Profil
“O zaman kalbini karart, Gece kralım, Ve görelim, Savaş ne getirecek.”
Sayfa 391 - Martı yayınları- Galleghar Nyx’in KehanetiKitabı okudu
Diane De Poitiers
“iyi bir düşmana sahip olmak için bir arkadaşınızı seçin,o nereye vuracağını çok iyi bilir “
“Ama bu adam herkesten üstün olmayı komuş aklına, herkese sözünü geçirmeyi, buyurmayı, herkesin kralı olmayı komuş. Ona boyun eğmeyecek elbet biri var,”
Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
günümüzün geçmişten bir özeti
Halkın güven içinde olması için toplumun ille de yoksul olması gerektiğini savunmak büyük bir yanlıştır. En çok kavgalar, gürültüler dilenciler arasında olmuyor mu? Yeniliği, mevcut durumundan rahatsız olan birinden daha fazla kim isteyebilir? Karışıklık yaratmak isteyen, kaybedecek hiçbir şeyi olmayan kişi değil midir? Eğer bir kral halkını koruyamıyorsa, halkı baskıyla kötü yönetiyorsa, halkı soyarak dilenci muamelesi yapıyorsa, perişan ediyorsa, krallığını bırakıp gitmesi o tahta hala oturmasından çok daha hayırlıdı. bu şekilde ayakta kalmaya çalışan bir kral sadece otoritesini korur ancak büyüklüğü saygınlığı çoktan kaybolmuştur. Bir kral dilencilerin üzerinde saltanat sürdüğü zaman değil, himayesinde zengin ve mutlu insanlar yaşatabildiği sürece değer kazanır.
384 syf.
6/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Mutlu olmak için bir başkasına muhtaç olmak ne kadar doğru?
Gülseren Budayıcıoğlu
Gülseren Budayıcıoğlu
'nun okuduğum ikinci eseri.
Camdaki Kız
Camdaki Kız
okuyunca hemen yazarın bir çok eserini listeme aldım. Sade ve akıcı anlatımı sayesinde kitaba virgül koyamıyorsunuz. Hiç sıkılmadan keyifle okudum. Betimlemeler öyle özgün ve güzel ki, olayları olduğu gibi, o an orada yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz.
Kral Kaybederse
Kral KaybederseGülseren Budayıcıoğlu · Remzi Kitabevi · 201516bin okunma