Profil
Yatırımlarını uzun vadeli olarak tutup hiç satmamak suretiyle, sermaye kazançları vergisi sürekli bir şekilde gelecekteki bir tarihe ertelendiği için yatırımlarının vergisiz bir şekilde yıllar içinde bileşik getiri ile büyümesini sağlayabilirdi.
İstisnaları olmakla birlikte, çok genel bir kural olarak: Yüzde 40 ve üzerinde brüt kar marjı olan şirketler bir tür sürekli rekabet üstünlüğüne sahip olma eğilimindedirler.
Sıra dışı şirket nasıl bulunur
Warren anlamıştı ki, bu süper şirketler temel olarak üç farklı iş modeli şeklinde ortaya çıkmaktadır: Bu şirketler ya eşsiz bir ürün satmaktadırlar ya da benzersiz bir hizmet sunmaktadırlar. Üçüncü bir durum ise halkın istikrarlı bir şekilde ihtiyaç duyduğu bir mal veya hizmeti çok düşük maliyetle satın alıp satabiliyor olmalarıdır.
Muhasebe bilgisine sahip olmak ve muhasebeye ilişkin detayları anlamak zorundasınızdır. Bu, işletmelerin dilidir ve mükemmel değildir. Yine de muhasebe öğrenmek, finansal tabloları okumak ve yorumlamak için bir çaba sarf etmeye gönüllü değilseniz, gerçekten de hisse senedi seçme işini kendi başınıza yapmamalısınız.
BALTAYI BİLEMEK
Bir ormanda iki ormanda ağaç kesiyormuş birinci ormancı sabah erkenden kalkıyor ağaç kesmeye başlıyor ve bir ağacı kesip hemen diğerine geçiyormuş gün boyunca dinlenmek için öğle yemeği için kendine vakit ayırmıyormuş akşamları da diğer arkadaşlarından birkaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıp evini daha geç gidiyormuş ikinci ormancı ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında evine dönüyormuş bakalım bir hafta boyunca Kim daha fazla ağaç kesecek demişler bu yorgunlukta çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kesildiği yerini saymaya başlamışlar sonuçta ikinci ormanci daha fazla ağaç kesmiş en çok ağacı kendinin kestiğini sanan birinci ormancı bu duruma çok şaşırmış bu nasıl olabilir beni daha çok çalıştım senden erken ağaç kesmeye başladın senden daha geç evime döndüm ama sen daha fazla ağaç kestin bunu nasıl başardın sırrı nedir ormancı tebessümle yanıt vermiş bir sırrım yok sen durup dinlenmeden çalışırken ben birkaç ağaç kestikten sonra hem dinleniyor hem de balta mı biliyordum Keskin Balta ile daha az çabayla daha çok ağaç kestim.kendimize sevdiklerimize zaman ayırmak kendimizi eğitmek bilgi becerimizi arttırmak baltamızı bilemek demektir başarı ya ulaşmak için tek yol çalışmak değil yüksek bilgi beceri sahibi olup verimli çalışmaktır.
Sayfa 67 - PlaceboKitabı okudu
312 syf.
·
Puan vermedi
·
62 günde okudu
Warren Buffett Tarzı
Warren Buffett hep merak ettiğim bir yatırımcı idi.Buffet tarzı Onun yatırım stratejilerini öğrenmek için çok güzel bir kitap. Gerçek anlamda yatırım yapmak isteyenler için okunması gereken bir kitap. Kitapta doktrinlerden psikolojiye kadar Warren Buffett'in düşünce tarzı işlenmiş. Borsada al sat aleminde kurtulup geleceği için yatırım düşünenlerin okuması gereken bir kitap.
Warren Buffett Tarzı
Warren Buffett Tarzı
Warren Buffett Tarzı
Warren Buffett TarzıRobert G. Hagstrom · Scala Yayıncılık · 2017397 okunma
MİGROS HEDEF FİYATINI REVİZE EDİYORUZ
Migros 🛒 (#MGROS) Değerlendirmesi ve Gıda Perakendeciliği hakkında bilgiler verdiğim,sade bir anlatımın olduğu videomu kanalıma yükledim. 📍Sektör ve Şirketin büyüme ivmesini anlattım. 📍Aracı kurum ve Hedef Fiyatları inceledim. İyi Seyirler youtu.be/D8TH8QD4MhE?si=...
ABD’nin ünlü traderlerinden Jim Rogers’in çok sevdiğim bir sözü var. Diyor ki “Politikacılar ve para kaybeden insanlar,her zaman kendilerine bir günah keçisi ararlar.” Ed Soykota ise şöyle diyor “Herkes piyasadan neyi istiyorsa onu alır.” Müthiş bir söz.
Teşbihte hata olmaz sanırsam :)
Etraftaki bütün kızları öpmek zorunda değilsiniz. Ben bu güne kadar pek çok kârlı hisseyi kaçırdım, ama yine de borsa ortalamasının çok üzerine çıkmayı başarmış bulunuyorum.
Sayfa 298 - Scala YayıncılıkKitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.