1000Kitap Logosu

Araştırma-İnceleme

96 Takipçi
TAKİP ET
“İnsan, gerçekte, ihlal edebileceği -anlayamadığı için- bir dinsel buyruğu alamazdı. O halde Tanrı insanla nasıl konuştu? Hiçbir ses ya da beden işareti olmadan Tanrının iradesini ve buyruğunu anlasın diye, insana içeriden, tamamen tinsel bir şekilde mi hitap etmiştir acaba? Hayır, Tanrının ilk insanla bu şekilde konuştuğunu sanmıyorum. Kutsal Kitap’taki öyküden, Cennet’te Tanrının insanla, daha sonra İbrahim ve Musa gibi peygamberlerle konuştuğu gibi, yani maddi bir biçme bürünerek konuştuğu anlaşılmaktadır daha çok. Demek oluyor ki ilk atalarımız, akşama doğru Cennette dolaşan Tanrının sesini duymuşlar, ancak bunu gizlemişlerdir.”
Milad Doueihi
Sayfa 24 - Adem’le İlgili Bazı Sorunlar - Konuşma Tarzları, Augustinus, De Genesi ad litteram, 2 cilt, P. Agaesse ve A. Solignac’ın girişi, Fr. çeviri ve notlar, Paris, Desclee de Bouwer, 1972.
11
Yazı, gözün yerine geçer: Her günkü vicdan muhasebesine itiraf modelini sokarak bir tanık yaratır. [...] Düşüncenin dışsallaştırılması ve temsil edilmesi, tinsel uygulama çerçevesinde özdenetimi kolektif ve toplumsal bir uygulamaya dönüştüren gizli bir kamu alanı oluşturur.
Milad Doueihi
Sayfa 23 - Adem’le İlgili Bazı Sorunlar - Yazma Tarzları
13