Giriş Yap
To find out how and how much a savage or his myths can labor, one has to be there beside him. These qualities mark the great difference between Malinowski and the earlier generation of armchair theorists. Even those who did practice in the field in his day he characterizes...
Bedenin doğası diye bir sey yoktur...
"Bedenin doğası diye bir sey yoktur, yere ve zamana göre değişen bedensel koşullar söz konusudur sadece... Bedenin doğası olmadığı gibi insanın doğası ya da dünyanın doğası diye bir şey de yoktur. İnsan toplumları yaşadıkları evrene anlam ve biçimini verirler. İnsanın...
“ Gnostik bilgi, yani gnosis; kutsal gücü, insanın kim olduğunu, nereden ve neden sürüldüğünü, neye sahip olduğu ve nelerden yoksun bırakıldığını; yaratılmanın ve yeniden yaratılmanın ne olduğunu açıklar. Bu bilgi sayesinde insan, başlangıcı, dolayısıyla kendi kaynağını bilir. İnsanın başlangıcını (Arche) bilmesi de telos’unu, yani amacını ya da sonunu bilmesi demektir.”
“… Yunanlılar ‘bilme’nin iki ayrı biçimi olduğunu varsayıyorlardı; ilki “ kişinin kendi varlığının dışındaki kaynaklardan edindiği bilgi(ler)” iken ikincisi “daha kişisel, daha doğrudan ve sezgisel olan” bilgi türüydü.”
The Victorian anthropologists had little interest in history. The attitude is typified by Spencer: "My position, stated briefly, is that until you have got a true theory of humanity, you cannot interpret history; and when you have got a true theory of humanity you do not want history".
23459
586 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.