m

Mezar Taşı Yazıları

0 üye
Yeniden Başlat
Hiçbir mezar taşında "yeniden başlat" seçeneği yok.
Bilinmeyen bir el yıllar önce, bu taş üzerine, şu mısraları yazmıştır.
"Uyuyor! Zalim kaderine rağmen yaşamıştı. Meleği onu terk edince, öldü, Günün geceye dönüşmesi gibi. Bu iş kendiliğinden oluverdi."
Sayfa 403Kitabı okudu
Reklam
Bir mezar taşından...
Sen yokken yüreğimi çok incittiler. Yaralarımı sarmaya gelmeyecekmisin?
Mezar taşlarının üzerindeki yazıları okurdum. Altında yatanın nasıl biri olarak yaşadığını hayal etmeye çalışırdım. Tabii bir mezar taşının karşısında durmak kitabı son sayfasından açmaya, filmin son kaesini yakalamaya benziyordu. Ne olmuşsa olmuş, ne yapmışsa yapmış, buraya, bu mezarlığa gelmiş ve kendini gömdürmüştü... En azından kesin olan bir şey vardı bu hiç tanımadığım adamda ya da kadında. O da nefes almadan toprağın altında yıllarca durabiliyor olması, yani ölü olması. Bir fahişe ile bir rahibenin, bir cani ile bir polisin yan yana yattığı mezarlıklar bana, hayattaki tek gerçek, tek yalansız manzara olarak görünürdü.
Sayfa 258Kitabı okudu
“Bir fahişe ile bir rahibenin, bir cani ile bir polisin yan yana yattığı mezarlıklar bana, hayattaki tek gerçek, tek yalansız manzara olarak görünürdü. Ama hoşuma gitmeyen şeyler, içinde yine karşıma çıkan o insani kurnazlığı, ikiyüzlülüğü barındıran mezar taşı yazıları, dini sembollerdi. Yine devreye insanın yarattığı o tiyatro sahnesinin plastik dekorları giriyor ve ölümü dahi kendi çıkarına göre biçimlendiriyordu. Değil Tanrı'ya, kendine bile inanmamış bir insanın başına çakılan haçlarla, yıldızlarla, oyunun devam etmesini sağlıyordu. Sevmiyordum ben, o ölüme bile iyimserlik ve inançla bakan, acıyı şarap gibi tasvir eden yazıları. Ölümün de para gibi, yoktu dini. Çürüyen cesetlere bu kadar yüklenmek onları ancak daha da parçalardı. Yeraltı canavarlarından önce, o mezar taşı yazıları yemeye başlamıştı cansız bedenleri, gittiğim her mezarlıkta. Seslerini duyabiliyordum.”
Sayfa 257 - Doğan KitapKitabı okudu
Reklam
13 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.