Profil
“Şimdiki aklım olsaydı başka türlü idare ederdim. Çevrede o kadar yiyici vardı ki, ben de çok toydum, mücadele edemedim..”
Sayfa 244Kitabı okudu
Mesela, kız kardeşi Vecihe Hanım, "Alaturka bir boşanmadır. Harıl harıl Medeni Kanun çevirisi yapılıyor, gazetelerde haberleri yayımlanıyor ama Mustafa Kemal eski usul boşanıyor. Anlaşılan çok öfkelenmiş, imajını pek düşünmüyor. Halbuki dünya basını epey çalkalanır. Oysa Gazinin evliliği
Sayfa 218Kitabı okudu
Latife Hanım Mecliste
... Latife eşinin tam da kendisinden beklediği gibi davrandı, tek tek herkesle ilgilendi, hepsini kendisine hayran bıraktı. Mustafa Kemal başkalarıyla konuşurken gözleriyle Latife'yi izliyordu. Gururluydu. Kadınların ayak basmadığı bir mecliste yeni bir sayfa açmıştı. "Türk kadını bugün sizin şahsınızda bir ihtilal yaptı" diye iltifatlara boğulan Latife, "Çok heyecanlandım paşam" demişti, " gerçek bir ihtilal meclisi gibi."
Sayfa 366 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Yaradan ikisini de sonsuzluk diyarında nurlara gark etsin, sonsuza dek birbirlerinin etrafında dönüp dursunlar. Muammer Erboy
Sayfa 480Kitabı okudu
“Ama o menhus hastalığın çaresi de yok ki. Zaten Latife de tende tutsak kalmayı istemiyor artık. İstiyor ki uçsun ve Kemal’ine kavuşsun.”
Sayfa 479Kitabı okudu
Dünyanın tüm kötülükleri ile yüzleştiğinde cesaret artık görevindir. Latife Türk - 1932
Sayfa 472Kitabı okudu
Latife Hanım,
Babasının ölümünden sonra her 10 Kasım’da tüm aileyi toplar ve sadece Paşa’nın sevdiği yemekleri yaptırırmış.
Sayfa 421Kitabı okudu
Soyadı kanunu çıktıktan sonra Latife teyzem ‘Türk’ veya babasının almak istediği ‘Uşşaklı’ soyadını istiyor. Kimse onaylamayınca evraklar Paşa’nın önüne geliyor. Paşa “Ne soyadı alıyorlar?” diyor. “Muammer Bey Uşşaklı soyadını alıyor.” diyorlar. Bu sefer “Latife hanım ne soyadını alıyor?” diye soruyor. “Efendim o da ya ‘Türk’ ya da babasının soyadını almak istiyor, onay veriyor musunuz?” diyorlar Paşa gülüyor ve diyor ki “Tamam, Muammer Bey ve ailesi Uşşaklı soyadını alabilir ama getirin Latife Hanım’ın kağıtlarını.” Getiriyorlar, Uşşaklı’nın üzerini çiziyor, kendi el yazısı ile Uşakki yazıyor. Ona ancak ‘Uşşaki’ soyadı yakışır.”demiş ve eklemiş “Bilir misiniz çocuklar Uşakki ne demek?” diye sormuş. “Âşıklardan gelen, demektir.” demiş.
Sayfa 417Kitabı okudu
Latife teyzem her zaman şunu söylerdi “Ben iki kere öldüm. Biri 1925’de, biri 1938’de.”
Sayfa 412Kitabı okudu
14 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.