Klasikler, haklarında asla "okuyorum" sözünü değil, genellikle "yeniden okuyorum" sözünü işittiğimiz kitaplardır.

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo CalvinoKlasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino

Köşe Yazılarından/Cihan Aktaş
"...Önce klasik olandan neyi anladığımıza karar vermeliyiz. İnsanlığın ortak birikiminin en süzülmüş halinden söz edebiliriz sanırım. Italo Calvino’nun “Klasikleri Niçin Okumalı?” kitabına girişinde de açık seçik olan açıklama aynı anlama geliyor: Klasikler, geriye dönüp bakmanın güvenilir yollarından biri..."

Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Yitirilmiş bir geçmişin anısı, kavuşmayı arzuladığımız bir geleceğin güvencesini oluşturur "

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 22 - Yapı kredi yayınları..)Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 22 - Yapı kredi yayınları..)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir klasik "söyleyecekleri asla tükenmeyen " bir kitaptır.

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 13 - Yapı kredi yayınları..)Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 13 - Yapı kredi yayınları..)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Giriş. .
1. Klasikler, haklarında asla "okuyorum" sözünü değil, genellikle"yeniden okuyorum " sözünü işittiğimiz kitaplardır...

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 11 - Yapı kredi yayınları..)Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino (Sayfa 11 - Yapı kredi yayınları..)

arka kapak yazısında şöyle diyor calvino:

"öncelikle stendhal’i severim, çünkü yalnızca onda bireysel ahlaki gerilim, tarihsel gerilim, yaşam atılımı bir bütün oluşturur: romanın çizgisel gerilimidir bu. puşkin’i severim, çünkü berraklık, ironi ve ciddilik demektir. hemingway’i severim, çünkü yalınlık, abartısızlık, mutluluk arzusu, hüzün demektir. stevenson’u severim, çünkü sanki uçar. çehov’u severim, çünkü gittiğinden daha öteye gitmez. conrad’ı severim, çünkü derin sularda seyreder ve batmaz. tolstoy’u severim, çünkü kimi zaman “hah, şimdi anlıyorum nasıl yaptığını” duygusuna kapılırım, oysa bir şey anladığım yoktur. manzoni’yi severim, çünkü düne kadar nefret ediyordum. /.../ gogol’u severim, çünkü açıkça, kötülükle ve ölçüyle çarpıtır. dostoyevski’yi severim, çünkü tutarlılıkla, öfkeyle ve ölçüsüzce çarpıtır. balzac’ı severim, çünkü kâhindir. kafka’yı severim, çünkü gerçekçidir. maupassant’ı severim, çünkü yüzeyseldir. mansfield’i severim, çünkü zekidir. fitzgerald’ı severim, çünkü halinden memnun değildir. radiguet’yi severim, çünkü gençlik geri gelmez bir daha. svevo’yu severim, çünkü yaşlanmak da gerekir..."

Benim anlatmama gerek kalmıyor. :)

Carlo Emilio Gadda okudunuz mu?
Calvino’nun Klasikleri Niçin Okumalı? adlı kitabını okuyanlar sonlara doğru Carlo Emilio Gadda hakkında okudukları iki yazı sonrasında “kim bu Gadda” diye düşünmüşlerdir. En azından benim gibi daha önceden aklınızda yer etmiş bir isim değilse. Calvino, Gadda için övgü dolu ifadeler kullanıyor. Gadda'yı Joyce'un mirasçılarından birisi olarak görüyor.
Gadda hakkındaki yazım için:
https://karakugublog.wordpress.com/...o-gadda-okudunuz-mu/

Black Jack, bir alıntı ekledi.
14 Eki 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor

1. Klasikler, haklarında asla "okuyorum" sözünü değil, genellikle "yeniden okuyorum" sözünü işittiğimiz kitaplardır.

Klasikleri Niçin Okumalı?, Italo CalvinoKlasikleri Niçin Okumalı?, Italo Calvino
Ahmet Kara, Klasikleri Niçin Okumalı?'ı inceledi.
 01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 3/10 puan

Calvino’nun (çoğu Avrupa’lı) kendisini etkileyen pek çok yazar hakkında yaşamının değişik dönemlerinde kaleme aldığı yorumlarını içeren (ve ölümünden sonra derlenip yayımlanan) bir kitap.

Ben aslında iyi yazarların başka iyi yazarlara dair yazdıklarını merak ederim, mümkün mertebe takip etmeye çalışırım. Bu kitabı da bu duygu ve düşüncelerle edindim. Ama --muhtemelen kitapta işlenen çoğu yazarı pek takip etmediğim için-- bu kitabı sevemedim. Büyük kısmını hızlı modda okudum, pek tavsiye de edemiyorum. Yine de okumayı düşünenler için şu yorumum katkı sağlayabilir: Okuma kararı vermeden önce kitabın içindekiler bölümüne (incelenen yazarlar listesine) göz atmanız faydalı olacaktır.