1000Kitap Logosu

Etimoloji

35 Takipçi
TAKİP ET
kâmûs ve kamîs ilgisi Kâmûs (قاموس), okyanuslar ve büyük denizler için kullanılıyor. Yunanca kökenli "okyanus" kelimesiyle eşanlamlıdır. 15. yüzyılda dilbilimci Firuzabadi, yazdığı lugat kitabına "kâmûs" adını veriyor. O zamandan itibaren bu kelime "lugat, büyük sözlük" anlamını kazanıyor. Firuzabadi büyüklük ve kapsayıcılığından olsa gerek, lugatına bu ismi uygun görüyor. Kamîs (قميص) ise gömlek, ağaç kabuğu, uterus (rahim) derisi, omentum anlamlarına geliyor. Kamîs mi Kâmûs mu daha eskidir bilmiyoruz. Ama iki kelimenin de bütün anlamları kapsama, kapatma, kaplama anlamlarını içeriyor. Meselâ kamîs vücudu örtüp kaplıyorsa, kâmûs toprağı örter ve kaplar. Bu ilgi diğer anlamlara da tatbik edilebiliyor. (2018)
Aryan
Bir nefeste dünya tarihi adlı faydalı kitapta Aryan isminin asil anlamına geldiğini söyler. Aslında Aryan ismi "Âr" kelimesinden gelme . Yani şeref, namus, pak olma gibi anlamlar taşır. Bir diğer kavle göre Aryan kelimesi İran ile ilişkilendirilir. İran kelimesinin nasıl oluştuğuna dair, Araplarin Herodotu olarak bilinən mesudi'nin " murucuzzeheb" adlı kitabına bakabilirsiniz.
Ramazan
Hepinize merhabalar, umarım hâlet-i rûhiyeniz iyidir . Malum ola bu ay ramazan. Allah hepinizin tutmuş olduğunuz oruçları kabul eyleye. Peki bu Ramazan kelimesinin etimoloji nedir? Okumuş olduğum kitaplara göre ramazan kelimesi " رمض " veyahut"رمضاء " kelimesinden müştaktır . Bu kelime Arapça'dır . Manası ise " şiddetli sıcaklık, sıcaklık, taşın güneş altında sıcaklığı , sıcak yer" gibi anlamlar içerir . Kimileri derki " Bu kelime, Allah'in isimlerinden bir tanesidir. Hatta ramazan geldi demek mekruhtur."
Kezban ile kezziban ayrı anlamda ve ayrı lisanda olan kelimelerdir. Kezban kelimesinin aslı "Ked-ban" dır . Ban eki ism-i fail ekidir Perslerin dilinde. Mesela gözlükçüye "Dideban" derler . Kezziban ise Arapça da " yalancılar" anlamına gelir. Çoğul bir kelime olup müfredi kezzabtır . Kezzab ise " çok yalancı" anlamına gelir. Şewbas,🙂❤️
Malazgirt...
Malazgirt kelimesinin bir teoriye göre açılımı şöyledir" me- lez- gırt" Yani" biz çabuk aldık, feth ettik" Lakin bu kelimeye Ermenice'den gelmedir diyenler de var.
Peygamber
Peygamber kelimesi Farsça'dan Türk diline intikal olmuştur . Peygam veyahut peyam , haber demektir. Ber ise ileti, ileten anlamına gelip kelimenin sonuna ilhak olur . Seferber, Rençber , rehber , beraber vs gibi kelimeler.
1
...
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.