Giriş Yap
272 syf.
5/10
·
9 günde okudu
Yazarın oluşturduğu konsepti sevdim. Tasavvufî olanlar yanında, kullan(a)mayarak eskittiğimiz kelimeler vardı. Anlamlarını kendi ufak yorumları ile yazarak kitabın tekdüze olmamamsına dikkat edilmiş. Puanımı kırma sebebim alıntıları beğenmemiş olmam. Güzel alıntılardan fazla; içinde sırf o kelime geçtiği için kullanışmış, sığ alıntılar vardı. Keşke kullanılan alıntılar daha özenli seçilseydi.
Sufi Sözlük
Sufi Sözlük
8.5/10 · 1.044 okunma
Ölü; her güne o gün ölecekmiş gibi uyanan kişinin bir gün haklı olacağı, herkesin bir kez yaşayacağı, hayatı anlamlı kılan, hayatın sonu değil sonucu olan durumdur.
Diğerkâm; Farsça digar "başkası' ve kâm "seven, sevgi' sözcüklerinin bileşiği olup bencillk karşıtı harekeditlerde bulunma, başkalarının yararını da kendi yararı kadar düşünme insanlara maddi veya manevi kişisel çıkar gözetmeksizin yararlı olmaya çalışma anlamlarına gelen sözcüktür.
Kelâm-ı kibâr; büyük, akıllı, veli ve meşhur zatların güzel, zarif, veciz ve çok kıymetdar olan sözleri için kullanlan melodisiyle her daim gönüllerde yer tutmus, kimse tarafindan cümle içerisinde geçirildiğinde gönüllerdeki pası silen sözcük öbeğidir.
Kelime Dağarcığımız
•°•~•°~ Derûn: İç taraf, Dâhil. Kalb. «Pür-âteşim açtırma benim ağzımı zinhâr, Zalim beni söyletme derûnumda neler var..»
Abdullah Yeğin
Sayfa 103 - Beyit: Divan Edebiyatı Şairlerinden Leyla Hanım
2349
87 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.