Büşra Nur Aksu, Akvaryumda Ölü Bir Balık'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Mutlu ve Sumru iki kız kardeş, bir de küçük erkek kardeşleri var. Sumru psikologken Mutlu da bir ameliyathane hemşiresidir. Bir gün Mutlu'nun geçirdiği bir kaza sonucu bacağı kırılır ve ablasıda ona refakat etmeye başlar. Bir haftalık bir süreçte aralarında yaşanan olayları ve konuşmaları okuyoruz kitapta. Belki ömürleri boyunca hiç konuşmadıkları kadar konuşup bazı noktalarda birbirlerine açılıyorlar zira Mutlu'nun pek de rayında olmayan bir evliliği söz konusu. Bazen çocukluklarına atıfta bulunan Sumru bazen de iç dünyasına yaptığı yolculuklarını yansıtıyor bize.
Sumru'nun psikolog olup asla empati yapamaması, karşısındakini anlayamaması beni çok rahatsız etti. Kitap dil açısından okutturucu olsa da iki belirgin karakter de düşüncelerime aykırı olduğu için sevemedim. Ancak yeni bir yazar keşfetmiş olmak ve bu kadar basit bir konuyu 120 sayfa boyunca okutturmayı başarmasını görmek beni sevindirdi.

Elif Deniz, Üç Kız Kardeş'i inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her bölümde farklı bir durum ile karşılaşığın,ilk okumaya başladığında olaylar ne kadar özet geçilmiş diye düşünüp ama ilerleyen sayfalarda ne kadar detaylar olduğunu anlayınca şaşırdığın,her olayın her insan için nasıl bir bakış açısı oldugunun farkına vardığın harika okunası bir kitap.

Onur Kanık, bir alıntı ekledi.
21 May 21:10 · Kitabı okudu

3325. Sözü kuvvetli cerbezesi yerinde bir vazeden vardı. Mimbere çıkmış vaız ediyordu. Kadın erkek herkes mimberin dibine toplanmıştı. Cuha da bir çarşaf giyip yüzünü örttü kadınlar arasına karıştı.Kimse onu tanımıyordu. Bir kadın vaız edene gizlice sordu:Kasıktaki kıllar namazın bozulmasına sebep olur mu? Vaiz dedi ki: Uzun olursa namaz mekruh olur. Ya hamam otuyla ya ustra ile traş etmen lazım ki namazın tamam olsun kabul edilsin.

3330. Kadın: Ne kadar uzun olursa namazın kabul olmaz dedi. Vaız eden dedi ki:Bir arpa boyu uzun olursa traş etmek farzdır. Cuha hemen kız kardeş dedi bak bakalım benim kasığımın kılı o kadar olmuş mu? Tanrı rızası için elini uzat da bir yokla. Bakalım mekruh olacak kadar uzamış mı? Yanındaki kadın Cuhanın şalvarına el atar atmaz eline aleti geldi.

3335. Derhal şiddetli bir nara attı.Hoca sözüm gönlüne tesir etti dedi. Cuha dedi ki: Hayır gönlüne tesir etmedi eline tesir etti.A akıllı adam gönlüne tesir etseydi vay haline!

Mesnevi, Mevlana Celaleddin-i RumiMesnevi, Mevlana Celaleddin-i Rumi

…Bana yazdığın mektupta başvurduğun güçlü ifadelerden vazgeç: Bırak onların hükmünü kaldırayım; gerçekten de beni kurtarmak için gücünün yettiği her şeyi yaptın, yalnızca bir kız kardeş olarak değil fakat bir insan olarak da yapılabilecek her şeyi yaptın. Gerçek şu ki, yeryüzünde hiçbir şey bana yardımcı olamaz. Ve artık hoşça kal: Tanrı sana benimkinin yarısı kadar olsa bile, keyifli ve tarifsiz mutluluk içerisinde bir ölüm bahşetsin: Bu senin için düşünebildiğim en içten ve en büyük dilek. Henry. Stimmung, Potsdam, ölümümün sabahında.”

Alman edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Heinrich von Kleist, yazarlığın yanısıra dramaturg olarak da çalışmalar yapıyordu. Öykü, şiir ve tiyatro oyunu alanlarında verdiği eserlerle tanınmaktadır. Yazar, 1811 yılında kız arkadaşıyla birlikte intihar ederek yaşamına son vermiştir.

Tuğba, Üç Kız Kardeş'i inceledi.
21 May 08:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

#iclalaydın ın bu kadar güzel roman yazacağı hiç aklıma gelmemişti. Ben onu hep şiirleriyle deneme yazılarıyla bilirdim. İnsanın gerçekten böylesi bi roman yazabilmesi için pişmesi gerekir ya, çok güzel olmuş.
Şimdi 17-18 yaşında birine okutsan anlayamayacağı, değer bilemeyeceği her satırda salya sümük ağladım. Ve çok ağlamaktan başım kazan gibi.
Okadar güzel bir aile hikayesi ki.
Saf sevgi deriz ya. Öylesi güzel sevginin getirilerini okudum ben.
Aile olmanın tüm yaraları sarmasını, gelen şerleri, gelecek güzel günlerin habercisi olarak kabul eden bir olguyla okudum.
Hani kışın rezervasyon yaparsın yazın gidersin ya tatile. Yaza kadar tatil parasını ödemiş olursun o rahatlıkla doya doy eğlenirsin ya. Onun gibi düşünmek lazım hayatta. Varsa bir müsibet, gelecek daha güzel haberlerin müjdeleyicisi olarak kabul edip benimsediğinde mutluluğun anahtarı aslında.
İnanmak, karşılıksız sevmek, sabır, şükür ve iyi niyet.
Dünya bu güzel duygular sayesinde dönüyor hala. .
.
Kesinlikle okuyun. Bir sayfasında illaki kendinizi bulacağınız sımsıcak bir romandı.

Hacı Osman Telli, Gazap Üzümleri'ni inceledi.
20 May 23:32 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

ABD büyük buhran yılları ve susuzluktan kaynaklı kuraklık, kapitalizm ile mücadele etmeye çalışan toprak sahiplerinin çiftçilik yapmaya çalışmasını konu alan, aslında bu toprakları daha evveliyatında Kızılderililer'den nasıl gasp ettiklerini de anlatan, işte bu kapitalizm canavarının nasıl toprakları ele geçirdiğinin en iyi anlatıldığı eserlerden birisi. Kitapta Joad'lar ana karakterleri oluşturan aile Tom içerden yeni çıkmış cinayet suçlusu büyük evlat, büyük baba, büyük anne, amca, kız kardeş ve damat adayı, 3 yetişkin erkek, 2 çocuk ve anne , baba ve peder. işte ana karakterler bunlar ve iş bulma umuduyla topraklarından ayrılıp diyar diyar gezmeye başlayan ve bu esnada yollarda aile fertlerini birer birer kaybeden, en sonuna doğru da karın tokluğuna çalışmaya razı olan insanları konu alıyor. Sömürü düzenini ve emekçilerin emeklerini nasıl da üç kuruşa sömürdüklerini anlatan John Steinbeck güzel bir eser ortaya çıkarmıştır.

Tuco Herrera, bir alıntı ekledi.
19 May 11:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şurdaki Servet Okyanusları "DOLDURUR" !!
1866' da Rockefeller, Cleveland' da ikinci rafinerisini açtı ve Amerikan iç savaşının bitmesiyle büyüyen pazarın bütün avantajlarını sonuna kadar kullandı. Bu sayede bugün dahi ekonomi tarihinin en büyük şirketlerinden biri kabul edilen Standard Oil'i kurdu. Bu şirketin büyüklüğünü anlatmak için bir örnek vere-yim: Bugün dünya devi olan Chevron, Exxon Mobil ve Amoco gibi şirketler Standard Oil' den ayrıldı!

"Yedi Kız Kardeş" adı ile bilinen dünya petrol devi şirketlerin atası Rockefeller'ın sahibi olduğu Standard Oil' dir!

Tuco' nun Notu : YUH!!

Saklı Seçilmişler, Soner Yalçın (Sayfa 26 - Kırmızı Kedi Yayınları 2. basım (2017))Saklı Seçilmişler, Soner Yalçın (Sayfa 26 - Kırmızı Kedi Yayınları 2. basım (2017))
Fatoş Çetiner, bir alıntı ekledi.
17 May 23:28 · Kitabı okuyor

Kanlı canlı Küçük Kardeş doğana kadar asla kendime ait bir şeyim olmamıştı. O küçük kız tamamen bana aitti.

Menekşeler Fısıldarken, Hazel Gaynor (Sayfa 10)Menekşeler Fısıldarken, Hazel Gaynor (Sayfa 10)
mehmet temiz, Charlotte Bronte'nin Gizli Günlükleri'ni inceledi.
17 May 11:27 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Charlotte Bronte, Emily Bronte ve Anne Bronte. 1800'lü yılların ilk yarısında yaşamış ve isimleri Dünya Edebiyat Tarihine altın harflerle yazılmış olan üç kız kardeş. Bu kitapta, onların kısa süren yaşamlarının dramatik hikayesi, abla Charlotte'un anlatımıyla bize aktarılıyor.

Kitap , Charlotte'un yazdığı günlüklerden oluşmaktadır. Kitabın yazarı bu günlükleri derleyip birleştirerek bir roman havasında bize sunmaktadır. Ayrıca yazılanların tamamının gerçek olduğu, bağlantı yapmak ve kurgulamak amacıyla, sadece bir kaç cümle kendisinin eklediği, yazar tarafından önsözde ifade edilmektedir.

İngiltere'nin ücra kırsal köşelerinden birinde bulunan ''Haworth'' adlı bir köyde mütevazi olarak yaşayan ve bir papazın kızları olan bu üç kardeşin yaşam hikayelerini okurken, aynı zamanda da, başta dünyanın en iyi romanlarından ikisi ''Jane Eyre'' ve ''Uğultulu Tepeler'' olmak üzere, ''Agnes Grey','' Villette'', Shirley'', ''Tenant of WildfelL Hall ( Wildfell Hall'ın Kiracısı)'' ve ''Profesör'' adlı eserlerin yazılma ve basılma hikayelerinden de geniş bir şekilde bilgi sahibi olunmaktadır.

Kitap , Charlotte Bronte'un direkt olarak kendi yazdığı romanları aratmayacak düzeyde akıcı bir şekilde yazılmış olup, bir günlük değilde sürükleyici nitelikte bir roman görünümünde olma özelliği taşımaktadır. Bu yüzden baştan sona kadar büyük merak içerisinde ve kolayca okunmaktadır.

Hayatları kısacık olsa da, dünyaya böylesine büyük,ölmez ve muhteşem eserler bırakan bu kardeşlerin yürek dağlayan dramatik yaşamlarının hikayesini anlatan bu müthiş kitabı ben çok etkilenerek ve beğenerek okudum. Kesinlikle okunmasını herkese tavsiye ediyorum.