• Hep eleştiri olacak değil ya... Bu sefer İtalyan yazar Calvino okuduğu eserlerden nasıl etkilendiğini yazmış. Neredeyse nasıl duygulandığına kadar yazmış. Bu kitap da bizlere bazı klasiklerin güzel bir özeti olmuş. Bu kitabı okuyunca bir yazarın edebiyattan ne anladığını görmüş olacaksınız. Bence kitap yazmaya niyetli kişiler mutlaka okumalı ki edep-edebiyat fakiri yazımlar çıkmasın ortaya. Diğer taraftan da yeni edebiyat öğrencileri de yolculuklarının başında bu kitabı okuyarak klasikleri farklı bir bakış açısıyla okuyabilir. Tarih, roman Kahramanları, gerçek Kahramanlar, şehirler, köyler, kasabalar, kitaplara yazılan önsözler, dergiler, gazeteler, rakip yazarlar, dost yazarlar daha neler var neler.


  Bu arada sonradan aklıma geldi, yayınevi yapı kredi yayınları son derece güzel baskısı için teşekkürü hak ediyor.

  Bunu da sonra ekledim, çevirmene teşekkür etmeden geçmeyelim...
 • Romanı bir şehre dönüştürmek; mahalleleri ve sokakları, her biri ötekilerle karşıtlık içinde bir karakteri olan kişiler gibi yansıtmak; kişileri ya da durumları bu ya da şu taş döşeli yollardan kendiliğinden filizlenen bir bitki örtüsü gibi ya da o yollarla zincirleme yıkımlara yol açacak denli dramatik bir karşıtlık içindeki öğeler olarak canlandırmak; her değişen durumda gerçek kahramanın yaşayan şehir, onun biyolojik uzantısı, canavarımsı Paris olmasını sağlamak: Balzac'ın Ferragus'u yazmaya başladığı an, "kendini yerine getirmekle yükümlü hissettiği girişim budur.
  Italo Calvino
  Sayfa 155 - Yapı Kredi yayınları
 • Italo CalvinoKlasikleri Niçin Okumalı?

  İtalya’nın “kalem sincabı” olarak tanınan yazarlığı kadar,edebiyat üzerine düşünceleriyle de damga vurmuş bir yazar Italo Calvino.Klasikler Niçin Okunmalı? Kitabında kendisi için büyük önem taşıyan,hayatının çeşitli dönemlerinde okuyup tanıdığı,yazar,bilimadamları ve şairler Üzerine yazmış olduğu deneme yazılarından oluşmuş kitap.Bir nevi kendi klasiklerini oluşturmuş.

  Öncelikle benim için çok zorlu bir okuma olduğunu söylemeliyim.Çünkü bahsetmiş olduğu yazarlardan bir çoğuyla yeni tanıştım.Ama okumamı zorlaştırmak yerine yeni yazarları keşfetmenin mutluluğunu yaşadım,araştırdım.

  Homeros’u edebiyatın ve şüpheciliğin babası olarak tanımlıyor,onunla birlikte,Ksenophon,Anabasşs,Galileo,Robinson Crusoe,Stendhal,Balzac,Dennis Diderot,Charles Dickens,Tolstoy,Borges gibi bilindik yazarların dışında, hiç okumadığım Robert Louis Stevenson,Trant ol Blanc,Gerolamo Cardano gibi yazar ve bilimadamları da var kitapta.

  Kitabın hemen girişinde ondört maddeden oluşan klasikler hakkında konuşulan maddeler sıralamış Şöyle ki;

  ️Klasikler, haklarında asla “okuyorum “sözünü değil, genellikle “yeniden okuyorum “sözünü işittiğimiz kitaplardır.

  Okumak fiilinin önündeki yeniden sözü ünlü bir kitabı okumadıklarını itiraf etmekten utananların küçük bir iki yüzlülüğün olabilir diyor.

  Bir bireyin “oluşum dönemindeki” okumaların ne kadar kapsamlı olursa olsun her zaman okuyamadığı çok sayıda temel yapıt kalır geriye.  ️Bir maddede ise” Bir Klasik, söyleyecekleri asla tükenmeyen bir kitaptır.

  İtalo Calvino Homeros İçin her tür şüpheciliğin ve bilimin ve edebiyatın babası diyor.


  ️Dünya Gerçekliği çoğul, dikenli, üstüste binmiş sık katmanlar halinde belirir gözümüze.Tıpkı bir enginar gibi. Edebiyat yapıtında bizim için önemli olan, her zaman yeni okuma boyutları keşfederek yapıtın sayfalarında sonsuz bir enginar gibi karıştırmayı sürdürebilmektir.

  Ayrıca Italo Calvino diyor ki;

  ️Öncelikle Stendahal’i severim, çünkü yalnızca onda bireysel ahlaki gerilim,tarihsel gerilim,yaşam atılımı bir bütün oluşturur.Puşkin’i severim, Çünkü berraklık berraklık,ironi be ciddilik demektir.Gogol’u severim, çünkü açıkça,kötülükle ve ölçüyle çarpıtır.Dostoyevski’yi severim,çünkü tutarlılıkla,öfkeyle ve ölçüsüzce çarpıtır.Balzac’ı severim,çünkü kahindir.Kafka’yı severim,çünkü gerçekçidir.Svevo’yu severim,çünkü yaşlanmak da gerekir...Gibi sevdikleri bir çok yazarı sevme gerekçeleriyle açıklamış.
 • Klasikler, haklarında asla okuyorum sözünü değil, genellikle yeniden okuyorum sözünü işittiğimiz kitaplardır.