Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Popüler
Keşfet
Alışveriş
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Profil
Mehmet Çavuş'un Mehmetçik'e Dönüşümü
Mehmet Çavuş'un "Mehmetçik"e Dönüşümü Seddülbahir muharebelerinde Mehmet adında bir çavuş, tüfeği kilitlenince eline bir büyük kaya parçası alarak ateş etmekte olan karşısındaki İngiliz denizcisine saldırmış, böylece hem kendisini hem de yanındaki erleri...
"Uğrunda ölecekleri ve hiç görmedikleri insan belki o sırada kılını kıpırdatmadan keyif sürmektedir."
Bir gün dağda pusuya düştük. Üç arkadaşım yaralandı, zor kurtulduk. Sonra arazide arama tarama yaparken iki teröristle karşılaştık. Bizi görünce ateş ettiler, ama mermileri bitince sağ yakaladık. Teröristi görünce çok şaşırdım. Her gün birliğe ekmek getiren fırıncıydı.
Koray Gürbüz
Sayfa 357 - Bülent Yıldırım
Türk halkını korkutabileceğini sananlara sesleniyorum: Gaziler, dün ne yaptılarsa yarın da onu yapacaklar. Dün bedenimizi milletimiz için feda etmeye hazırdık, bugün de o bedenlerden geriye ne kaldıysa feda etmeye hazırız. Bu anlamda ilk sözümüzle son sözümüz hep aynı olacak: “Yaşasın millet! Yaşasın vatan!”
Koray Gürbüz
Sayfa 266 - Ahmet Ali Özduman
Her gün üçer beşer şehit haberleri geliyor. Gazilerin haddi hesabı yok. Haberde deniyor ki: “Beş asker yaralandı.” Vatandaş sanıyor ki bir şeyi yok, tedavi görüp birkaç güne düzelir. Ama öyle olmuyor. Haberde “Yaralandı!” denilen çocuklar uzuvlarını kaybediyor. Onlarca yıl ameliyatlarla boğuşuyorlar, tüm hayatları etkileniyor.
Koray Gürbüz
Sayfa 215 - Hayri Kırıcı