Giriş Yap
Ah bu saçları kınalı, parmakları kınalı, nur yüzlü ihtiyareler
Reklam
Muhabbet, iki beden arasındaki değil, iki gönül arasındaki münasebettir.
Ömer Tuğrul İnançer
·
İnsanın havfe ve muhabbete âlet olacak iki cihaz, fıtratında dercolunmuştur. Alâküllihal o muhabbet ve havf, ya halka veya Hâlık'a müteveccih olacak. Halbuki halktan havf ise, elîm bir beliyyedir. Halka muhabbet dahi, belalı bir musibettir. Çünki sen öylelerden korkarsın ki, sana merhamet etmez veya senin istirhamını kabul etmez. Şu halde havf, elîm bir beladır. Muhabbet ise, sevdiğin şey, ya seni tanımaz, Allah'a ısmarladık demeyip gider. -Gençliğin ve malın gibi.- Ya muhabbetin için seni tahkir eder. Görmüyor musun ki, mecazî aşklarda yüzde doksandokuzu, maşukundan şikayet eder. Çünki Samed âyinesi olan bâtın-ı kalb ile sanem-misal dünyevî mahbublara perestiş etmek, o mahbubların nazarında sakîldir ve istiskal eder, reddeder. Zira fıtrat, fıtrî ve lâyık olmayan şeyi reddeder, atar. (Şehvanî sevmekler, bahsimizden hariçtir.)
1 yorumun tümünü gör
Reklam
Haykırmak istiyorum gelip sana, haykırmak.. Ulaşsam da dünyada en çâresiz sona ben, Bu eflâtun ülkede mültecîyim O' na ben Çağırsaydı, düşerdim gül kokan yollarına Gizlenirdim baktığı ağacın dallarına O' nda bezm-i muhabbet soylu ve âsûdedir gözleri beytülgazel, saçları kasîdedir uzaktan gölge gibi görebilsem de, yeter Hasreti yüreğimde cehennem gibi tüter
Ehl-i hakikatın sohbetine zaman, mekân mâni' olmaz; manevî radyo hükmünde biri şarkta biri garbda, biri dünyada biri berzahta olsa da rabıta-i Kur'aniye ve imaniye onları birbiriyle konuşturur.
2
10
91 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42