1000Kitap Logosu

Mustafa Kemal Atatürk

7 Takipçi
TAKİP ET
Seçil Güven
Mustafa Kemal'ı inceledi.
520 syf.
·
29 günde
·
Puan vermedi
Mustafa Kemal , Yılmaz Özdil ellerine sağlık. Kitap beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Atatürk'ü çok seven biri olarak insan onun hakkındaki her şeyi bilmek istiyor. Atatürk'e zaten hayrandım. Kitaptaki gerçek bilgiler ona olan hayranlığımı, minnettarlığımı daha da artırdı. Çocukluğundan başlayarak ölümüne kadar onunla ilgili çocukluğu, yetişkinliği, komutanlığı, özel hayatı, katıldığı savaşlar, Cumhuriyeti kurmak için yaptığı şeyler, Ülkeye olan faydalı işleri , sevdiği sevmediği şeyler hakkında bilgiler bulabiliyosunuz. Kısacası Atatürk'ün yaşamına dair her bilgi neredeyse aktarılmış. Okumanızı mutlaka tavsiye ediyorum
Mustafa Kemal
9.1/10
· 10,7bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
Von Moltke : “… Ticaret, yabancı malların yerli hammaddesini kendi yurdunun yetiştirdiği bi okka işlenmiş kumaşa karşılık, on okka ham iplik veriyor. (…) Başkentin yakınında uçsuz bucaksız yerler bomboş durur, hükümet Odesa’dan buğday alır. Topraklar, ormanlar, sular olduğu gibi duruyor. Türkiye’nin bütün ticaretinin, kendi yasalarının himayesi altında yaşayarak, bu devletin içinde bir sürü devlet yaratan yabancıların elinde olması bundan. Türkiye hammaddelerini yabancı ülkelere sattığı halde, elde ettiği para ile yabancı endüstri ürünlerini ödeyip alamıyor. Para kurunun durumu, paranın değerini düşürmek gibi hazin önlemlere bundan ötürü başvuruluyor.”
1
Zehra Sönmez
bir alıntı ekledi.
- Hürriyet benim karakterimin mayasıdır, demişti. Bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın olabilmesi ve kalabilmesi, o milletin hür olmasına bağlıdır. Ben bu vasıflara çok önem veririm ve bu vasıfların bende de olduğuna, eğer milletimde varsa inanırım. Ben yaşayabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı olmalıyım. Millet hürriyeti benim için bir hayat meselesidir.
6