• Öncelikle uzun dönem ara verdikten sonra kavuştuğum kitaplarım ve kitapsever dostlarım için oldukça mutluyum. Lakin tam iyi hissedecektim ki istenmeyen ayrılıklar ve hüzünler yaşandı. Yaşanan olaylar ve gelişmeler neticesinde de biraz uzun ara vermek durumunda kaldım. Şimdiden şöyle söyleyebilirim ki: İyi ki okumuşum.
  Kitabımızın konusundan bahsedeceğim biraz. Favori adamımız Ahmet (ileride Mehmet de olacak tabi) dostu olarak Vardges ile Yetenekliler Dünyası diye isimlendirilen Larende’ye gider. Ailesi hain olarak bilinen birisidir. Vardgess’in aktardığına göre 8 yönetici vardır bu alemde ve biri haindir. Mevzu onu bulmak ve iki dünya arasındaki bağlantıyı kurarak sadece dünyayı değil herkesi kurtarmaktır.
  Kitapta gerçekten hoş karakterler, özellikler ve betimlemeler var. Bununla beraber Ahuşen Teyzemizin yaptığı Tarhana Çorbası falan kitaba güzel unsurlar olmuş. (Tarhana sevdiğimi belli etmemeliyim)
  Özellikle kitap okurken yaşadığım bazı sıkıntılar oluyor. Mesela gereksiz yere uzayan sohbetler ve işler bunların başında geliyor. Bunu biraz açacak olursak sanırım en kolay ve anlaşılır şöyle diyebiliriz. Evden ekmek almaya çıkıyorsunuz. Ekmek alır gelirsiniz. Bazı yazarlar var ki bu arada bir kaza yaşatır, fırın taşınmıştır, alışverişe çıkarsınız, ekmek almadan gelirsiniz vs derken ekmek alıp gelmek varken onun dışında tüm diğer unsurları yaptırır ve gereksiz yere sıkıcı bir şekilde uzatır. Yazarın bunu yapmaması beni çok memnun etti. Hem de bunca iyi yazara bile bu konuda kızarken Cenk kardeşimizin böyle bir güzelliği henüz ilk kitabında bize sunması gelecek kitaplar için şimdiden bir beklenti ve olumlu puana dönüştü diyebiliriz.
  Şimdi gelelim son olarak biraz da yazarımıza kızdığım noktalara. Bazı problemler çok çabuk çözüme kavuşuyor ve hızına yetişemiyoruz. Özellikle final kısmının bir anda başlayıp bitmesi çok garip hissettiğim bir nokta oldu. Hani böyle kötü değil ama farklı bir his. Tanımlayamıyorum.
  Bu akşam buralara dönmenin iyi hissi var içimde. Tabi üzerimdeki şu sıkıntıları biraz hafifletip daha çok buralarda olmaya çalışacağım. Yazarımızın eline, koluna, diline sağlık temennisinde bulunuyor; başarılarının devamını diliyorum.
  Cümleten mutlu geceler dilerim. Her şey gönlünüzce olsun..
 • Bir babanın çocuğuna bırakabileceği en güzel şeylerden biri böyle bir kitap olsa gerek Detaycı bir insan olarak; detaycılığı avantaja dönüştüren bir insanı okumak keyifliydiKitabın resimleri de ayrı bir güzel #vanessabird
  Kitap ismi zaten en sevdiğim #sonbahar
  #knausgaard #kok #sonbahar #autumn #monokl #monokledebiyat #kitapsever #kitapkurdu #karloveknausgaard
 • Merhaba kitapsever arkadaşlar,
  Zülfü Livaneli okuyanlar bilir, yazarın kitapları akıcı ve merak uyandırıcı olduğu kadar bilgilendiricidir de. Bu kitabında " Aşk, gözü kapalı bir şekilde uçurumun kenarında yürümektir" sözüyle aşk duygusu hakkında bir takım çarpıcı bilgiler vermekte. Ayrıca unutmak ve hatırlamak kavramlarını güzel aktarmış. Aşk romanı mı cinayet romanı mı yoksa ailesini kaybetmiş bir insanın hayat hikayesi mi diye soracak olursanız, hepsinden bir tutam olduğunu anlayacaksınız okuyunca.
  Sade ve anlaşılır bir şekilde kaleme aldığı romanını bir çırpıda, sıkılmadan okuyacağınızdan eminim. Mehmet karakterinin hikayesini okuyacak ve mühendis karakterin icadı ile kendi sonunu getirdiğine şahit olacaksınız. Kitabı okurken Karadenizin sert dalgalarını hissedecek, Karberosun havlama sesini işitecek, meraklı gazeteci kızın varlığını hissedeceksiniz.... Okumaktan zarar gelmez azizim, okuyun....
  İyi Okumalar...
  Kalbi Selamlar...
 • 📣📣📣Herkese iyi geceler 🌗🌔
  Yakın uzak tüm kitapsever arkadaşlarımı selamlıyorum. Kitabını alan gelsin diyerek bir davette bulunmak istiyorum. Samsun ve yakın illerde yaşayan arkadaşlar (Karadeniz Bölgesi) bizlerde bir kitap kardeşliğini başlatabiliriz. Yorum ve fikirlerinizi özelden veya yorumda belirtebilirsiniz. Herkese keyifli okumalar. Sevgiyle kalın. 📚 Samsunkitapokuyor🌿🍃📣📣📣
 • Kitabın 1000k içerisindeki okuma sayısına baktığımda bir inceleme yazma ihtiyacı hissettim.

  İşin açıkçası “zihin” temalı bir kitap ararken Nagel’e çatıp, Goodreads‘deki dikkat çekici yorumları gördüğümde okumaya karar vermiştim.

  Kitap; zaman geçirmek, fikir edinmek, açı kazanmak için okuduğunuz bir kitap olamayacak kadar tez, antitez, sentez ve hipotez değilmiş gibi gösterilmeye çalışan zengin hipotezlerden oluşuyor. Okuma esnasında; dingin beyin(günümüzde nasıl olacaksa), sessiz ortam, kahve ve ”brain food” tarzı müzik şiddetli tavsiyemdir.

  Felsefe, ontoloji, epistomoloji etc. bilimlerden bir nebze birikim gerektiren kitap için, bu konularda dirsek çürütmüş kitapsever ve düşünürlere güzel fikirler ve paradigmalar katacağını söylemekten imtina etmeyeceğim.

  Dipnotlarda kullanılan karakterin hatası olduğunu düşündüğüm “il” harflerinin yanyana yazılışı olarak “Δ gibi bir karakter kullanılıp ve bu şekilde kitabın basılmasında ise yayınevini ayıpladım maalesef.

  Son bölüm olan “Yarasa Olmak Nasıl Bir Şeydir” yemeğin üzerine hafif ve leziz bir tatlı gibi geldi.

  Keyifli okumalar.