Bakanlar, Bürokratlar, Memurlar!

Profil
“Adaletsizlik konusunda başöğretmenlerin kim olduğunu biliyor musunuz? Memurlar, yasaların bekçisi olan görevliler! Onlar halka yasalara uymamayı öğretiyorlar.”
Sayfa 102 - Koridor YayınlarıKitabı okudu
“Gerçekleri bilmesi gereken bir pozisyon varsa, bu, Başbakanlık pozisyonudur. Eğer bu gerçekler hakkında doğruyu söylemesi gereken biri varsa bu da Başbakandır.”
Sayfa 71 - İletişim YayınlarıKitabı okudu
Reklam
“Her devlet memuru aslında bir süpermarket işletir oturduğu makamın koltuğunda. Satabilecekleri bellidir. Fiyatlarda pazarlık söz konusu değildir, çünkü monopol vardır.”
Sayfa 113 - Doğan KitapKitabı okudu
Memurlar pek kültürlü kişilerdir, ancak tek yönlüdür kültürleri; bir memur kendi alanında, karşındakinin tek bir sözü üzerine hemen onun kafasındaki düşünceleri dizi halinde boydan boya görebilir; gelgelelim, başka bir büronun çalışma alanına giren konuları saatlerce anlatsanız, belki nezaket gösterip başıyla evet diyecek, ama söylenenlerin bir kelimesini anlamayacaktır.
Sayfa 286
Resmi makamlar bile belki bağışlayamaz, yalnızca yargılar.
Sayfa 285
Merhamet ve benzeri şeyleri memurlarda boşuna ararsın.
Sayfa 285
Reklam
Memuriyet
"Ne de olsa memuriyet bir hayatta kalma sanatıydı. Memurlar, daima hayatta kalacak ve kıyametin resmiyet kazanmasını sağlayacak olanlardı. Yalnız tek sorunları, bütün tırnakları ve bordrolarıyla tutundukları o hayatla ne yapacakları hakkında hiçbir fikirlerinin olmamasıydı. Çünkü henüz konuyla ilgili bir yönetmelik yayınlanmamıştı..."
Sayfa 256Kitabı okudu
Kök sorunlarımızda bugün!
Kamu görevinde yeri gelince bazı şeyleri bilip de bilmezlikten gelmek görevin icaplarındandı.
Sayfa 29
müdür...
Şu kâğıdın üstüne numarasını yazsınlar. Bana getirin, şefe paraf ettirelim. Müdür imzalasın. Tamam. Öğleye yetişir mi dersiniz? Sanmam. Şef paraf etse bile müdür yemeğe çıkmıştır. Siz, en iyisi öğleden sonra gelin. Daha rahat olur. Bugün biter mi dersiniz? Akşam için trene bilet almıştımda. Vallahi orasını bilmem. Biter ama, ne kaldı ki? Siz öğleden sonra erken gelin: hemen bitirelim. Yok gelmeyin. Müdür, üçten önce uğramaz. Siz gene bir gelin: bakarsınız erken gelir. Biraz kalır, sonra çıkar. Belki imzaya siz götürürsünüz. Ben bir buçukta geleyim. Gelin, gelin. Müdür bu, hiç bilinmez, değil mi? Bilinmez. Dün öğleden sonra hiç uğramadı meselâ. Yapmayın. Çocuğunu doktora götürmüş. Ya bugün de gelmezse? Yok, iki gün arka arkaya yapmaz. Ama, gene de belli olmaz değil mi? Evet, belli olmaz. Müdür muavini imzalasa? İmzalamaz. Geçen gün böyle bir evrakı imzaladı diye mesele çıktı. Şimdi, hangi yazıyı götürseniz, ben karışmam müdür imzalasın, diyor. Muavin ne iş yapıyor peki? Yirmi beş yılını doldurmuş emekliliğini bekliyor. Neyse hayırlı olsun. Hayırlısı neyse o olsun. Güle güle. Öğleden sonra gittiği zaman, sizin işiniz tamam, buyrun yazıyı, dediler. hikmeti, ne denir?
Sayfa 312Kitabı okudu
48 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Yüksek ve alçak makamların keskin çizgisi... Konu bin bir zorlukla alınan palto ama ne kadar önemli bir palto tahmin edilemez. Kısa, öz, akıcı ve içinde yaşadığınız bir öykü olan bu kitapta statü farkını görebileceğiniz açık ve net ortada. Gogol'un evrenselliğinin ve hayal gücünün ne kadar ileri derece olduğunu anlayacağınız kısa bir öykü olmuş. Aynı zamanda olay Rusya'da gerçekleşiyor ve öyküde devlet ile bürokrasi eleştirisi olduğu için dönemin Rusya'sından tepkiler alıyor. Dostoyevski'nin de dediği gibi : Hepimiz Gogol’un Paltosundan çıktık...
Palto
PaltoNikolay Gogol · Turkuvaz Kitap · 202036,2bin okunma
Reklam
377 syf.
6/10 puan verdi
·
7 günde okudu
Kafka'dan okuduğum 4. kitap Şato. Ilk olarak belirtmek istediğim nokta diğer okuduğum kitaplarına göre (Dönüşüm, Dava, Ceza Sömürgesi ) bu kitabın cok daha detaylı olduğu ve detaylar arasında kaybolmanın muhtemel olduğudur. Bürokrasiye ciddi bir eleştiri yapılmaktadır. Toplum hiyerarşisi ve bu hiyerarşinin çarpıklığı göz önüne serilmeye çalışılmaktadır. Ancak bahsedilen konuların aktarımı cok uzun ve kimi zaman karmaşık cümlelere dayanmaktadır. Ben Olympia yayınlarının çıkardığı baskıyı okudum ve çok pişmanım. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çok fazla yazım hatası mevcut ve hatta anlam kaymasına sebep olacak hatalar olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler, iyi okumalar dilerim.
Şato
ŞatoFranz Kafka · Olympia Yayınları · 20169,6bin okunma
318 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
Kitapla nasıl tanıştım: Ömer Hayyam, hasan sabah ve nizamülmülk ün hayatını hep merak etmişimdir bunların yazdığı eserleri bulup okumaya karar verdiğimde... Birgün kuzenimin yanına misafirliğe gittiğimde konu döndü dolaştı okunan kitaplara geldi benim tavsiye ettiğim kitaplar oldu onun tavsiye ettiği kitaplar oldu tavsiye ettiği kitapların içeriklerine bahsedince ve semerkant İn Ömer Hayyam hasan sabah ve nizamülmülk ten bahsettiğini duyunca hiç düşünmeden aldım kitabı... Bununla beraber 4 kitap aldım... Kitap hakkında: semerkant a gelecek olursak aslında iki farklı kitapta diyebiliriz... 1. Kitap.:tarihe damga vurmuş aynı yıllarda yaşayan Ömer Hayyam merkezde olacak şekilde hasan sabah, nizamülmülk ve ozamanın sultanı Melikşah ve eşi terken hatun içinde bulunduğu ve onların çevresinde gelişen olayları hızlı gelişen bir biçim de akıcı ve güzel bir anlatımla kaleme almış. 173 sayfaya kadar keşke kitap hiç bitmese dercesine okudum ...2.kitap: 173 ten sonra ki sayfalarda 1900 lü yıllarda İranda olan olayları anlatıyor devrimleri yani molların ve meşrutiycilerin arasında olan yönetim çekişmelerinden bahsediyor ve bu olayların içinde Ömer hayyamın kaleme aldığı yazmayı günümüze ulaşana kadar ne badireler atladığıı ve de nasıl kaybolduğunu anlatıyor
Semerkant
SemerkantAmin Maalouf · Yapı Kredi Yayınları · 202060,4bin okunma
314 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
7 saatte okudu
Vehbi Koç'un hayatı başta olmak üzere, o dönemki ekonomik siyasal gelişmeleri, tüsiadın kuruluşu ve diğer iş adamlarının Koç'la olan ilişkilerini ve Vehbi Koç'un özel hayatını anlatır.
İmparator
İmparatorErol Toy · Doğu Kitabevi · 2015242 okunma
16 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.