8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Kadın erkeğe eşit olduğunda, erkek titrer.
Eğit beni Beni eğit Okumadan evvel yüzünü Hiç şiir okumadım ben Ve buğday tenini keşfetmeden Harabeydi bu dünya Öğret bana kadın dilini
Reklam
Çünkü kadın doğası, kendini direniş biçiminde gösteren bir teslimiyettir.
Ve bir ses yükseldi Veda Hutbesi'nden
"Kadınlar size ancak Allâh'ın (c.c.) emanetidir." Hz. Muhammed (s.a.v.)
Ey muhteşem doğa! Eğer ben sana hayran olmasaydım bana bunu bir kadın öğretirdi.
"Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır."
Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk
Reklam
8 Mart 1857; Amerika’nın New York kentinde bir tekstil fabrikasında haklarını aramak istedikleri için grev yaparlarken fabrika binasına kilitlenen ve alevlerin arasından kurulan barikatlar nedeniyle kaçamayarak ölen kadın işçilerin acı dolu çığlıklarının sesinin yankısı. Bizler; bütün zorluklara, engellere ve küçümsemelere rağmen özgürce yaşamak için ne yazık ki hep ekstra bir uğraş vermek zorundayız. Verdiğimiz tüm bu uğraşlarda ışığımız hiç sönmesin, hiçbir zaman yılmayalım. Her adımımız ses getirsin ve yürüdüğümüz bu zorlu yolumuzda hep çiçekler açsın. Hayat çok zor. Ve biz bu zorluğun üstesinden gelebilecek güce fazlasıyla sahibiz. Unutmayın ki bize hiçbir şey olmaz. Kadınlar günümüz kutlu olsun. 🎀 İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin? -Mustafa Kemal Atatürk
Geri199
1,000 öğeden 991 ile 1,000 arasındakiler gösteriliyor.