1000Kitap Logosu
ecem
TAKİP ET
ecem
@kliego
she/they intj
öğrenci
30 okur puanı
12 Tem 01:22 tarihinde katıldı.
97
Kitap
0
İnceleme
132
Alıntı
22
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
gece bağırıyor, karanlık ihtişamını gösteriyor. bir gün daha bitti. bir burukluk, bir bekleyiş içerisinde ve zamana ayak uydurmakla geçen saçma bir gün daha bitti. gözyaşlarına karışan küçük hayal kırıntıları. ben, sadece gözlerimle takip ettim tüm günü. bitmek bilmeyen kalabalık ve o kasvetli havası. bir tufan gibi büyüdü bugün. karışık ve anlaşılmaz kalabalıktan kaçmayı düşünmek bile saçma. bugün saçma, dün karışık ve yarın da ölümün gerçekliği var. hepsi bir bilmece gibi geliyor. duvarlara saklanan gizem saçmalığı gibi. fısıltılar artık birer çığlık olmuş. orada burada dilenenler ama karşılığını alamayanlar ya da burnu havada olan saçma insanlar hepsi sanki çöpe benziyor. ben öyle görüyorum. kendim bile o çöpün içinde olabilirim. çöpten tiksinmeyin çünkü onlar sizin eseriniz. bir tabloyu andırmasalar bile tablodan daha değerlidir çöpler. fark edemezsiniz çünkü her gün tükeniyor ve tüketiyorsunuz. selam olsun size uyumayanlar. belki bir gün beni götürsünüz bu saçma kalabalıktan. uyumayanlar kim? onları göremezsiniz, sadece aynalara dikkatlice bakın. o yansımanızdaki gizemi çözmeye çalışın. ben bile saçmayım ve karışığım. siz en iyisi her şeyi boşverin.
17
naif ruhların mezarlığı burası, sessiz, sakin. kendine çekilmiş her biri. daha fazla acı yok diyor biraz önce Shakespeare satırlarından damlamış adam, bir kadın savunuyor elinde Rus yazar Dostoyevski'nin sözleri ile yaşamın iticiliğini, kimisi arkalarda oturup sessizce ve melonkonik gözlerle Kafka'ya eşlik ediyor bekliyor bilincini yitirmeyi, bazısının elleri Van gogh'un veda mektuplarına uzanıyor, intiharına sürüklüyor cılız bedenleri. naif ruhların refleksif düşüncelerinin tartıştığı satırlar buralar, bir neden bulamadılar âlâ, sonuçlar hep sorgulayıcı zihnin kendini bitirişi.
9
fakat yaralandınız diye kendinizi kapattığınız duvarlar ardında kalamazsınız bayım. halâ yaşıyor olmanız veyahutta nefes almanız güçlü olduğunuz anlamına da gelmiyor, siz bir korkaksınız teğmen. onca savaşa onca dökülen kana rağmen hatta. çünkü siz en büyük yenilgiyi tam sol yanınızda yaşamışsınız. siz o duvarların ardına dönüp sizin için orada olan bedenleri yok sayarsanız zaten ölümden farksız hayatınız son bulana dek kendinize kurduğunuz mezarın içinde yine üzerinize toprak atan siz olacaksınız. yapmayın bayım, yaranızı üzerine örttüğünüz yalanlar ile kapatmayın.
26
halledemiyorum. oldukça beceriksizim bu aralar. ellerim titrek bir kaç kelam sarf ederken. suskun gözlerim şu sıra. hâlimi sorsalar gözlerimi kaçırıyorum, el uzatana gerek yok diyorum; öleli çok oldu. nasıl mı buralar? mezarımın başında yanıp sönen bir lamba, yalnız birkaç duvar. içeride bir kaç hafta önceden kalma sigara izmaritleri. öylece ortadayım, görünmüyorum. çığlıklarıma oldukça alışkın yan odadaki bedenler, normalmiş gibi karşılanıyor buralarda bunlar. sanki herkes her gün ölüyormuş gibi? yanımdaki küçük bedene suçlayıcı bakışlar atılıyor, bir çöpten farksız geleceğe bürünüyor hayalleri. buralar kirletiyor onu, gökkuşağındaki morluklar bedenine çiziliyor, o titrek sesiyle haykırırken. çoçuk küçücük bedenine nazaran büyüyor, zorunlulukları işaretleniyor dudaklarına. günler birbirini sayıyor, her gece acısına tanık oluyorum. ben öyle orada izliyorum, tanıdık geliyor bu sessiz cinayet gözlerime. çocuk nefesini kesiyor, ben sessizce uğurlanıyorum hayatın ağır geldiği sessiz bedenlerin arasına.
19
DAHA FAZLA GÖSTER