kulağına gidince, sanat çevrelerinin bu cömert koruyucusu benimle tanışmak isteğinde bulunmuştu.

Evine gidince, gözlerini bana dikmiş on iki sanatseverin yüzünde dünyanın bütün edebiyat eserlerini gördüm. Gidişim coşkunlukla karşılandı. Hafız’ın insan derisiyle ciltlenmiş şiirlerine sahip bir insanın dört kurabiye yemeye hakkı olduğunu düşünerek tabaktaki kurabiyelerin dördünü de mideme indirdim, yanımda oturan gözlüklü kadına bir şey kalmadı. Buna o kadar sinirlendi ki kadın, Goethe’nin eserlerinden söz açtı.

Karşımdaki edebiyat tarihçisi bana dönerek:

İyi tanır mısınız Goethe’yi diye sordu.

Ciddi ciddi:

Hem de nasıl! Dedim. Kenarlarından danteller sarkan sarı çizmeler giyer kerata, kafasına da keçeden bir şapka geçirir. Vergi tahsildarıdır, yukarı mahallede oturur.

Kitapseverler acıyarak, tiksintiyle baktılar bana.

Ev sahibesi, odayı kaplayan sıkıntılı havayı dağıtmak için:

Edebiyatla ilgileniyor musunuz? Diye sordu.

Sevgili Bayan Herzan, dedim, bir zamanlar çok kitap okurdum. Üç Silahşörler’i, Aşkın Maskesi’ni, Baskervillerin Köpeği’ni okudum. Daha bir sürü kitap okudum. Komşular gazetelerdeki roman tefrikalarını kesip bana getirirlerdi. Hafta sonunda bir oturuşta yedi tefrikayı birden okurdum. Büyük bir heyecanla beklerdim tefrikaları... Acaba Leon Düşesi, kendisi uğruna babasını öldüren, kıskançlık nöbetleri geçirip bir delikanlıyı vuran Cüce Richard’la evlenecek mi diye?... Evet, kitaplar insanın merakını kamçılıyor. Umutsuzluğa kapıldığım anlarda Messinali Genç’i okurdum. Bu genç on dokuz yaşında soyguncu olmuş. Hatırladığıma göre, adı da Lorenzo’ydu. Okumaya çok vakit ayırırdım o zamanlar. Şimdi pek eskisi kadar okuyamıyorum. Kitaplar ilgimi çekmiyor artık.

Kitapseverler bembeyaz kesildiler; uzun boylu bir adam gözlerini gözlerime dikerek, sanığa bakan bir yargıç gibi baktı bana.

Sert sert :

Zola da ilginizi çekmiyor mu? diye sordu.

Onun hakkında çok az şey biliyorum, dedim. Tek bildiğim şey, Paris kuşatması sırasında öldüğü... Fransız – Alman savaşında.

Aynı adam, tepeden bakarak bir soru daha sordu :

Maupassant adını duydunuz mu hiç?

Sibirya Hikayeleri adlı eserini okudum.

Yanımdaki gözlüklü kadın, nedense heyecanlanıverdi.

Yanılıyorsunuz, diye inledi. Sibirya Hikayeleri’ni Korolenko ile Sieroszewski yazmışlardır. Bilindiği gibi, Maupassant Fransızdır.

Ben de Hollandalıdır sanıyordum, dedim. Fransızsa, Sibirya Hikayeleri’ni Fransızcaya çevirsin. İyi olur.

Ev sahibesi :

Tolstoy’u bilir misiniz? Diye sordu.

Cenaze törenini seyrettim sinemada. Ama Tolstoy gibi bir kimyager radyumu bulsun da böyle sönük bir cenaze töreniyle gömülsün, olacak şey değil!

Bir anda korkunç bir sessizlik kapladı odayı. Neden sonra, karşımdaki edebiyat tarihçisi kan çanağına dönmüş gözleriyle bana bakarak :

Sanırım Çek edebiyatı hakkındaki bilginiz de o kadar derin değil, dedi alayla.

Durur muyum hiç? Cevabı yapıştırdım :

Çekgel Kitabı’nı yatağımın başucunda saklarım. Yetmez mi?

Odadaki adamlardan biri ağzını bile açmamıştı o ana kadar. Başını ellerinin arasına aldığına göre herhalde ağlıyordu.

Ama, diye mırıldandı, Kipling İngilizdir.

Kipling’in sözünü eden kim? Diye bağırdım. Ben Tuçek’in yazdığı Cengel Kitabı’nı söylüyorum size.

İki kişinin fısıltıyla konuştuklarını duydum. Arada, benim adımla birlikte pek hoş olmayan bir hayvanın adı da geçiyordu.

Beti benzi uçmuş, uzun saçlı bir delikanlı, ellerini dua edercesine kavuşturarak:

Anlaşıldığına göre, dedi tatlı bir sesle, kelimelerin güzelliğine varamıyorsunuz. Anlatım hakkında da, parlak cümlelerin kuruluşları hakkında da pek bilginiz yok. Şiirden etkilenmediğiniz de apaçık ortada. Liliencron’un o nefis cümlesini hatırlıyor musunuz?... Doğanın güzelliğini eşsiz bir biçimde dile getirmiştir: “Yüzen bulutlar, kaçan bulutlar, melteme bürünüp koşan bulutlar, tepeleri, vadileri, ağaçların zümrüt denizini aşan bulutlar...”

Sesini yükseltti, yanındaki edebiyatçının omuzuna yaslanarak devam etti :

Ya D’Annunzio’nun Alev’ini? Biliyor musunuz onu? Venedik festivallerini anlatan o güzel, o romantik, insanın bütün duygularını ayaklandıran o yüce eseri bir okusaydınız...

Odadaki gaz lambasına bir gözattı, elini alnına götürdü, ne diyeceğimi beklemeye başladı.

Pek anlayamadım, dedim. Demek festival sırasında Venedik’i ateşe verdi D’Annunzio? Düpedüz kundakçılık derler buna. Kaç yıl yedi hergele?

Yılmak bilmeyen gözlüklü kadın söze karıştı :

İtalya’nın en büyük şairidir D’Annunzio.

Demek hem şair, hem kundakçı, dedim.

O ana kadar ağzını bile açmamış olan bir başkası böğürerek, kelimenin tam anlamıyla böğürerek :

Hiç İtalyan şairi tanıyor musunuz? Diye sordu.

Kibirli kibirli:

Tabii, diye cevap verdim. Robinson Cruose’yi tanırım.

Sustum, odadakileri tepeden tırnağa süzdüm.

Oniki kitapsever bembeyaz kesildiler bir anda; saçları vaktinden önce ağarmış bu on kitapsever birinci katın penceresinde sokağa attılar beni.

Ve eğer kitapsever iseniz yeni bir kitaba başlarken içinizin pır pır etmesi çok doğaldır ve evet bunu sadece başka bir kitapsever anlayabilir. O yüzden herkese bu durumdan bahsetmeyin.