Giriş Yap
Aşkım İsyandır Benim
Yanarım; öyle bakma yüzüme yağmur gibi Dağıt kalbini saran hasret bulutlarını Damlasın gözlerine sonsuzluk usaresi Dalgınlık evlerinin en güzel melikesi Sevemem; tozlu raflar arasına girmeden Çöllerim kandır benim Sevemem; karanlığınbir daha devirmeden Aşkım isyandır benim
Aşkım İsyandır Benim, Nurullah GençSayfa 11 - Timaş Yayınları
Reklam
“Benim nasibim böyle zaten… Ben ne vakit bir şeye el atsam, ne zaman hoşuma giden bir şarkı dinlemeye kalksam, çat… Hemen düğmeyi kapayan bir el çıkmıştır muhakkak.”
Küçük Harfli Mutluluklar, Haldun TanerSayfa 33 - Yapı Kredi Yayınları, İstediği Şarkıyı Dinleyebilmek
·
1 yorumun tümünü gör
Buramıza Kadar Geldi Çünkü
“(…) Öyleyse, tüm burda gördüğün komşular, kanundan, hökümetten nefret olduk! Bundan hiç kuşkun olmasın!”
Kaplumbağalar, Fakir BaykurtSayfa 262 - Literatür Yayınları; Hazine, Kır Abbas
Reklam
Eti geçti, duydun mu? Bıçak kemikte. Duymadınsa duy artık behey Allah’ın kulu, bıçak kemikte. Duy da silkin n’olursun bu ne biçim uyku bu. Bıçak kemikte Verilmemiş alınmış hep, yük vurulmuş dağlar gibi – insanlık bu mu? Çalıyor sömürünün imdat çanları, kımılda da kurtar şu onurunu bıçak kemikte. Topraksa paylaşılmış kıyılarsa yağmalanmış, umut hacizde, ya bu neyin puştluğu bu sana yokluk sana yasak sana dam insan değil – hâşâ – bir yağmacı soyu bu, bıçak kemikte. Üretensin yaratansın yürütensin dağları, bakma öyle kilit kilit, duvar duvar. Yetsin artık bu susku bıçak kemikte. Anasın boynun bükük babasın kolun kırık oğullar kan içinde. Kaldır artık başını «kalsın benim dâvam dîvana kalsın» demiş ozan. O dîvan sensin artık bıçak kemikte.
Hasan Hüseyin Korkmazgil
120 syf.
·
Puan vermedi
İsyan, kitabın ismi ve konusu birlikte çok güzel oluyor. İsyan aslında sosyal adaletsizliklere ve değişen dünya koşullarına karşı bir isyan. Roth bir yerde Tanrı'nın neden adaletsizlikleri ve kötülükleri engellemediğini yazıyor. Bir başka isyan... Andreas Pum, 1.Cihan Harbi'nden sonra tek bacağını kaybetmiş biridir. Laterna çalarak geçimini sağlar. Pum, devleti kutsal ve her şeyden üstün tutuyordu. Devletin kararlarına karşı çıkanlar için "kâfir" diyordu (s.10). Yani Pum için devletin herhangi bir kararına karşı çıkanlar aynı suç işleyen kişiler gibiydi. Daha sonra hayat koşulları onu kendi deyimiyle "kâfir" yapmıştı. Roth burada devlet aygıtını üstün tutan insanlara gönderme yapmakta. Devlete bir kutsaliyet atfederseniz ve ona mutlak bir itaatkârlık gösterirseniz hayatınız düşündüğünüz gibi gitmez, sefil bir hayata döner. Çünkü devlet de insan eliyle oluşturulmuştur bir yerde. Kitabın dili akıcı ve hoş. Konusu ve içerisinde barındırdıklarıyla eleştirel bir kurgusal eser. Eseri severek ve beğenerek, sıkılmadan okudum.
İsyan
8.0/10 · 117 okunma
Reklam
2
12
111 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48