Berfin Atalanta, Yeşil Süvari'yi inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

İlk okuduğum romanlardandı. Tabi o zamanlar fazla kitapla tanışmamış on yaşındaki küçük Atalanta önüne gelen her kitaba ‘Bu okuduğum en yaratıcı kitap’ ünvanlarını verirdi. Bu da onlardan biri.

Beni okumaya körükledikçe körükleyen kitaplardan biri olduğu içinde pek kıyamıyorum ama klişeler barındıran bir kitapmış, yıllar sonra tekrar okuyunca bunu anladım. Aslında yanılmıyorsam bu eski bir kitap yahut bu kitaptan sonra gelen kitaplar yüzünden klişe gelmiştir bana. Klişe olmasına rağmen hâlâ okunabilecek kadar güzel de.

arifsahin, Gurur ve Önyargı'ı inceledi.
Dün 13:56 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Bırakın başka yazarlar suçun ve acının üstünde dursunlar ben elimden geldiği kadar çabuk bırakacağım bu nefret uyandırıcı konuları"

Jane Austen başka bir yerde böyle yazmış kendisi için. Kendisinin okuduğum ilk romanı oldu ve kesinlikle oldukça etkileyici olduğunu söylerim. Mükemmel mi, o konuda tartışma başlatmak istemiyorum ama kesin olan oldukça etkileyici olduğu.

Bu romanı okurken, "Jane Austen aşk ilişkilerinden bahseder" öğretisini kesinlikle terkedebiliriz. Elbette ki kadın-erkek ilişkileri önemli bir ilham kaynağıdır ama klişe bir romantizmden uzak olduğunu söyleyebiliriz. 1813'te yazılan roman dönemin özelliklerini tamamen yansıtıyor ve okuyucuyu adeta oradaymış gibi büyülüyor. Bu açıdan bakınca, yer yer yaşadığımız dünyaya uzak geldiğini söylemek yerinde olacaktır. Konunun işlenişi olarak öyle olsa da, temelde kadın-erkek ilişkileri olunca ve daha da önemlisi, bunu kadın bir yazarın gözünden okuma şansı olunca yüzyıllar boyunca önemi azalmayan bir roman ortaya çıkıyor.

Kitapta onlarca karakter var, karakterlerin çok olmasından ziyade hangi ortamda, kimin nerede ortaya çıktığı belli değil. Austen, bunu da kasten yaptığını düşünüyorum. Dönemde kadınlar üzerindeki baskıyı daha iyi hissettirmek ve üzerine vazife olmayan kişilerin de kadın yaşamı ve evlilik üzerine söz söyledikleri ve işleri fazlasıyla bulanıklaştırdıkları söylenebilir.

Batı Avrupa felsefesi ve edebiyatının, özellikle 19.yüzyılda erkek yazarlar tarafından oluşturulduğu net bir gerçek. Hemcinslerimi bilmem ama şahsen, dönem ustalarının kadınlar konusundaki görüşlerini soğuk ve yer yer de sığ bulurum. Bu açıdan, konuya kadın bakış açısı ile yaklaşmak muazzam. Birincil olarak, her erkeğin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum...

Pınar Balcı, Angel - Perili Ev'i inceledi.
Dün 00:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu aralar takip ettiğim Teen Wolf ile bağlantılı çıkması beni sevindirdi :). Gayet güzel ve betimleyici ifadelerden kaçınılmamış. Biraz klişe kaçsa da ayrı tarzını yaratmış gibi, kendşme çekiyor.

Ece bulut, Büyü'ü inceledi.
 23 May 11:43 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Muazzam bir kitabın yorumuyla geldim. Mayıs 'ın ikinci kitabı olan Büyü, fantastik gerilim tarzında bir kitaptı. Çoğu gerilimin aksine cidden beni gerim gerim gerdi. O kadar karanlık bölümler vardı ki -her ne kadar +7 yaş gerilim olsa da- cidden balkonlara felan bakmaktan korktum. Konusundan kısaca bahsedecek olursak; aslında klişe bir konusu var. Ana karakterimiz, Hollow Pike diye bir yere taşınıyor ve buranın cadılı bir yer olduğunu duymuyor bile bizzat yaşıyor. Genel olarak genç-fantastik ile çocuk kitabı arasında kalmıştı bence kitap. O yüzden net bir şey söyleyemiyorum. Yazarın dili gayet akıcı ve güzeldi. Kısacası kitap muazzamdı. +7 yaşın okuyabileceği ama 7'den 70'e olan bir kitaptı. Fantastik severlere kesinlikle öneririm.
5/5

yyaso, Pabucumun Ajanı 2'ı inceledi.
 23 May 10:10 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

En sonunda bitti. Gereksiz çok uzatılmış. Bu kitabın 650 sayfa olmasına gerek var mıydı? Keyifli, yüzde bir tebessüm oluşturuyor okurken ama bazı yerlerde ''çok klişe'' ayrıntılar verilmiş. Bu kısım biraz sıradanlık katmış. Klasik yaz sezonunda yapılan Türk dizileri tadı aldım bu yüzden pek sevemedim açıkçası. Yine de moral bozukluğuna iyi geliyor. Keyifli bir şeyler okumak isteyenler için önerilir.

Leyl_im, bir alıntı ekledi.
22 May 21:04

Bu pijamayı tanırdı. Çünkü Sümerbank'ın çıkardığı klişe pazenlerden biriydi ve o zamanlar her evde bu ya da buna benzer bir pijamalık kumaş bulunurdu...

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü LivaneliBir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli
Pataanii, Fırsatçı'ı inceledi.
22 May 05:03 · Kitabı okudu · 1 günde

10 koca yıl ve daha sonrasında yaşanacaklar nasıl sığmış bu kitaba?
Bu kadar klişe bir hikaye nasıl böyle mükemmel bir romana dönüşebilmiş?

Fırsatçı olup ilk aşkının peşinden koşmak ne güzel şey...
Hiçbir şey hatırlamıyorum taktiğiyle eski aşkının peşine düşmek ne güzel şey...

"Kalbini sadece bir kez verebilirsin; ondan sonraki her şey ilk aşkının peşinden gelir."

Vee aniden her şeyin tepetaklak olması, ummadığım şekilde olayların patlak vermesi...

Başta görmem gereken her şey sonlardaydı. Kalbim delice attı olayların gidişatını değiştiren şeyleri okudukça.
Tavana ve etrafıma boş gözlerle bakıp uzunca bir süre kendime gelemedim.
Tek düşünebildiğim; Sevmek bu kadar zor ve çetrefilli olmamalıydı...

"... bir kere kalbini verdin mi bir daha geri alamazsın. Geri kalan hayatında sadece kalbin sendeymişsin gibi yaparsın."

*düşes kelimesi çok daha anlamlı bir hale büründü artık*

Nazlı Şekerci, Beni Seç'i inceledi.
 21 May 12:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu türü hiç sevmem diyordum ama aldı götürdü beni bu kitap, büyük bir merak ve heyecan ile bir solukta okutturdu kendini, fazla bir şey çıkmaz diyordum bu romandan ama beklentilerimin çok çok üstündeydi. Genelde romanlarda aşk üçgenleri, ana kahramanın oğlanlar arasındaki kararsızlıkları beni çileden çıkarırdı ama bu kitap öyle değil ya ...

Çok ama çok severek okudum, klişe falan demeyin aşk üçgenleri beni açmaz demeyin okuyun derim, özelliklede 16-22 yaş arası kız okuyucuların hoşuna gideceğine kesinlikle eminim .

Ömer Levent, Vampire Sphere 3'i inceledi.
21 May 01:39 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Diğer iki kitaptan daha iyiydi. Gittikçe güzelleşiyor ya da ben sevmeye başlıyorum. Başroldeki kız ve birkaç klişe karakter dışında karakterleri sevdim. Tabii hiçbiri bir sonraki kitaba kadar yaşayamıyor.