Profil
Miras meselesi
Yüce dinimiz, ailenin geçimini temin etmek külfetini erkeğe yüklemiştir ve hiç şüphesiz ondan dolayı da mirasta onun hissesini arttırmıştır.
Zedeleyici
İslam hukuku dersimizde hoca şöyle dedi:Tanıdığım hakimler arıyor davadaki uyuşmazlığı çözmek için bana danışabiliyorlar. Kendisi İlahiyat profesörü ve islam hukuku seçmeli dersini veriyor bizde. Yani Hakimler arayıp islam ilkelerine göre uygun mu diye danışmaları Hukuk devleti ilkesi,vatandaşların güvenliği açısından problemli. Dini inancını bilmiyoruz uyuşmazlık taraflarının müslümam değiller ya da Türk hukukuna guvenerek davacı ya da davalı sıfatındalar. Yargılanacaklarini ya da uyuşmazlığı çözeceklerini düşün dükleri hukuk İslam hukuku değil!!Ve hangi meshepin mensubu bir süru düsunce ekol var! Bu yüzden tek bir hukuk kuralı benimsemek ve öngörebilmek çok önemli! Esnek bırakılıyor hakime takdir yetkisi veriliyor zamanın şartlarına uyuşmazlığa uyumlaması için kuralı ama hakier bu yetkiyi bu şekilde kullanmamalı!!
12.10.23
Allah hainlik yaparak gideni, helallik almak için geri gönderir.
Birlikte çalıştığım insanları dinsel inanışlarına veya kravatlarının rengine göre yargılamak adetim değildir
Sayfa 298
İçim temiz sözüyle sıyrılmak olmaz. İslam'ı yaşamakla da dışını temizleyeceksin. Mahmut Efendi ks.
Şimdi hangi bir devlet reisi çıkar da: - Ey insanlar fena bir yola düşecek olsam, bana ne yaparsınız? diye sorabilir. Sorsa bile, "Seni kılıcımızla doğrulturuz!" diyebilecek kahramanları bulabilir miyiz?
Ya Müslüman olursunuz, ya da cizyeyi kabul edersiniz.Yoksa aramızda hakem işte bu kılıçtır!
Islam fıkıhının metodu, zorluğu kaldırıp kolaylığı yerleştirmektir. Hiç şüphesiz İslam dini, bu hükümleri meşrulaştırırken insanların saadeti ve ihtiyacını gözetmiştir. Bunun içindir ki, bu hükümlerin uygulanması; insanın güç ve takatı dahilinde olacak bir şekilde tanzim edilmiştir. Öyle ki bu hükümlerin içinde insanın yapamıyacağı ve yerine getiremiyeceği birşey yoktur. Mükellef olan insan, gücü haricinde bir zorlukla veya özel durumlarda bir güçlükle karşılaştığı zaman: Islâm hemen önüne ruhsat ve kolaylık kapısını açıverir.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.