1000Kitap Logosu

Çocuk Gelişimi

4 Takipçi
TAKİP ET
Anne babaların genellikle DEHB den şikayetçi olmalarına karşın hiperaktiviteden ziyade çocukta tepkisizliğin kesinlikle mental açıdan daha sıkıntılı olduğunu düşünüyorum.
4
Genel olarak, 4.ayda çocuk destekle oturur. 5.ayda kucakta ve çocuk sandalyesinde oturur. 7-8.ayda desteksiz bir süre oturur. Emekleme çabası başlar. Yardımla birkaç saniye ayakta durur. 9-12.ayda emekler. Tutunarak ayağa kalkar. Eşyaya tutunarak ayakta durur. Destekle yürür. 13-18. ayda tek başına yürür. Sendeleyerek koşar. 19-24.ayda sandalyeye çıkar ve oturur. 2 yaşında düşmeden koşar. Ayak parmaklarının ucuna basarak yürür. Yardımla 15-30 cm yükseklikten atlar. 3 yaşında 3 tekerlekli bisiklet kullanır. Merdivenleri kolayca inip çıkar. 4 yaşında takla atar. Parmak ucunda durur. Ayaklarını değiştirerek merdiven iner. Her yere tırmanır. 5 yaşında 2 tekerlekli bisiklet kullanır. (Motor Gelişim)
1
Ankara köylerinde şu inanca rastlanmaktadır: 'Çocuklar ne oyun oynarsa o sene o iş olurmuş. Çocuklar kuyu kazarak oynarlarsa o sene bolluk olur, ekin kuyuları kazılırmış. Ev yaparak oynarlarsa yapı çok olurmuş.' 'Oyun Gelişimi'