Profil
160 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Gizem
Yazar ,gizemli ve merak uyandıracak bir roman yazmış. Bir kadın var çok gizemli.Gizem ,güzellik ,aşk ,merak .... Hiç sıkılmadan okuyacağınız bir kitap ,farklı bir tarzda yazılmış. Tavsiye ederim .
Selma ve Gölgesi
Selma ve GölgesiPeyami Safa · Alkım Basım Yayın · 20172.708 okunma
Yüce olan derindir ve güzel kendisini hemen ele vermez... Byung Chul Han'ın sözleriyle: "Güzel saklıdır. Gizleme güzellik için aslidir. Şeffaflık güzellik ile anlaşamaz. Gizlemek, geciktirmek, oyalamak güzelin mekân - zamansal stratejileridir... Güzel, görünmekten tereddüt eder... Örtme güzellik için aslidir. Örtüsünün açılamaması güzelin özündendir... Güzel nesne sadece örtüsünün altında kendisi olarak kalabilir. Örtülmekle, sonsuz derecede göze çarpmayan hale gelir..."
Felsefenin tesellisi olabiliyorsa, güzelliğin de tesellisi vardır. Güzellikle hemhal olmak, dört bir yandan çekiştirilen modern ruhlarımızı teskin ve terbiye eder. Güzelliğin omzuna başımızı koyduğumuzda cümle müşkülat biter. Kimileri bir pencereden, kimileri bir dağ yamacından, kimileri sevgiyle dokunmuş bir andan, kimileri kalbe inşirah veren bir rüyadan güzelliğe bakar. Her gün bir güzellik yolumuzu keser, bazen görürüz onu, bazen de hiç fark etmeksizin yanından geçer gideriz. "Dünyanın güzelliklerine dair kayıtsızlığın sonunda varacağımız yer, sıradan bir hayattır," diye yazar Simone Weil... Güzelliği tecrübe eden kişi dünyaya hayretle bakmaya başlar. Dikkatini yüzeysel ve geçici olandan derin ve sonsuz olana kaydırır. Ruh ve dünya arasında hayret köprüsü kurulur. Hayrete uyanmak, hayretle bağ kurmak. Kalbi daha önce görülmemiş ve farkına varılmamış olanın bilinç ve farkındalığına çağırmak... Güzelliği yaşayan kişi kabına sığmaz, hayatı açar ve hayat tarafından açılır, bir bağ kurar. Sonsuzlukla ve El-Latif ile bir bağ. Bütün bağların ötesinde bir bağ... Güzelliği gören, görünmeyen âlemin işaretlerini çözmeye başlar. "Her güzellik, içinde sonsuzluğun işaretlerini taşır..."
Onda sadəlövcəsinə iki cəhət vardı: o, bir tərəfdən uşaq idi, bir tərəfdən də düşünən, mühakimə yürüdən bir qadın. Siz başa düşməyə başlayırdınız ki, bu gözəlliyin bütün mənasını çox da elə tezliklə dərk etmək olmaz, hər bir adi, laqeyd bir adam bunun hamısını birdən görə bilməz.
Sayfa 251Kitabı okudu
94 syf.
·
Puan vermedi
·
7 günde okudu
Selamün Aleyküm Değerli Kardeşlerim; Sorunlara ve aşılması için neler yapılması gerektiğine ilişkin çok önemli düşünceler barındıran bu kitabı sizlere öneriyorum. Bize güven duygusu aşılayan bazı görmemiz ve hatırlamamız gereken gerçekleri bizleri sunan yazarımız dikkatle anlaşılmasını az ve öz
Gençlerle Söyleşi
Gençlerle SöyleşiMehmet Erdoğan · Diyanet İşleri Başkanlığı · 201186 okunma
20 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.