Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
05 Mar 10:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ben bir insan,
ben, bir Türk şairi kominist Nazım Hikmet
ben, tepeden tırnağa iman,
tepeden tırnağa kavga, hasret ve ümitten ibaret ben..."

Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet RanBütün Şiirleri, Nazım Hikmet Ran
Sevgi, Yatar Bursa Kalesinde'yi inceledi.
 03 Mar 13:31 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Nazım Hikmet namı diyar "Mavi Gözlü Dev"

"O mavi gözlü bir devdi.
Minnacık bir kadın sevdi.
Kadının hayali minnacık bir evdi,
bahçesinde ebruliiii
hanımeli
açan bir ev."

Bu şiiri kitapta yer almasa da yazarı tanımlamada çokça kullanılan bir şiir. Aynı zamanda beyazperdeye ilham kaynağı olmuştur.

Edebî kişiliğinin yanında çapkınlığı ile bilinen Nazım, bu eserini sağlığında derlemiş fakat basımı ölümünden sonra gerçekleşmiştir. Eser şiirselleştirilmiş mektuplardan, hapisteki gözlemlerinden ve Piraye'nin mektuplarından oluşmaktadır. Nazim'ın hayatının, yaşama dair bakış acısının, kadınlara verilen haklara ve kadının sürekli ikinci plana atılmasına değinmiştir. Kadını unutmadı ve unutturmadı. Anadoluda gözlemlediği kadın profilini Nazım bu dizelerle anlatmıştır.

"....Korkunç ve mübarek elleri
Ince küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yarimiz,
ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen

ve sofradaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp, uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki,
ve karasabana koşulan
ve ağıllarda
Isiltısında yere saplı bıçakların
Oynak ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan

kadınlar
bizim kadınlarımız..."

Kadınların toplumdaki yerini yaşantısını anlatırken "sanki hiç yaşamamış gibi ölen" dizesi, kadın açısından tüm zamanları tanımlıyor. Bunun gibi kadınlara yönelik bir çok şiirini görebiliriz.

Piraye Nazım'a yazdığı mektupların siirsellestirilmesini istememistir. Nazım bunun üzerine Ayşe'den hapisteki eşi Halil'e yazılan mektuplar şeklinde siirsellestirip yayınlamıştır. Hapiste yatan birine verdiği gücün yanında, edebî değerlerine dikkat çekmiştir. Mektuplarda Ayşe küçük kızı Leyla ile yaşadığı evi, komşularını, yanan evleri, gözemlerini anlatır. Yıllar içinde Ayşe'nin ruh hali değişir, hatıralar aklına gelir yaşlanıyor hissine kapılır. Ayse'nin mektubundan;

"Her kadın saçmadır sevdiği zaman
bırak da içimden seveyim seni
açığa vurmadan."

Diğer bir yönü Nazım bütün hayatını büyük bir coşku ve ciddiyetle yaşamış bir adamadır. Şiirleri ile ciddiyet ile yaşadığı hayatını ciddiyetle yazdığı şiirleriyle aktarmıştır dünyaya. Yaşama Dair'de de dediği gibi:

"Yaşamak şakaya gelmez,
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
bir sincap gibi meselâ,
yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey
beklemeden
yani bütün işin gücün yaşamak olacak.
Yaşamayı ciddiye alacaksın,"

Bu ölümsüz şiiri Genco Erkal- Fazıl Say'dan dinlemek bambaşka bir tad.

https://youtu.be/SEbsNaWA7-I

Nazım insanlığa bakışı ve dünyanın neresinde olursa olsun, yaşanan zulüm, baskı, iktidar zorbalıkları ve katliamları kendi yaşamış gibi hissetmiş, karşı çıkmış ve bunu devrimci kişiliği ile kült bir ruha çevirip yansıtmıştır.

Sergilediği cesareti ile yasamak zorunda kaldığı hapislik hayatını, ömründen geçen her günün kendisine ve yakınlarına olan yansımalarını şiirinde konu edinmiş ve;

"Kardeşlerim, bu ne biçim iş,
şu dokuz yıldır eli elime değmeden,
ben burda ihtiyarladım,
o orda."

Hapiste geçirdiği günleri, yaşadığı haksızlığı "Ben içeri düştüğümden beri" diyerek akan giden zamanın değiştirdiği hayatları anlatmıştır. Yine Fazıl Say ve Genco Erkal yorumu ile bu eser ilgiyi daha fazla üzerine almıştır.

https://youtu.be/0Mq9Ri8CjMg

Işte böyle hayatını satırları ile bize yansıtan koca bir çınardır Nazım Hikmet. Onun şiirlerini, hayata bakışını burda bir incelemeye sığdırmak mümkün değil. Zira yazar "Zafer aşkın ve hayatındır" derken dolu dolu hayatını hissettirir.

"Yatar Bursa Kalesinde" yazarın hayatının harmanlandığı bir eser. Şiir severler için mutlaka okunması gereken bir yapıt. Mükemmel bir Türkçe, asil bir anlatimı ile Romantik Devrimci şairdir. Ayrıca Tahir ile Zühre, Hoş geldin, Yaşama Dair, Ölçü... gibi bir çok tanımış şiirleri bu eserdedir.

Nazım okuyan kötü olabilir mi hiç. Tanımadığı tüm insanlar için onlarla yaşıyorcasına acı çeken Nazım'ı okumak için kominist olmaya gerek yok insan olmak yeterli.

(Not: kadın hakları ile bildiğimiz Nazım, hayatında olan kadınları ki bu kadınlar eşleri bile olsa kendi aşkları için hiçe sayan biriydi. Aşk için egoist olduğu aşikardır. Tüm bunlara rağmen şiirlerinde aşkı hissetirmekten öteye geçtiği için ramantik şairdir.)

Keyifli okumalar!

Yalnızlar Tekkesi, Güneş Ülkesi'ni inceledi.
21 Şub 09:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güneş Ülkesi kendi alanında söz sahibi bir kitap olarak nitelendirilmekte.Thomas Moore'un Ütopya'sından sonra 'Ütopik' bir dünyayı tarif ve idealize eden en önemli ikinci kitap dense yeridir.Bu ütopik dünyayı anlamak için yazarın hayatına bakmak da elzem sayılabilir.Çünkü böyle bir konuda bugün bile hala başucu sayılabilecek bir vasfa sahip böyle bir kitabın neşet ettiği duygu ve düşünce dünyasını incelemekte muhakkak fayda var.Şahsen okurken iki şey dikkatimi çekti ; 1 Yazarın çok çileli hapishane,tecrid,işkence sürecinden geçmiş olması (Ki örneğin Dostoyevski gibi hemen hemen dev isimlerin hepsi hep fırtınalı bir ortam/süreç içinde ortaya çıkmış.Kuş tüyü yatağında adaçayı içerken tarihe geçmek diye bir şey yok) 2 Güneş Ülkesi Kominist düşünce dünyasına ciddi derecede etki etmiş

Recep Sezer, Companero Rosita Perulu Komünist Bir Gerillanın Gerçek Hayat Hikayesi'ni inceledi.
09 Şub 00:15 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Perulu bir devrimci kominist gerillanın ruhunda yaşadığı devrimin sonucunda hidayete erişini anlatan gerçek bir öykü. Ne oldum değil ne olacağıma güzel bir örnek.

Uğur Ukut, bir alıntı ekledi.
04 Şub 01:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Meğer herkes yetimin hakkını yedirmemek için yola çıkmış, eline silah almış. Komünist yahut ülkücü, akıncı yahut inançsız hiç farketmiyor. Darbeden evvel haksızlığa karşı çıkmanın adını vatan koymuş, vatani kurtarmak, mazlumun hakkını cignetmemek uğruna ölmüş ve öldürmüşüz. Şimdi hepimiz, inanınız efendim, haksızlığa kominist veya faşist düşüncelerle değil insanlık adına karşı durmak gerektiğine inanıyoruz. Hayır, hayır, ne davalarımızdan döndük, ne ihanet ettik; belki insaniyetin ideolojiden evvel geldiğini fark ettik, savunduğumuz fikirleri insaniyet adına savunmayı yeğledik.

Karun ve Anarşist, İskender Pala (Sayfa 180 - Kapı yayınları 1. Baskı)Karun ve Anarşist, İskender Pala (Sayfa 180 - Kapı yayınları 1. Baskı)
Levent Z. Serdar, bir alıntı ekledi.
21 Oca 20:14 · Beğendi · 10/10 puan

Atatürkçü olmak dindar olmaya engel değildir. "Atatürk dini kaldırdı" propagandası sadece bir siyasi araçtır, gerçek değildir. Camiye gitmeyene kafir, zındık, kominist denmez; camiye devam edene de yobaz diye hakaret edilemez.

Atatürk ve Demokratik Türkiye, Halil İnalcık (Sayfa 68 - Kırmızı - 5.Baskı)Atatürk ve Demokratik Türkiye, Halil İnalcık (Sayfa 68 - Kırmızı - 5.Baskı)
Sadiye Olcay, Tuhaf Dergi - Sayı 10'ı inceledi.
09 Oca 00:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

En sevdiğim sayılardan biri ve beni çocukluğuma bir nebze geri döndüren yazı "Egemen Alper ; karışık kaset "hepimizin çocukluğunda yada gençlik döneminde yaptığı şey radyo başında bekleyip kaset doldurmak yada listeler hazırlandıktan sonra harçlıkları biriktirip kasetcinin yolunu tutmak... güzel günlerdi aslındaVe ...Hakkında Çok şey yazıldı çizildi...
O bir vatan haini...
O bir yurt sever...
O bir kominist...
O bir darbeci...
O bir Stalinci...
O bir dünya şairi... Nazım Hikmet Ran....

Bu dünyadan göçüp gittiğin günden beri devam ediyor hainliğin Nazım usta...
Bugün en sağcı kesimden en solcusuna kadar
herkes Nazım’ın şiirlerini okuyor.
( iktidarda olan partilerde dahil olmak üzere...)
Yani bu gün hala Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor....vatan haini yada değil herzaman tartışmaya açık bir konu olarak kalacak...

Uğur, Bütün Şiirleri'ni inceledi.
 26 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne söylersem ayıp olacak ustaya. Bırakalım o kendini kısa ve öz bir şekilde anlatsın:
"Ben bir insan,
ben, bir Türk şairi kominist Nazım Hikmet
ben, tepeden tırnağa iman,
tepeden tırnağa kavga, hasret ve ümitten ibaret ben..."
Muhteşemsin büyük üstat. Işıklar içinde uyu.

mısra, bir alıntı ekledi.
 22 Ara 2017 · Kitabı okudu

Bütün vahşilerle, aşağı ve orta aşamadaki, hatta kısmen yukarı aşamadaki bütün barbarlar arasında, kadın sadece özgür değil, ayrıca çok değer verilen bir duruma da sahiptir. Bu durumun, henüz iki başlı evlilik aşamasında nasıl olduğunu, Senekalı İrokua’lar arasında uzun yıllar boyunca misyonerlik yapan Arthur Wright bize anlatabilir.

“Kadınların henüz uzun evlerde (birçok aileden kurulu kominist ev ekonomileri) oturdukları çağdaki ailelerine gelince, … bu evlerde daima bir klan (bir gens) egemendi, öyle ki, kadınlar, kocalarını başka klanlardan (gentes) alırlardı. …

Genellikle, evi kadınlar yönetirdi; erzak ortaklaşaydı; ama ortak ihtiyaçları karşılamak için kendi payına düşeni getirmekte çok tembel ya da çok beceriksiz davranan zavallı koca ya da zavallı aşığın hali dumandı. Çocuklarının sayısı, ya da ev içindeki kişisel mülkiyeti ne olursa olsun, her an bohçasını yapıp defolup gitme kararını bekleyebilirdi. Ve bu emri alınca, ona karşı direnmeye girişmesi de boşunaydı; artık evde barınamazdı; ona, kendi klanına (gens’ine) dönmek, ya da çoğunlukla olduğu gibi, bir başka klan içinde yeni bir evlilik aramaktan başka yapacak bir şey kalmıyordu. Kadınlar, başka her yerde oldukları gibi, klanlar (gentes) içinde de büyük güç idiler. Gerektiğinde, bir şefi görevinden alarak, onu basit bir savaşçı sınıfına indirmekte tereddüt etmezlerdi."

Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni, Friedrich Engels (Sayfa 74 - Sol Yayınları)Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni, Friedrich Engels (Sayfa 74 - Sol Yayınları)