Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
Profil
istanbul vefasız bir sevgiliye benzer
Doğu'nun incisi makyajlanmış!..
~~~ “İstanbul da makyajlanmış" dedim içinden. Diğer her şehir gibi bu şehir de üzerini kapatmış güzelliklerinin. Ellerini toprağın altına gömmüş. Dudaklarında kara toprak lekeleri. Ayağına sanki zincirler bağlanmış. Gözlerini türlü bezlerle kapatmış insanlar onun. Doğunun incisi bu şehrin üstünde tek ağaç bitmeyeli ne kadar çok olmuş Allah bilir. İnsanlar farkında değil ama İstanbul derinden bir "âh" ediyor gibi geldi bana. Sızlıyor sanki şehir. Sanki canı yanıyor da ses etmiyor gibi. Etrafımdaki yüzlere baktım; hepsi donuk ve habersiz ve hatta sağır. Duymuyorlar İstanbul'u. Bu İstanbul o benim hayalimdeki mi? Bu İstanbul, o İstanbul mu? ~~~
Reklam
İstanbul, bizim şimdi görüp bildiğimiz şehir değildi sanki, yolları, evleri, semtleri ve semt sakinleri çok farklıydı o zamanda.
Kim İstanbulluluk sevdasına tutulmuş ise o, İstanbulludur.
Şimdi de her milletten insan bulunuyor, muhtedi olmasına da gerek yok...
"İstanbul birçok mühtedinin kol gezdiği bir ticaret ve diplomasi merkezidir, Akdeniz'in dört bir yanından sayısız milletten insan çeşitli vasıflarla Osmanlı payitahtında bulunmaktadır."
Sayfa 97 - Kronik KitapKitabı okuyor
Dikkat edin! İnsanda bir et parçası vardır. O iyi olunca, bütün duygular güzelleşir. O bozulursa bütün duygular iyiliğini kaybeder. İşte o et parçası kalptir.
Reklam
İstanbul’u yıkmak, bence insan öldürmekle aynı ceza da olmalı. Adnan Menderes’miş en büyük katil, 6300 tarihi bina yıkmış.
Sayfa 178 - Ayhan SicimoğluKitabı okudu
"Gözü pencereden mahallenin arkasındaki denize gitti. Kımıltısız mavi deniz çarşaf gibi uzanıyor, içi sanki kan dolu kocaman bir küreyi hatırlatan güneş denizin ta ötelerinden ağır ağır yükseliyordu."
"İstanbul göklerinden telaşlı bulutlar beyaz beyaz, parça parça geçmeye başlamıştı. Pencereyi açtı, bulutların altında yanıp sönerek akan aya baktı…"
Yolda, taa Balipaşa yokuşunu çıkıncaya kadar hep bunu düşündü; kendi kendisi mi, yoksa başkaları için mi yaşayacaktı?
678 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.