Giriş Yap
Bir Hindu olmaktan kaçıp da bir kominist olursan bir fark yok. Durum değişmez, sadece zincirin adı değişir. Bir Jaina olmaktan kaçıp da bir Gandici olduğunda, sadece kendini kandırdın. Bir sektten kaçtın ama diğerine dolandın; sektlerin tuzağından kurtulmuş olmadın. Ruh kendini özgürleştirebilmiş olmadı; hala kapana kısılmış halde. İnsan sektler içinde hayatta kalamaz. Hayatta kalan sektin kendisi. Sonu gelense insan.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
1932 de Elazığ cezaevinde bir Memedimiz vardı bizim. Kara, kavruk oğlan. Sovyet sınırındaki bir karakolda askerlik yapmış. Sonra gelmiş memlekete; bir gün kahvede, Rusların karakolları fena değildi, aç değildiler gibi bir söz etmiş. “Kominist oldun” deyip bizim yanımıza tıktılar bunu. Beş vakit namazında. Cin gibi bir oğlan. “Okuman yazman var mı?” dedik. Harfleri tanıyorum da bir birine vuramıyorum dedi. Okuyamıyordu epeyi kaldı bizimle… Bir gün “Ne vakit gözü açılacak, ne vakit gerçekleri görecek bu halk” gibisine dertleşiyoruz. “Baba” dedi, bu millet de benim gibi, harfleri tanıyor da daha birbirine vuramıyoruz.
Milli Şef İsmet İnönü
Milli şef sadece ırkçıları değil, kominist, sosyalist kim olursa olsun herkesi kontrolü altmda tutmak istiyordu. Türkçesi, CHP rozeti taşıyanlar dışında kim varsa, farklı olmaktan dolayı üzerlerinde baskı hissediyordu.
132 syf.
·
Puan vermedi
Köpek Kalbi hakkında.
Köpek Kalbi.. Mihail Bulgakov'un, insanlar üzerine fantastik bir kurguyla, farklı bakışı.. Profosör Filip Filipoviç'in, sokaktan bulduğu bir köpeğe insan kalbi takmasıyla, köpekteki değişimin gözlemlerini, çok değişik bir yontemle aktarılmasından oluşan bir yapıt.. Aslında, yazar bu yolla, dönemin siyasi yapısını, kominist devrimin yeni bir insan yaratma girişimini, proleterya ve burjuva arasındaki çarpışmayı sorguluyor.. Roman, 1988 yılında yönetmen Vladimir Bortko tarafından filme de alınmış.. Arzu edenler alt yazılı olarak filmi izleyebilir, kitap okuma keyfini hic bir şeye değismeyenler ise romanı okuyabilirler..
Reklam
·
Reklamlar hakkında
544 syf.
·
30 günde okudu
·
Puan vermedi
Andre Malraux'nun İnsanlık Durumu adlı kitabı listemdeyken öncesinde Umut adlı kitabını okumak nasip oldu.Kurgunun karmaşıklığından olsa gerek pek odaklanamadığım bir kitap oldu Umut,yine de sabırla sayfaları tükettim.Ufak ufak notlar çıkardım okurken bölümlere ait bilgiler yazdım ama burada onları yazmak ta bilgi kirliliği yaratacağı için arka kapakta yazan bilgilerden faydalanarak size kitabı tanıtmak istiyorum. İspanya İç Savaşı'nın patlak vermesi üzerine 1936'da İspanya'ya giderek Cumhuriyetçilere katılan yazar Malraux,bir süre cephede bulunmuş, uluslararası hava filosunda görev almış.İspanyadaki bu deneyimlerini anlattığı Umut 1937 'de büyük yankı uyandırmış ve ertesi yıl sinemaya aktarılmış. Manuel ve Magnin karakterleri üzerinden bu iç savaşın ayrıntılarını okuyoruz.Okurken anlıyoruz ki İspanya bir yaralılar ülkesi!Bombaları ellerinde patlayan ,vucutları paramparça olmuş insanlar ve yanlarında ailelerin, yaralıları o şekilde gördüğü anki acı feryatları zihinlere kazınıyor.İster milis ol ister anarşist,kominist,faşist savaşın her hali herkes için çok kötü.İspanya ordusu adını yenilgiler de yada yolsuzluklarla duyurmakta.10 yaşını geçmiş uçaklarla sömürge savaşı yapılamayacağını bilselerde savaşmaya devam eden,şehri bombalayan ve kurşuna dizilmelerle,şehrin her yerini ölümü götüren zamanları okuması hakkaten zorlayıcıydı benim için.Okuduğum bu kitaptan sonra İnsanlık Durumu için gözümün korktuğunu da söylemek istiyorum Aranızda okuyanlar varsa fikirlerinizi almak isterim.Kitapla ve sevgiyle kalınız.
2
72
715 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14