Profil
İnsanların yaşamı iki kutup arasında sürüp gidiyordu: Elde edileni elde tutmak ve eldekini atarak daha değerli olanı ele geçirmek!
Sayfa 47 - Hayykitap, 1. Baskı, İstanbul, Şubat 2021Kitabı okudu
Hırs ve azim
Hırsı bırak, kendini boş yere harcama. Şu toprak altında çırak da bir, usta da… - Mevlana
ve neler yapabileceklerini...
"İstedikleri bir şeyi elde edemeyince insanların nasıl deliye döndüğünü gayet iyi bilen biriyim."
"Çoğu insan karşılaştırmanın öğrenmeyi desteklediğine inanır; oysa gerçek bunun tam tersidir. Karşılaştırmak yılgınlığa yol açarak rekabet adını verdiğimiz kıskançlığı teşvik etmekten başka bir şey yapmaz. Diğer ikna türleri gibi karşılaştırma da öğrenmeyi önler ve korkuyu körükler. Keza hırs da korkuyu körükler. İster kişisel olsun ister kolektif olanla özdeşleşsin, hırs her zaman topluma karşıt bir şeydir. İnsani ilişkilerde görülen sözde soylu hırs temelde yıkıcıdır."
Bir şeye açlık duymanın sonu budur; mideye indirmeden önce içi çürük müdür diye bakmayı unutursun.
"Hırsıma ve merakıma yenildim."
Sayfa 46 - PUPA YAYINLARI - 2. BASKIKitabı okudu
Hırs tatlı bir zehirdir. Oyalar, aldatır, tatmin eder görünür ancak tükenişe sürükler. Hırsa kapılıp koşullara, imkânlara, gidişata ve geleceğe körleşmenin ağır bedelleri olacaktır kuşkusuz.
Sayfa 18 - Destek YayınlarıKitabı okudu
"İstenen şeye anında ulaşma ihtiyacı hırsın bir parçasıdır. İnsanlar aşkı ararken de aynı hırs siyaseti devreye girer. İnsanlar anında, hemen doyuma ulaşmak isterler. Gerçek sevgi, gerçek aşk, ihtiyaçların anında giderildiği bir duygusal alan değildir. Gerçek sevgiyi tatmak için zaman ve bağlılık gerekir."
Midemizden Mesaj Var
Ardı arkası kesilmeyen hırslar beni çok oyalıyor. Rekabet ve hırs hiç sevmediğim duygular, bunları hep dışarı atmak istiyorum.
112 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.