1000Kitap Logosu

Edebiyat

47,5bin Takipçi
TAKİP ET
Göz de
Beyaz Köpek'i inceledi.
191 syf.
·
12 günde
·
Puan vermedi
Bir ömre kaç yaşam sığar? Bir, üç, beş? Romain Gary bir ömre iki yaşamı öyle güzel sığdırmıştı ki yolun sonuna kadar kimse bir şey fark etmemiş. Üstüne üstlük bu bir ömürde yapmadığı şey de yok gibi; yazdı, film çekti, diplomat olarak çalıştı, konsolosluğa kadar yükseldi, İkinci Dünya Savaşı sırasında savaş pilotluğu bile yaptı! Yazarımızın asıl ismi Romain Kacew; yazarlığa başlamasının asıl sebebi ise onu binbir zorlukla yetiştiren annesi ve Romain'in annesini mutlu etme arzusu. Yazarlığa başlaması gazetelere yazdığı küçük öykülerle başlamış fakat kendisinden ucuz ve derinliksiz öyküler istenilmesi onu bu işten soğutmuş, hukuk fakültesini bitirmiş ikinci dünya savaşı sıralarında hem yazarlık hem de diplomatlık yapmıştır. Benim Romain Gary'nin yaşam öyküsünde en çok etkilendiğim kısım yazarın kendi ismi ile çıkardığı Cennetin Kökleri romanıyla Fransa’nın en prestijli edebiyat ödülü Goncourt Ödülü’ne layık görülüp, daha sonra çıkardığı eserlere eleştirmenlerin acımasız yorumlar yapmış olması ve Romain Gary'nin edebiyat dünyası ile dalga geçerek (benim yorumumla tabi) Emile Ajar takma ismi ile yeniden yazması ve her yazarın hayatı boyunca bir kez alabildiği Goncourt Ödülü’nü Emile Ajar adıyla ve Onca Yoksulluk Varken romanıyla ikinci kez kazanması :) Bütün bu serüvenin ardından hayatının aşkının şüpheli intiharından sonra depresyona giren ve ölümüne kadar Emile Ajar’ın kimliğini gizlemeyi başarmış olan Romain Gary arkasında her şeyi açıklayan bir de intihar mektubu bırakarak intihar ederek yaşamına son vermiştir. Mektup şöyle bitmektedir: “Çok eğlendim, teşekkür ederim. Hoşça kalın.” Gelelim kitabımız Beyaz Köpek'e .. Kitap Romain Gary'nin otobiyografik denilebilecek bir kitabı .. Kapısına gelen "siyahi" insanlara saldırmak için özel olarak yetiştirilmiş bir köpeği iyileştirme, ırkçılıkla mücadele ederken bir yandan kendisi ve çevresi ile mücadele eden bir adamın ağzından dönemin sorunları ve koşulları anlatılmış.. Kitapta altını çizdiğim bir sürü cümle oldu, 1960'lı yıllarda yazılıp günümüz toplumsal sorunlarına bu kadar benzerlik göstermesi beni şaşırttı doğrusu. Ya da ben öyle olmasını istedim bilemiyorum :) Tamamen yazarın hayat hikayesinin ilginç gelmiş olması ve fikirlerini merak etmiş olmamdan ötürü merakla okudum o yüzden de inceleme yazarken önce yazar hakkında bilgi vereyim istedim okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar diliyorum :)
Beyaz Köpek
Okuyacaklarıma Ekle
Ayşe DEDE
Şeker Portakalı'ı inceledi.
184 syf.
·
7/10 puan
#Şekerportakalı kitabını yeni bitirdim. Bence çocukları için fazla dram ve didaktik öğeler içeriyor gibi. Zaten yarısını sosyal medya alıntıları vesilesiyle gördüğüm için sanırım onlarla aynı tadı alamadım.
Şeker Portakalı
Okuyacaklarıma Ekle
2
Didem Tosun
Gümüş Serçe'yi inceledi.
336 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Gümüş Serçe
Arkadya #gümüşserçe okudum bitti. Kitap bir günümüz bir eski şeklinde iki bölümden oluşuyor. Büyükannesi Claire’nin hikayesini bir fotoğraftan yola çıkarak aramak için Paris’e giden Harriet’in yaşadıklarını günümüz olarak okuyoruz. Clarie ,Vivi ve Mireille’nin savaşta neler yaşadıklarını da 1940lı yıllar olarak okuyoruz. Çerezlik bir arkadaşlık, güven, güçlü kadın hikayesi. Ben beğendim. Kitapla kalın.
Gümüş Serçe
8.4/10
· 125 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
İbrahim
Kelile ve Dimne'yi inceledi.
159 syf.
Kelile ve Dimne Hümayûn-nâme adı ile Osmanlı Türkçesine çevrilmiş ve Kanûnî Sultan Süleymân'ın baş veziri Lütfî Paşa vasıtasıyla padişaha sunulmuştur.
Kelile ve Dimne
8.3/10
· 4.447 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
Engin FİLİK
Devlet Ana'yı inceledi.
656 syf.
·
Puan vermedi
Devlet Ana
Kemal Tahir in ilk okuduğum romanı. Aslında alırken kitabın adı dikkatimi çekti. Tarihi bir roman oldugunu biliyordum. Edebiyat mezunu olduğum için denk gelmişti. Kemal Tahirin bu kadar akıcı bir anlatımı oldugunu beklemiyordum. Hayran kaldım anlatımına. Sizi sürükleyen bir dili var. Aynı şeyi ikinci kitabı kurt kanunu romanı içinde söyleyebilirim.
Devlet Ana
8.5/10
· 4.307 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
Akakiy Akakiyeviç
Şairin Romanı'ı inceledi.
592 syf.
·
17 günde
·
Puan vermedi
Çağdaş bir masal, eski bir polisiye. Sizi adım adım ve yavaş yavaş bir masalın içine çeken, masala başladığınızı bilmeden, her şeyden habersizce bir bakacaksınız ki gökyüzü masal; mekàn "Anakara" kahramanlar şairler, bayraklar şiir. Her şeyiyle masalsı bir anlatı.
Şairin Romanı
9.0/10
· 1.027 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3