Giriş Yap
Alexandre Dumas
"Bir kadının yüreği ne kadar aşk alabilirse, ne kadar verebilirse, o kadar aşk duydum size ama şimdi uzaktasınız, bana lanet ediyorsunuz. Bir tek avutucu söz bile gelmiyor sizden."
Reklam
·
Reklamlar hakkında
George Bernard Shaw
“Gerçek şu: Özgürüm, sağlıklıyım, mutluyum ve patlıyorum sıkıntıdan!”
·
Nefta 1 Feminin rengi aksedip tenine Yeni açmış güle misal olmuş İn'itafiyle bak! ne al olmuş! Serv-i simin safalı gerdenine Bu letafetle ol nihal-i revan Giriyor göz yumunca rü'yama Benziyor aynı, kendi hülyama Bu tasavvur dokundu sevdama Ah böyle gezer mi hiç canan? Gül değil arkasında kanlı kefen Sen misin sen misin ey garib vatan! Nefta 2 Bu güzellikte hiç bu çağında Yakışır mıydı boynuna o kefen? Cisminin her mesamı yare iken Tuttun evladını kucağında Sen gider isen bizi kalır sanma Şühedan oldu mevt ile handan Sağ kalanlar durur mu hiç giryan? Tende yaştan ziyadedir al kan Söyleyen söylesin sen aldanma! Sen gidersen bütün helak oluruz Koynuna can atar da hak oluruz Nefta 3 Git vatan! Kabe'de siyaha bürün Bir kolun Ravza-i Nebi'ye uzat Birini Kerbela'da Meşhed'e at Kainatta o hey'etinle görün! Bu temaşaya Hak da aşık olur Göze bir alem eyliyor izhar Ki cihanda büyük letafeti var O letafet olunsa ger inkar Mezhebimce demek muvafık olur Aç vatan göğsünü İlah'ına aç! Şühedanı çıkar da ortaya saç! Nefta 4 De ki Yâ Râb bu Hüseyn'indir Şu mubârek Habîb-i zî-şânın Şu kefensiz yatan şehîdânın Kimi Bedr-in kimi Hüneyn'indir Tazelensin mi kanlı yâreleri? Mey dökülsün mü kabr-i eshâba? Yakışır mı sanem bu mihrâba? Haç mı konsun bedel şu mîzâba? Dininin kalmasın mı bir eseri? Adem evlâdı bir takım cânî Senden alsın mı sâr-ı şeytânî?
Reklam
·
Reklamlar hakkında
büyük alman şair ve düşünür johann wolfgang non goethe , üç bin yılın hesabını göremeyen karanlıkta yolunu bulamaz, günü gününe yaşar ancak derken sadece bireylerin değil toplum yada kültürlerinde felsefe tarihine duydukları ihtiyacı anlatmak istiyordu. adeletin mutluluğun aşkın ne olduğunu kimin nasıl yönetmesi gerektiğini , siyasal bir sistemin hangi temel etik ve politik ilkeler üzerine inşa edileceği. gercekten var olanın ne olduğu bizim başkalarına karşı ne tür yükümlülüklerimizin bulunduğu gibi soruları soranlar ilk kez bizler değiliz. bu sorular sokrates platon ve aristotoles tarından da sorulmuş ve felsefe tarihi boyuncada pek çok filiozofun ilgi odağında yer almıştır..
Sayfa 1346 - SAY YAYINLRI
Oscar Wilde
"İnsanların çoğu, kendileri değil başkalarıdır; düşünceleri başkalarının düşünceleridir; yaşamları başkalarını taklittir ve tutkuları ise alıntılardır. Şimdilerde insanlar öz benliklerinden korkuyorlar."
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
66
656 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14