Giriş Yap
"Onlar şapkalarını çıkarıyor ben de kellemi."
Reklam
5 dakika çok gibi geldi ama neyse.
"Giyotinle kafası kesilenlerin öldüğüne inanıyormusun?" "Şüphesiz!" "Anlaşılan kesilen başların konduğu sepete hiç bakmamışsın. İnfazdan sonra 5 dakika boyunca gözlerini oynattıklarını, dişlerini gıcırdattıklarını görmemişsin. Üç ayda bir sepeti değiştiriyoruz çünkü sepetin dibine çok hasar veriyorlar."
“Son bir zihinsel meydan okumaydı. Fakat vücudum bunu istemiyordum; boynum felç olmuş ve sanki önceden ölmüş gibiydi.”
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor HugoSayfa 156 - Olimpos Yayınları
Reklam
“Artık duymamaya görmemeye başladım. Tüm bu sesler, pencerelerdeki, kapılardaki, dükkân korkuluklarındaki, fener direklerindeki tüm bu kafalar; bu açgözlü ve zalim izleyiciler, herkesin beni tanıdığını benim hiç birini tanımadığım bu kalabalık; insan yüzüyle kaplı ve çevrili bu asfalt yol… Sersem, budala ve hissizdim. Bu kadar çok bakışını ağırlığının üzerinize yüklenmiş olması dayanılmaz bir şey.”
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor HugoSayfa 156 - Olimpos Yayınları
“Tüm bu insanlar gülecek, ellerini çırpacak ve tezahürat edecek. Tüm bu özgür ve zindan görmemiş, bir idama neşe içinde koşan insanlar arasında, bu meydanı dolduracak bu kafa yığınında, er yada geç kaderinde benden sonra kırmızı sepete gelmek olan birden fazla kelle olacaktır. Benim için oraya gelen ve sonra kendisi için gelecek olan birden fazla insan.”
Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor HugoSayfa 148 - Olimpos Yayınları