Etimoloji

36 Takipçi
TAKİP ET
koseli-arti
Aryan
Bir nefeste dünya tarihi adlı faydalı kitapta Aryan isminin asil anlamına geldiğini söyler. Aslında Aryan ismi "Âr" kelimesinden gelme . Yani şeref, namus, pak olma gibi anlamlar taşır. Bir diğer kavle göre Aryan kelimesi İran ile ilişkilendirilir. İran kelimesinin nasıl oluştuğuna dair, Araplarin Herodotu olarak bilinən mesudi'nin " murucuzzeheb" adlı kitabına bakabilirsiniz.
Ramazan
Hepinize merhabalar, umarım hâlet-i rûhiyeniz iyidir . Malum ola bu ay ramazan. Allah hepinizin tutmuş olduğunuz oruçları kabul eyleye. Peki bu Ramazan kelimesinin etimoloji nedir? Okumuş olduğum kitaplara göre ramazan kelimesi " رمض " veyahut"رمضاء " kelimesinden müştaktır . Bu kelime Arapça'dır . Manası ise " şiddetli sıcaklık, sıcaklık, taşın güneş altında sıcaklığı , sıcak yer" gibi anlamlar içerir . Kimileri derki " Bu kelime, Allah'in isimlerinden bir tanesidir. Hatta ramazan geldi demek mekruhtur."
Kezban ile kezziban ayrı anlamda ve ayrı lisanda olan kelimelerdir. Kezban kelimesinin aslı "Ked-ban" dır . Ban eki ism-i fail ekidir Perslerin dilinde. Mesela gözlükçüye "Dideban" derler . Kezziban ise Arapça da " yalancılar" anlamına gelir. Çoğul bir kelime olup müfredi kezzabtır . Kezzab ise " çok yalancı" anlamına gelir. Şewbas,🙂❤️
Malazgirt...
Malazgirt kelimesinin bir teoriye göre açılımı şöyledir" me- lez- gırt" Yani" biz çabuk aldık, feth ettik" Lakin bu kelimeye Ermenice'den gelmedir diyenler de var.
Peygamber
Peygamber kelimesi Farsça'dan Türk diline intikal olmuştur . Peygam veyahut peyam , haber demektir. Ber ise ileti, ileten anlamına gelip kelimenin sonuna ilhak olur . Seferber, Rençber , rehber , beraber vs gibi kelimeler.
268 öğeden 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.
;