1000Kitap Logosu

Etimoloji

35 Takipçi
TAKİP ET
256 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yazar Amerikada yaşayan ve Amerikan hapishanelerinde dini vaizlik yapan biri. Hapishanelerdeki hidayet öykülerini yazdığı Duvarlar Ardında Aşk adlı kitabını okumuş ve çok sevmiştim. En baştan yazarın insan olarak hayatı, tecrübeleri, pozisyonu çok ilginç. Şiirleri ve yazıları var. Bu kitapta alfabetik sıralama ile seçili kelime ve kavramların etimolojik, ıstılahi, Kur'ani ve nazari anlamları var. Çok kolay okunan bir kitap. Kelimeler ile haşır neşir olmayı seviyorsanız istifade edersiniz. Kelimelerin arapça, yunanca, farsça, latince, ingilizce kökenlerini öğrendikçe benim çok şaşırdıklarım da oldu. Tavsiye ederim.
Kelimelerde Yolculuk
Okuyacaklarıma Ekle
4
126 syf.
·
13 günde
·
8/10 puan
Yazarın kendi seçkisi olan konu başlıkları altında kelimelerim serüvenini anlattığı bir kitap. Doğru bilinen yanlışlara da fırsat buldukça değinilmiş. Sözlük gibi bir sıralama ve akademik kaygı yok. Bunu bir eksiklik olarak söylemiyorum zira etimoloji alanında bir ders kitabı değil. Yazarın dili gayet yalın ve esprili. (İşin esprisini anlatıyor yani :) Küçük şakalar ve bölüm bitişleri yer yer soğuk duş etkisi yaratıyor ama geneli güzel. İlgisi olanların da olmayanların da okurken zevk alacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar.
Kök
8.2/10
· 391 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
8
264 syf.
·
3/10 puan
Etimolojiye merak saldım ve başlangıç olarak seçtiğim bir kitaptı ancak beklentimin çok altında kaldı. Belki de aradığım kitap bu değildi... Keşke daha çok bilgi odaklı olsaydı. Çok fazla gereksiz yorumlar gereksiz yere göndermeler... Okuyucu bu kitaptan bunu beklemez! Kitabın adı ne içeriği ne?? Ayrıca grup y*rum adlı müzik grubundan da örnek vermezsin abi! "
Sözcük Hikayeleri
Okuyacaklarıma Ekle
4
136 syf.
·
5 günde
·
10/10 puan
Orhun Yazıtları malumunuz herkesin bildiği ama aslında kimsenin hiçbir şey bilmediği, günümüze kadar ulaşmış olan en eski Türk diliyle yazılmış kitabelerdir/belgelerdir. Bu yazıtları sadece Edebiyatçıların,Dilcilerin ya da Tarihçilerin değil herkesin detaylıca bilmesi gerekiyor. Orhun Yazıtları, Gök Türkler’in Siyasi tarihini anlatmakla beraber, Bilge Kağan ve Tonyukuk gibi tarihimizdeki iki önemli şahsiyetin öğütlerini içeriyor. Ben bir tarihçi olarak şunu söyleyebilirim, bu yazıtlarda geçen öğütlere uyan bir Türk Devleti, milleti olsaydı neler olurdu hayal edemiyorum... Tarihi bilenler ne demek istediğimi belki anlamışlardır. Kısacası şöyle söyleyeyim, yazıtta da vurgulandığı gibi bir Türk Devletini, yine başka bir Türk Devleti yada topluluğu yıkmıştır. Bu sürekli olarak tekrarlanmıştır. Yani Türk milletinin en büyük düşmanı kendisiydi... Kitaba gelicek olursam, Yazar önce Orhun Kitabeleri’nin bize kısaca özelliklerinden bahsetmiş, sonrasında bu yazıtlarla ilgili çalışma yapan ve eserler veren şahsiyetlere kısaca değinmiş. Kitaba böyle bir giriş yaptıktan sonra bize Orhun Yazıtları’nın edebi içeriğiyle ilgili bilgiler vermiş. Bu kitabı okuduğunuzda 700 lü yıllarda var olmuş bir milletin, dilinin ne kadar zengin olduğunu gözlemleyeceksiniz.Yazıtlardan bildiğimiz kadarıyla, yazıtlarda geçen,kullanılan ikileme,koşutluk,deyimler,atasözleri ve benzetmeler gibi bir çok unsurdan yararlandıklarını ve kendilerini çok net,iyi ve güzel bir dille ifade ettiklerini gözlemliyoruz. Yazarımız daha sonrasında kitapta bu eski Türk runik yazısının ünlü-ünsüz yazım kuralları ve noktalama işaretleriyle ilgili bizi bilgilendirdikten sonra asıl kitabı alma amacımız olan Yazıtların içeriğine geçiyor. Yazıtlar orijinal yazımı ve günümüz Türkçesi karşılığıyla, yan yana verilerek okuması çok kolay olan bir şekilde bize sunulmuş. Son olarak kitabın içinde bir sözlük,yazıtlarda kullanılmış harfler ve yazıtların resimlerininde bulunduğunu söylemeliyim.
Orhon Yazıtları
9.1/10
· 187 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3
76
224 syf.
·
Puan vermedi
İçinde bazı Almanca makaleler de var. Genel olarak hem Hun kültürü hem de dili hakkında malumat var. Okurken dikkat edilmesi gerekiyor çünkü bazı bilgiler ya eskimiş ya da değiştirilmiş. Notlarda ek olarak belirtilmiş zaten. Renkler hakkında ilginç tespitler var.
Annemarie Von Gabain
Okuyacaklarıma Ekle
1
1412 syf.
·
87 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Sözlük Okumak ve Kelime Haznesi
Yetkin yazarların, mütefekkirlerin alamet-i farika'sı dili iyi kullanmalarıdır. Zira muntazam bir yapı ancak yeterli malzeme varsa kurulabilir. Heidegger de "Dil düşüncenin evidir" derken benzer bir noktaya parmak basar. Binaenaleyh Sayın Cemil Meriçin sürekli sözlük okumanın önemine vurgu yaptığını görürüz. Tavsiyesi arada bir sözlüğü açıp bakmak değildir. Kitap okur gibi sözlük okumayı salık verir. Ben de bir kaç ay önce gerek Cemil Meriç'in bu tavsiyeleri gerekse çeşitli gözlemlerin neticesinde sözlük okumaya karar verdim. Bildiğim kelimeleri atlayarak, bilmediklerimi ise notlar olarak okudum. M,K,T gibi pek çok kelime barındıran harflerde kısmen sıkılsam da açıkçası sözlük okumak beklediğimden güzel ve verimliydi. Yaklaşık 100 günlük emeğimin karşılığı yaklaşık 1500 kelime oldu. Ayrıca artık bazı bilmediğim kelimelerin anlamları kökenine bakarak tahmin edebilir hale geldim. Örnek mi? Mesela İlber Ortaylı'nın sık kullandığı "Tebarüz" kelimesini ele alalım. Baştaki Te- nin Arapçada fiil yapma eki olduğunu bilince geriye "Barüz" kısmı kalıyor. Arapçada kelimelerin 3 sessizden türediğini düşünürsek aslında kelimemizin anlamı "BRZ" harflerinde yatıyor. BRZ'den anlam türeterek BARİZ'e ulaşabiliriz. Te- eki fiil yapmak olduğuna göre demek ki kelimenin anlamı barizleştirmek demek. Yani bariz olacak şekilde açığa çıkarmak. Yahu bir kelime için Te- ekini mi ezberleyeceğiz dediğinizi duyar gibiyim lakin Te-Ta-Tü-Tu ekleri ile dilimizde kullanılan belki 100-150 kelime mevcut. Veyahut herkes duymuştur Müstakbel gelin-damat denir. Yine bir çok kişi bu kelimenin anlamını seçkin olarak düşünür halbuki kelimenin kökeninde istikbal yatıyor. Yani gelecekte olması muhtemel demek. Bu ve benzeri 1500 tane kelime not aldım. Cemil Meriç'i dinlemek her zaman olduğu gibi beni memnun etti. Kısacası kitapta ilerledikçe kani oldum ki sözlük okumak bir ihtiyaç arkadaşlar, Kullandığı dili yetkinleştirmek, kelime hazinesini geliştirmek, daha güzel yazmak, daha iyi anlaşmak, konuşmak, anlaşılmak isteyen herkese tavsiye ediyorum. Gündelik hayatta duymamıza karşın anlamını bilmediğiniz o kadar kelime görünce şaşıracaksınız. Bu arada kitaba gelir isek Kubbealtı Neşriyat her zamanki gibi mükemmel bir eser ortaya koymuş. Kitapta günümüzde kullanılan en basit kelimelerden artık atıl durumda kalmış kelimelere kadar dilimizle münasebeti bulunan bütün kelimeler mevcut. Kelimelerin etimolojileri verildiği gibi çeşitli yazarlardan alıntı yapılarak kelime misalleri de yazılmış. Harika bir çalışma, kendilerini tebrik ediyor ve çok teşekkür ediyorum. Tek olumsuzluk olarak kitabın boyutunu diyebilirim. Tek cilt olan kitabın boyutu çok büyük. Standart bir kitabın 3-4 katı var sanırım. Yer sorunu yaşayacak olanlara 3 ciltlik baskısını öneriyorum. Cemil Meriç Erol Güngör İlber Ortaylı Martin Heidegger Karl Marx
Misalli Büyük Türkçe Sözlük
Okuyacaklarıma Ekle
19