8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Selçuk
224 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
10 günde okudu
Kadınlar Günü
kadınlar gününde Virginia Woolf okuduk. Daha önce Virgin wolf'un kendine ait bir oda kitabını okumuştum onu daha çok sevmiştim.Kitapta olay beklemiyordum yazının şiirselliğine kendimi kaptırdım. İlk defa bilinç akışı tekniğinin yarısını anlamadım. giOrhan Pamuk kitaplarını okurken de çok iyi değildim. Ne oldu Kim ne dedi? Ya da şu an hangi zamandayız bilemedim. Kitabın dili gayet şiirseldi. Yazım dilini çok sevdim . Bir de d eniz fenerine çıkmaktan korkma metaforu çok iyiydi. Böyle bir kitabı okurken kendimi eksik hissettim, yer yer anlamak için kendimi yırttım. Sevgili Nane Kitap grubuyla nice kitaplara...
Deniz Feneri
Deniz FeneriVirginia Woolf · İş Bankası Kültür Yayınları · 20215,8bin okunma
Çiçekçi
Georgia'nın çiçekleri klitoristleri, vulvalar ,vajinalar göğüs uçları, göbek delikleri kadın doğmuş olmanın sevinciyle kutlanan bir şükran ayinin kutsal kadehleriydi.
Sayfa 86 - SelKitabı okudu
Reklam
Kadın olmak zordu , evlenmemiş bir kadın olmak zordu , evlenmiş aldatılmış kadın olmak zordu , kadın olmak zordu...
Sayfa 143Kitabı okudu
8mart dünya hanımlar günü
Bugününüz kutlu olsun, dünya mızın. Çiçekleri. Geçen hafta bursadan karacabeye 8 mart ta otobüsler seyahat ediyordum. Zaman, geçsin diye gazete okuyordum yolu yarılan optik ki başımın, kaldırdım. Bu önemli günde bu bayana, Kendi gününde unutmayacağı sürpriz yapmak istedim yerinden kalktım, bayanın omzuna hafifçe baş parmağımla,bayana, -karacabey yolcusu tanımadığım, hanım efendi buyrun oturun. "Bugün siz hanımlar günü, ayakta karacabey e ayakta gitmenize gönlüm razı olmadı. 8 mart dünya kadınlar Gününüz de kutlu olsun" diyerek elindeki gazeteler otobüsün dn arkasında ki yolcu çıkış kapısında basamağa oturdum. Gezgin Hüseyin Oraloğlu 8 mart 2024 bursa
Sizce kaç tane var? Tahminleri alalım.
Böylece ortaya çok garip, karmaşık bir varlık çıkıyor. Yaratıcılık alanında kadın en önemli yere sahiptir, gerçekteyse tamamen ehemmiyetsiz. Şiir sanatını baştan başa kaplar; tarihte ise bulunmaz. Kurmacada kralların ve fatihlerin hayatlarına hükmeder; gerçekteyse ebeveynlerinin zorla parmağına yüzük taktığı herhangi bir oğlanın kölesidir. Edebiyatta en ilham dolu sözcüklerin, en derin düşüncelerin bazıları onun dudaklarından dökülür; gerçek hayatta ise anca okur, güç bela heceler ve kocasının malıdır.
Reklam
Memleketim olan Denizli'de yaramazlık yapmamak, düzgün durmak anlamında "kadın gibi durmak" ve efendi,uslu,söz dinleyen,akıllı çocuk anlamında "kadın oğlum" tabirleri kullanılır. Önceden alışık olduğum ama anlamına takılmadığım bu ifadeler, sonrasında üzerinde düşündüğümde kadının erkeğe göre olan durumunu ortaya koyuyor. Eski Türk toplumunda da kadının durumu böyleydi.
Hangi renksen O’sun. Başkasının yanına daha çok yakışmak için sakın solma
Resim