Profil
Paranın hakimi olmak için paradan daha akıllı olmalısınız.
Sayfa 320 - ALFAKitabı okudu
Eleştirmek yerine araştırmayı seçin. Kuşkucular eleştirir, oysa kazananlar başkalarının kaçırdığı, gözardı edilmiş fırsatları araştırır ve değerlendirirler.
Sayfa 290 - ALFAKitabı okudu
Zengin bağırır, servet fısıldar!
Bir yerde olduğundan fazla lüks varsa korkun. Çünkü yıllarca şunu gördüm: Gerçek zenginler lüks yaşamıyorlar. Olduklarından bir tık aşağıda yaşıyorlar veya normal yaşıyorlar. Yani bugün Türkiye'nin en büyük holdinginin sahibinin kullandığı araba gayet normal. İyi bir araba. Ben biliyorum ki o adam o arabanın bin katını alabilir. Ama almıyor. Unutmayın: Zengin bağırır, servet fısıldar.
Sayfa 175 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
Diderot Etkisi Nedir?
Diderot etkisi diye bir etki var ve bu da çok önemli bir kavram. Denis Diderot (1703-1784), ünlü bir Fransız yazar ve filozoftur. Aydınlanma Çağı'nın, en önemli kişilerinden birisi olarak kabul edilir. Fransız Devrimi'ni hazırlayan düşünsel gelişmelerde katkısı vardır. Yeni felsefesi ve bilimsel düşünceleri Avrupa'da yaymak amacıyla Jean le Rond d'Alembert ile birlikte yazdığı Ansiklopedi en çok bilinen eseridir. ••• Diderot, büyük borç altına girmiş ve paraya ihtiyacı en üst seviyeye çıkmışken 1765 yılında Rus Imparatoriçesi Büyük Katerina, sanat ve bilimin koruyucusu olarak Diderot'un kütüphanesini satın aldı ve hemen sonra o kütüphaneyi yine Diderot'a bıraktı. Böylece Diderot'un eline önemli bir miktar para geçmiş oldu. Katerina bununla da yetinmeyip 25 yıllık maaşını peşin vererek Diderot'u kütüphanecisi olarak işe başlattı. ••• Diderot, eline geçen büyük parayla öteden beri almayı düşünüp de alamadığı pahalı kırmızı bir sabahlık aldı. Sabahlık o kadar görkemliydi ki Diderot evdeki eşyaların ona uymadığını fark etti ve başladı eşyalarını sabahlığına uygun olacak yenileriyle değiştirmeye. Her değiştirmede diğerleriyle uyumsuzluk daha da göze batar hale geliyor, yenileme süreci bir türlü bitmiyordu. Sonunda kendisini, evdeki bütün eşyaları yenileriyle değiştirmiş ve yeniden borçlu duruma düşmüş olarak buldu. ••• Diderot, bütün bunlardan sonra "Eski Sabahlığım İçin Pişmanlık" başlıklı bir yazı yazdı ve içine düştüğü tüketim çılgınlığını anlattı.
Sayfa 48 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
Bir sürü insan el âlem ne der duygusuyla yaşıyor. Bu yüzden benim ayakkabımdan saatime, kullandığım telefonuma hiçbir şey umurumda değildir; küçükken de böyleydim. Çünkü ben beynime, rasyonel olana önem veriyorum; siz de ona önem verin.
Sayfa 47 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
Bakın şimdi sizi çok şaşırtacak bir örnek vereyim. Diyelim ki kolunuzda Rolex, altınızda son model araba var. Bir şirkette genel müdürsünüz. Sabah altı buçukta yola çıkıyor, işinize ulaşmak için iki buçuk saat trafikte kalıyorsunuz. Sizce bu resimdeki kişi zengin mi? Bence fakir! Neden mi? Çünkü tercihlerini yanlış yapmış! Aslında o bir köle!
Sayfa 46 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
Eskiden bankalar tasarruf et, hayatını kurtar diye kumbara verirdi, şimdi kredi kartı veriyor daha çok harca, geleceğini karart diye.
Sayfa 46 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
Son yıllarda bir de başımıza online alışveriş çıktı! Mesela sürekli alışveriş sayfalarını takip ederseniz elbette kendinize engel olamazsınız. O nedenle ben şunu diyorum: Kredi kartı kullanmayın, e-ticaret üzerinden alışveriş yapmayın. Çünkü e-ticaret uyuşturucu gibi, bağımlılık yaratıyor. Bir sürü arkadaşım var, durmadan, hiçbir yerde giymeyecekleri şeyleri alıyorlar.
Sayfa 44 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
Size altın değerinde bir öğüt vereyim mi? Para kuş gibidir! Parayı bağlamazsanız uçar!
Sayfa 43 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
Hem ne demişler: Acı çekmeden başarı kazanılmaz!
Sayfa 29 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.