Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okuyor

Karıncaların grup olarak düşünmesi boşuna değil. Asker başına 250.000 beyin hücresi düştüğünden, tek bir insandaki toplam nöron sayısına rakip olması için koca bir koloni gerekiyor. Tıpkı tüm küçük hayvanlarda olduğu gibi, beyinleri ancak kendi minicik vücutlarıyla kıyaslanınca büyük kalıyor.

Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 18)Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 18)
Mehmet Yaznur, bir alıntı ekledi.
17 Mar 19:55 · Kitabı okuyor

Ekoller
-Bügün, Hartmann ın öldüğünü mü düşünüyorsunuz?
-Bundan eminim. Ama bunu ispatlayamam. Zaten bunun bir önemi de yok.
-Neden?
-Çünki o bir anlayış biçimi. Bir ekol. Ve ekoller asla ölmez.

Koloni, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 266)Koloni, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 266)
mehmet temiz, ABD Tarihi'yi inceledi.
 17 Mar 15:18 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, 1607 yılının Kasım ayında, bugünkü ABD topraklarındaki bir limana yanaşan ve içinde sadece erkeklerin bulunduğu üç gemiden inen insanların bu topraklara ayak basmasıyla başlıyor. Ve bugün tüm dünyayı etkisine almış bir süper güç olan ABD'nin 1607 yılından başlayıp, 1950 'li yıllara kadar olan yaklaşık 350 yıllık tarihini anlatıyor.

Öncelikle şunu söylemeliyim. Kitap, sanki tarih kitabı değil de, bir hikaye veya bir masal kitabı gibi müthiş bir akıcılıkla yazılmış. Olayları derinlemesine ve çok kapsamlı bir şekilde anlatmasına rağmen kesinlikle sıkılmadan ve müthiş bir merak içerisinde okunuyor.

Bu geçen 350 yılda, bu topraklarda yaşanan olumlu ve olumsuz tüm olaylar sırasıyla aktarılıyor. Toprakların fethi, katliamlar, kölelik, demokrasinin tüm aşamaları, savaşlar, siyasi , sosyal , dini değişimler, sanayii ,endüstri, tarım ve ekonomi alanlarındaki tüm gelişmeler, teknolojik icadlar ve bunların günlük hayattaki kullanıma geçirilme aşamaları...kısaca söylemek gerekirse, sadece ABD'nin değil neredeyse tüm insanlığın bu süredeki her yönden ilerleme ve gelişmesi de anlatılıyor.

Peki bütün bunlar nasıl başlıyor derseniz, maalesef ki bütün bunlar, katliamlarla başlıyor. Üç türlü katliamla. İnsanların ( yerliler dediğimiz Kızılderililer), hayvanların (kürk ticareti için) ve ormanların (kereste ticareti için) katledilmeleri her şeyin başlangıcı oluyor bence.

Koloni dönemi, bağımsızlığın sağlanması ve arkasından birliğin oluşturulması, demokrasi, siyasi ve sosyal kişi halk ve özgürlükleri, ekonominin temel yapısının kurulması, insanların refah düzeyini artıran sanayii , zirai ve endüstriyel gelişmeler ve bu konulardaki sayısız yeni icadlar, İç savaş dönemi, nihayetinde dünyaya son şeklini veren iki büyük savaş ve dünyadaki en büyük güç olmanın hikayesi. Ve daha ne ayrıntılar. Çoğunu aylar boyu araştırmaya kalksak bile bulamayacağımız müthiş bilgiler.

Genelde incelemelerimin mümkün olduğu kadar spoiler içermemesine dikkat ederim. Ama burada herkesin affına sığınarak üzerinde çok düşündüğüm iki bilgiden bahsedeceğim. Bunlar kitaptaki bilgilerin belkide sadece on binde biri bile değildir ama ben burada paylaşmak istiyorum.

Bunlardan birincisi, başkanlık seçimlerinde bir kişinin iki dönemden fazla seçilmeme meselesi. Çok ilginçtir ki biz bunun yasak veya yasaya aykırı olmasından dolayı olduğunu biliyorduk. Oysa bu durumun, ikinci dünya savaşı yıllarında başkanlık yapan Franklin D. Roosvelt'e kadar geçen yaklaşık 150 yılı aşkın bir sürede sadece ilk başkan George Washington'dan kalma bir geleneğin eseri olduğunu kitaptan öğrendim. Düşünebiliyor musunuz bu süre zarfında hiç bir başkan, yasal hakkı olduğu halde , gerek kendi isteğiyle gerekse de partisinin isteğiyle bu geleneğe bağlı kalarak üçüncü defa başkan olmak istemiyor. Bu durum, ülkemizdeki, ölene kadar siyasi parti başkanı olarak kalmak veya ölene kadar iktidarda kalma hırsı içindeki siyasileri düşününce insana çok ilginç geliyor değil mi?

İkinci bahsedeceğim bilgi ise, ABD nin bağımsızlık mücadelesine başlamasına esas olan çaya konulan vergi konusu. Eğer İngiltere kralı 1770'lerde çaya o vergiyi koymasaydı veya koyduğu vergiden vazgeçseydi, bugün dünya üzerinde ABD isminde bir devlet olur muydu ? veya o durumda, bugünkü dünya düzeni nasıl olurdu acaba ? sorusudur. İnanın bana kitabı okurken bu konu sık sık aklıma geldi. Buradan şunu anladım ki tarih bazen çok basit olaylarla değişiyor.

Kitap hakkında çok daha fazla yazmanın gereği olduğunu sanmıyorum. Yazdıklarım kitap hakkında yeteri kadar bilgi veriyor sanırım.
Ben, özellikle tarihe meraklı olanların, ayrıca da bugünkü dünya düzenine nasıl gelindiğini merak edenlerin mutlaka ama mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ve herkesin de bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum.

@kitaplarlakeyif, Koloni'yi inceledi.
14 Mar 12:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Koloni 422 sayfa olup bir gecede bitirdiğim dolayısı ile en hızlı okuduğum ve üzerinden geçen altı yıla rağmen çok net hatırladığım güzel bir gerilim-macera kitabı. Toplumun en adi suçlarının, toplumun en masum kitlesine yani çocuklara işlettirilmesi amacıyla kaçırılan çocuklar, çocuklar üzerinde yapılan deneyler ve cinayetler. Tüm bunları çözmeye çalışan iki kafadar polis, biri antidepresanlarla hayata bağlanan yeni emekli, diğeri ise uyuşturucu bağımlısı eski bir narkotikçi. Bir solukta bir sonraki sayfada ne olacak, şimdi ne olacak diyerek heyecanla okuduğum keyifli bir kitaptı.

Mehmet Yaznur, bir alıntı ekledi.
 11 Mar 08:48 · Kitabı okuyor

R.I.C.E.R.C.A.R.E.
" Regis Iussu Cantio Et Relique Canonica Arte Resoluta" bunu anlamı: " Müzük kralın emriyle yapıldı, geri kalan kısmı ise kanon sanatıyla.

Koloni, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 238)Koloni, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 238)

Gavin Menzies, aslen bir tarihçi değil; İngiliz Donanmasından emekli bir denizaltı komutanıdır. Kendisi hakkında yazılara ilk olarak Fuat Sezgin'in kitaplarında rastladım. Amerika'nın ilk keşfinin Müslüman denizciler tarafından yapıldığını savunan Sezgin, Menzies'in ilk kaşifler olarak Çinlileri göstermesine reddiye niteliğinde bölümler yazmıştı.
Bu kitabı üç temel başlıkta incelemek mümkündür. İlk kısım, yazarın da içinde olduğu bir ekibin İpek Yolu üzerinde yaptığı geziyi anlatıyor. Kitabın temel iddiasına çok fazla katkı yaptığını düşünmediğim bu bölümde, yazarın doğu kültürlerine olan ilgisini görmek mümkün.

İkinci bölümde genetik bilimi üzerinden ilerleyen yazar, Amerika'nın ilk yerlilerinin genetik olarak Çinlilerle çok yakınlık gösterdiğini açıklamaya çalışıyor. Yaptığı bir kısım alıntıda sadece ihtimaller belirtilse de yazar bunları heyecanlı bir şekilde doğru olarak kabul etmiş. Üstelik bazı alıntılarda "Tatarlar" yazmasına rağmen yaza bunu Çinliler olarak anlatıyor...

Son kısım olarak da; Çin tarihinde doğuya (Pasifik Okyanusu tarafına) Çinliler tarafından yapılmış seferleri kısaca anlatıyor. Burada temelde dayandığı 2-3 harita var. Fakat bu haritaların bugünkü tarihlendirmelerinde bile sorunlar olduğu düşünülüyor. Bu bölümde ilginç bir iddiası daha var; Moğol Hanı Kubilay Han'ın da Amerika'ya bir keşif grubu göndererek orada bir koloni kurmak istediğini anlatıyor. Fakat bu konuda da ciddi bir tarihi kanıt gösterebildiğini düşünmüyorum.

Kısacası, kitabın tarihsel bakımdan fazlaca iyi niyetli ve amatörce yazıldığını düşünmekle birlikte harcanan çabayı da gözardı etmiyorum. Amerika'nın Kolomb'dan önce keşfi ile ilgili bu ilginç teoriyi merak edenler için bu konuda yazılmış en popüler kitaplardan biridir.

Mehmet Yaznur, bir alıntı ekledi.
04 Mar 08:30 · Kitabı okuyor

Bir devrimci öldüğünde onun silahını yerden alacak on el vardır.

Koloni, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 183)Koloni, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 183)
Sema, bir alıntı ekledi.
03 Mar 20:48 · Kitabı okudu · 7/10 puan

- "Tüm bunlarla...tüm bunlarla yaşamayı nasıl becerebiliyorsunuz?"
- " Ben bir insanım ve insanlar arasında yaşıyorum. Hepsi bu. "

Koloni, Jean-Christophe GrangéKoloni, Jean-Christophe Grangé