9

9 Eylül İzmir'in kurtuluşu

Millî Orduyla baş edemeyen Yunanlılar, yolları üzerindeki silahsız Türk köylüsünü öldürmeye, Alaşehir’den İzmir’e kadar önlerine çıkan Türk köylerini yakmaya başladılar. Yunanlıların peşini bırakmayan Türk Ordusu, sağ kalan köylülerin de yardımlarıyle, 9 eylül 1922 sabahı İzmir’e girdi.
Milliyet Yayın Ltd. Şti. (Mart 1973)Kitabı okudu
Doğum günün kutlu olsun, İzmir’im...
Sen 9 Eylül dersin iki kelime Ben değişen yazgı anlarım Özgürlük anlarım, bağımsızlık, Sen İzmir dersin iki heceyle Ben sevinçten ağlarım 🌜★ Tarihin başı mı dönmüş Şimşek hızı geldiklerinde? Şaşırmış mı toprak Ayakları yere değmeyen atlar geçerken? Önce deniz mi görmüş Kavruk yüzlü neferleri? 🌜★ Bugün 9 Eylül Tam sırasıdır canlandırmanın hatıraları Sen 9 Eylül dersin iki kelime Ben onurlu bir halk anlarım Rüzgarın çevirdiği sayfa anlarım Sen İzmir dersin iki hece Ben saygıyla ayağa kalkarım...
Reklam
9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu Kutlu Olsun🇹🇷
Mustafa Kemal Atatürk
"Bütün cihan işitsin ki efendiler, İzmir artık hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır..!"
Yunanlıların İzmir'i işgali üzerine herşey değişti. O vakte kadar susan halk birden kükredi. Umumi bir ayaklanma başladı. İstanbul'da Sultanahmet meydanında mi­narelerden yükselen tekbir sesleri arasında yüzbin kişi­nin katıldığı büyük bir miting yapıldı. Bu mitingte Halide Edip bütün halkı gözyaşlarına boğan bir nutuk söyledi. O vakte kadar kayıtsız görünen şairler birden değiştiler. Halkın matemini söyliyen şiirler yazmağa başladılar. Bü­yük Mecmua bir an içinde bir isyan bayrağı halini aldı.
Sayfa 62 - Ant YayınlarıKitabı okudu
“Bütün cihat işitsin ki efendiler, Artık İZMİR hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır!!!! -
Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk
Reklam
82 öğeden 51 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.