Araştırma-İnceleme Tarih

Hope
Milli Görüşçülerin..
Bu nedenle Milli Görüştüklerin en önemli görevi; saadetin beş temel şartı olan barış ve kardeşlik, hak ve özgürlükler, adalet, refah ve saygınlık alanında vatanımızı yaşanılabilir örnek bir ülke haline getirmektir..
Sayfa 36 - Milli
Müze gezmeyi sevenler el kaldırsın...
Müzeler, geçmiş zamanlarla baş başa kalabileceğimiz mekânlardır. Tarihi ve sanatı anlamlandırmak için biçilmiş kaftanlardır. İçeri giriyorsun ve sen dünyaya gelmeden yıllar yıllar önce insanların neler yaptıklarına, nasıl yaşadıklarına, nelerle uğraştıklarına şahitlik ediyorsun. Bundan daha heyecan verici, bundan daha muazzam bir duygu olamaz. Bana kalırsa insan müzelerle ilişkisini çocuk yaşta geliştirmeli ve müze gezmeyi hayatının bir parçası haline getirmeli.
Sayfa 137 - İnkılap Kitabevi
Reklam
"Vatanı kurtaracak iradeye sahip olsa bile, kendi ömür çizgisini değiştirecek kudreti bulamazmış kendinde."
İttika sahibi olmalıyız; Allah'tan başkasından korkmamalı, fikrimiz sorulduğunda çekinmeden doğruyu söylemeliyiz..
Sayfa 32 - Milli
... Tarih, asırlardır tüm dünyadaki tüm halklar için bir derstir. ...
Sayfa 131Kitabı okudu
Reklam
... Türkler kılıç gücüyle Avrupa ve Afrika'da birçok yere hakim oldu ama modern zamanlarda kılıcını parlak ve keskin tutmayı ihmal ettiler. ...
Sayfa 131Kitabı okudu
... Savaşın en önemli dersi de, kazanmak istiyorsanız denize hakim olmalısınız. ...
Sayfa 130Kitabı okudu
... Araplar ilk başta İtalyanlara karşı gelmekte tereddüt etti ama zafer kazanmadaki başarısızlıkları Türklere güçlerini organize etmek, ümmet konusunu kullanmak ve kafirlerin işgaline karşı direnişi örgütlemek için gereken zamanı verdi. ...
Sayfa 121Kitabı okudu
Meşhed İmam Rıza Türbesi
İmam Rıza "Horasan Sultanı" ünvan ile meşhurdur. Peygamber Muhammed’in torunlarından biri olan İmam Rıza, yerel halk tarafından büyük bir veli olarak kabul edilir. Şehrin en büyük camisine defnedilmistir. Türbesi gümüşle yaldızlanmış ve bir çitle çevrilidir. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler buraya ziyaret ediyor ve ziyaretlerinden dönenler herkes tarafından saygı görüyor ve herkes eteklerini öpüyor.
Sayfa 122
Reklam
The Alienist (2018)
19'uncu yüzyılda , zihinsel hastalıklardan muzdarip insanlar gerçek ruhlarına yabancılaşmış kişiler olarak görülürdü. Onları inceleyen uzmanlara da bu yüzden 𝙍𝙪𝙝 𝙖𝙫𝙘ı𝙨ı denirdi...
Savaşın Halka Yansıyan Faturası
Haziran ortalarına doğru Türk hükumeti vergileri arttırmak zorunda kaldı. Askerlik hizmetinden muaf olma vergisi 233 dolardan 380 dolara çıkarıldı, yedek askerlikten muafiyette de 150 dolardan 187 dolara. Tuz ve ispirto vergisi de arttı. Tüm Türk yetkililerinin maaşlarında da kesinti yapıldı.
Sayfa 104Kitabı okudu
... Türk birliği esir alındı. . Olağanüstü cesaretleri yüzünden Türk subaylarından kılıçları alınmadı. ...
İnsan Tekerrürden İbaret
Vurguncular erzak fiyatlarını arttırmıştı. Ancak İstanbul'daki yetkililer hükümet ambarlarında bol bol erzak olduğunu ve pazarlardan erzak alımının yapılabileceğini bildiren bir açıklama yayınladı. Erzak fiyatlarını arttırmaya çalışanlar mahkemeye çıkarılıp ağır cezalar alacaktı.
Resim