Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
Profil
Yaşamlarını iyi bir şekilde düzenleme konusunda kendilerine yeterince hâkim olan gençler için hayat yaşamaya değer: İradenin ne olduğu­ nu bilirsek, hepimiz bu seçkin topluluğa dahil olabiliriz.
Ama güneş vardı, güneşin aydınlığı, güneşin sıcaklığı…
Reklam
Töpffer ne kadar haklı: "Çalışmak lazım dostum, sonra da durup hiçbir şey yapmamak, insan­larla konuşmak, hava almak, avare avare dolaşmak lazım çünkü öğrenilenler, gözlemlenenler bu şekilde hazmedilir; bilimi sadece belleğe bağlamak yerine yaşama bağlayarak hazmedilir."
Kanar gönlümde senin elinden Bu yara ağlamakla geçmez böyle
Bir çalışmayı bitirip hiç ara vermeden başka bir çalışmaya geçmek aptallıktır. Birincisi, bu şekilde zihnin bilinçaltı böl­gelerinde kendiliğinden gerçekleşen çalışmanın yararların­dan mahrum kalınır, diğer yandan da oluşan kan akımlarını bir anlamda tersine çevirip yeni bir plana göre uyarlamak gerekir. Bu yapılan, hızla giden bir treni durdurup geri geri yürüttükten sonra, farklı bir hatta sokmaya benzer. Halbuki biraz dinlenme ve biraz egzersizle alınan ilk hızın kendi doğallığı içinde sönümlenmesine izin vermekte ve beyin trafiğinde tekrar sükûnet sağlanmasını beklemekte yarar vardır.
Ama şu da var ki, bu gece aslında hepimiz iflah olmaz biçimde mahvolmuştuk.
Reklam
“İnsanlar hak ettiklerini buldular, hepsi bu.”
Hiçbir şey duymadım, hiçbir şey görmedim. Ne uğursuz bir gün, değil mi?
Yatakta dinlenme süresini iki nedenden ötürü abartmamak gerekir
Birincisi, gerekli ve kişiye göre deği­şen bu süreyi uzatmak alışkanlık haline gelirse, uyku "kanı yoğunlaştırır." Bütün sabah bunun zararını görür: Somurtkan, uyuşuk, hüzünlü olur insan. Kolayca üşür, kolayca etki altında kalır. - Ama aşırıya kaçılan dinlenmenin yarattığı en ciddi terslik bu değildir: Yatakta geç saatlere kadar tembellik eden, uyandıktan sonra uzun süre yataktan çıkmayan her öğrencinin kaçınılmaz bir biçimde tek kişilik hazlara yönel­mesi istisnası olmayan şaşmaz bir kuraldır. Bana yataktan kaçta kalktığını söyle, sana cinsel isteklerinin esiri olup ol­madığını söyleyeyim .
Güzel Allahım, senden ne gelecekse gelsin; Sen ki, rahmetinle de, kahrınla da güzelsin...
1.000 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.