1000Kitap Logosu

Çocuk Gelişimi

4 Takipçi
TAKİP ET
Zeyd A.
Sobe - Anne Baba Olma Sanatı'ı inceledi.
109 syf.
·
381 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Güzel, kolay ve akıcı bir kitap. Kitap okumayı çok sevmeyenler için kısa ve anlaşılması çok kolay bir kitap olduğu için kesinlikle herkese tavsiye ederim. Çocuk eğitimini "bizim" gibi yaşayıp, anlatmış yazar.
Sobe - Anne Baba Olma Sanatı
Okuyacaklarıma Ekle
2
Fatma
bir alıntı ekledi.
Çocukların kendi başlarına yönettikleri oyunlar, duygusal zekalarını geliştirir. Esnek olmalarını ve problemleri yaratıcı bir şekilde çözmelerini gerektirecek belirsiz bir geleceğe doğru yol alırlarken, onlara ihtiyaç duydukları becerileri kazandırır.Serbest oyunlar çocukların gelişimi için şarttır.
2
A
bir alıntı ekledi.
Şu hususun mümkün olduğu kadar açık ve net olması gerekir: Hayatın ilk yıllarında yaşananlar kader değildir. Geçmişinizi anlayarak, nesilden nesile geçme tehlikesi arz eden, acı ve güvensiz bağlarla dolu bir mirastan kendinizi kurtarabilir ve çocuklarınız için sevgi ve şefkat dolu bir gelecek bağışlamış olursunuz.
4
A
bir alıntı ekledi.
İşleri düzeltmeyi samimi bir şekilde istemek için, bir çocuk diğer kişinin kendisini nasıl hissettiğini ve neden üzgün olduğunu anlamalıdır. O vakit, ebeveyn "onun yerinde sen olsaydın ve kırılan şey senin en sevdiğin şey olsaydı, kendini daha iyi hissetmek için sana ne yapılmasını isterdin?" Sorusunu daha kolaylıkla sorabilir. Bir başkasının hislerini anlama yönündeki her yeni adım, beynin içindeki ilişkisel devre sisteminde daha güçlü bağlantılar yaratır. Çocuklarımızın savunma kalelerini yıktığımız ve sorumluluk yüklenmekte ki isteksizliklerini kırdığımız vakit, onların incittikleri kişilerin hislerini anlamalarına yardım etmiş ve yeniden bağ kurmak için gayret göstermelerini sağlamış oluruz.
5
A
bir alıntı ekledi.
Özür dilemenin önemini hepimiz biliriz ve çocuklarımıza da özür dilerim demeyi öğretiriz. Ama çocukların bunun bazen işin sadece başlangıcı olduğunu anlamaları gerekir. Bazen yaptıkları yanlış işleri düzeltmek için fazladan bazı adımlar atmalıdırlar. Böyle bir durum, kırılan bir oyuncağın onarılması veya yerine yenisinin alınması veya herhangi bir projenin yeniden yapılandırılması için yardım etmek özel ve doğrudan bir yanıt gerektirebilir. Bazen de, incinen kişi için bir resim çizmek, ona nazik bir davranışta bulunmak veya bir özür mektubu yazmak gibi daha ilişkisel bir yanıt gerekir. Burada önemli olan, başkalarının hislerine önem verdiklerini ve ilişkinin bozulmasını bir şekilde onarmak istediklerini gösteren sevgi ve samimi pişmanlık eylemlerine girişmeleri için çocuklarınıza yardımcı olmanızdır.
2
A
bir alıntı ekledi.
İlişkiler soğuksa ve insanlar özlerinde uzak, eleştirel veya rekabetçi iseler, çocuğun ilişkiler hakkındaki beklentileri de ona göre etkilenir. Öte yandan, çocuk sıcak bir sevgiyle dolu ve iletişim kurabildiği, güvenli ilişkiler yaşıyorsa, bu ilişkiler onun arkadaşlarıyla, farklı toplumlarda yaşayan başka kişilerle ve nihayet romantik bağ kuracağı kişilerle ve kendi çocuklarıyla gelecekte yaşayacağı ilişkileri için de bir model oluşturur.
5