Profil
Karamazov Kardeşler'le hasbihal :)
Kitap okumak her yerde çok güzel ama burası biraz ayrı bir güzel sanki 🖤
İnsan dağların karşısında donakalır, okyanusların karşısında dehşete düşer; büyük ormanların gizemininse kendine has müstesna bir büyüsü vardır. Ama tüm bunlar bir noktada beşeriyetle ve insani deneyimle derinden ilintilidir. Telaşa düşürücü olsa dahi, anlaşılır hisler uyandırırlar. Genelde her biri kıvanç duymamiza sebep olur.
Reklam
In To the wild
Mutluluk uçsuz bucaksız ormanlardadır; bomboş sahillerdeki coşkudadır. İnsan elinin değmediği bir yerdedir; denizin diplerinde ve gürlemesindedir. Christopher McCandless
Sebep_Sonuç
Modern doğa bilimi, amaca yönelik tarihsel değişimin olası bir "düzenleyicisi" olarak görünebilse de hiçbir şekilde nihahi NEDENİ olarak görülmemelidir.
Sayfa 127
İnatlaşma
Modern doğa bilimi, umrunda olsun ya da olmasın kendisini insana dayatır.
Sayfa 121
Newton
Doğa yasalarını, her ne kadar bunu yapmak cazip gelse de diktatörler de yürürlükten KALDIRAMAZ...
Sayfa 116
Reklam
Newton
Doğa bilimi kendi üzerine inşaa edilir. Modern doğa biliminin sonuçları insanın kaprislerine tabi değildir.
Sayfa 116
Doğa ve İnsan ...
"Doğa karşısında insan nedir ki? Sonsuzluğa göre bir hiç, hiçliğe göre her şey; her iki ucu da kavramaktan uzak, hiç ile her şey arasında bir orta noktadır. Üstelik ne içinden çıktığı hiçliği, ne de içine gömülü olduğu sonsuzluğu anlamaya muktedirdir." Blaise Pascal - Düşünceler (1623-1662)
Doğadan kopuk yetişen çocuk doğadaki diğer yaratıklarla kendi, arasında ilişki kuramaz, aslında doğayla ilişki kuramayan kişi, kendisi de doğanın bir parçası olduğu için, kendiyle de ilişki kuramaz. Olgun yetişkin bireyler olabilmemiz için kendimizle ilişki kurabilmemiz gerekir. Doğadan kopuk insanın olgun yetişkin bir birey olması olanaksızdır.
Sayfa 111Kitabı okudu
Geleceğin sonu ne kadar uzak?
İnsan zamanı çizgiseldir; bitmiş gitmiş olması gereken bir geçmişten başlayıp henüz dokunulmamış, kirletilmemiş olduğuna inanılan bir geleceğe uzanan muntazam bir sürekliliktir.
Reklam
Hayır, bu ılık sabah saatinde, kum saati ile solun yaprak arasında, başka zamanlarda hayranlık duyabildiğim akılla ilgili bir şey bilmek istemiyorum, ben fani olmak, çocuk olmak, çiçek olmak istiyorum.
Sayfa 91 - Kum Saati Ve Solgun Yaprak ArasındaKitabı okudu
Güzelliğin ve ölümün, hazzın ve faniliğin birbirine bu kadar muhtaç, bu kadar bağlı olması ne harika! Duygusal bir şey gibi derinden hissediyorum doğa ile aklın etrafımda ve içimdeki sınırını.
Sayfa 91 - Kum Saati Ve Solgun Yaprak ArasındaKitabı okudu
Latif ve narin ne vardıysa içimde, Hoyratça kırdı geçirdi dünya, Memnunum, barışığım yine de Sabırla yeni yapraklar veririm Yüzlerce kez kırılmış dallarımdan Ve tüm acılara rağmen hâlâ Aşığım ben bu divane dünyaya.
Sayfa 80 - Bundanmış MeşeKitabı okudu
Bana bahşedilen, hayatın içimde duyduğum sesini takip etmek; anlamını ve amacını tam bilmesem de beni neşeli yollardan alıp giderek daha karanlık, daha belirsiz yollara götürse de, bu sesi takip etmek.
Sayfa 56 - Ihlamur ÇiçekleriKitabı okudu
863 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.