2

2022 Okuma Raporları

16 üye · 1 yeni gönderi
İnsanın yaptığı iş, küçük bir şehrin en ücra köşesinde bulunan insanlara ışık olduğunda motivasyon kaynaklarına gerek kalmıyor.
Zira yeterince katlandım insanlara.
Reklam
Ne çok gülmüşümdür, içinde binlerce kötülük bulunan ama kendini iyi biri zanneden zayıflara .
Labirent var. Bizim boyumuzu aşan duvarlar var. Koyuyorlar bizi içine, biz deliler gibi yol bulmaya çalışıyoruz. Her kavşakta sağa mı gideceğim, sola mı gideceğim? Labirente yukarıdan bakan birini düşünün. Labirentteki bütün olası yolları görebildiği gibi bizim çıkıp çıkamayacağımızı da görüyor, girdiğimiz yola göre. Bu bizi mahkum yapmıyor. Biz labirentin içerisinde kendi kararlarımızı kendimiz veriyoruz. Sadece boyutsal bir farkla labirenti görebiliyor olmak, bana hükmedebildiği anlamına gelmiyor oradaki görüşün.
Demek ki bazı acıları ölüm bile unutturamıyor, bazı davranışlar ölümden sonra bile bağışlanmıyor.
Bir deney vardır, hayvanlarda adalet üzerine. İki tane yan yana kafeste maymun bulunur ve maymunlara birer taş verilir. Maymunlar bu taşları vererek yiyecek alırlar; başlangıçta her iki maymuna da taş karşılığında salatalık dilimi verilir. Bu şekilde, her taşa bir salatalık dilimi alırlar. Ancak bir süre sonra, maymunlardan birine taş verdiğinde üzüm verilmeye başlanır. Yan taraftaki maymun, taş verdiğinde hala salatalık alırken, komşusunun üzüm aldığını görür. Bu durumu fark eden maymun, adaletsizlikten dolayı öfkelenir ve ortalığı yıkmaya çalışır, "Ben de üzüm istiyorum!" diye tepki gösterir.
Reklam
1.000 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.