ö

Öz Saygı

2 üye
hayal mi gerçek mi..?
-Dünya üzerinde kim umursuyor ki seni? -Kendimi umursuyorum ben!Ne kadar yalnız, ne kadar kimsesiz, ne kadar kolsuz kanatsız kalırsam, kendi kendimi o kadar sayacağım.
Sayfa 444Kitabı okudu
Ya ne sanıyordunuz Mr.Rochester?
Kısılmış dişlerinin arasından "Ömrümde hem böyle çelimsiz hem de böylesine güçlü hiçbir şey görmedim ben!diye söylendi.
Sayfa 445Kitabı okudu
Reklam
Aşırı bir idealden “kurtulmanın” en iyi yolu, ille de bu ideale ulaşmak değildir. Oscar Wilde’ın dediği gibi: “İnsanın yaşamında iki dram vardır: İstediğini elde edememek. Ve elde etmek.”
Sayfa 203 - İletişim Yayınları
Mutluluk genellikle bireysel bir bakış açısı sorunudur. Ve her zaman kendine saygıya bağlıdır: Kendine saygı ne kadar yüksek olursa, birey de o kadar hayatından memnun olduğunu düşünecektir.
Sayfa 191 - İletişim Yayınları
“Bıktım artık” yerine “isterdim ki” demek.
Sayfa 282 - İletişim Yayınları
307 syf.
7/10 puan verdi
İngilizcesi ‘Self-Esteem’ olan kavramın Türkçe çeviri kitabı. Kendine Saygı tam olarak bu kavramı karşılar mı emin değilim. ‘Self-Esteem’ aslında bir kişinin kendini görme/algılama/yorumlama biçimidir diyebiliriz. Kavramı tanımlayarak başlayan kitap, akademik çalışmalara yer veren, konuyu daha derinlemesine anlamamızı sağlayan bir referans kaynak niteliğinde. Öz saygının sağlamlaştırılmasına yaş, cinsiyet, mevki engel değil. Ancak kitabın son bölümüne kadar öneriler yerine çoğunlukla farkındalık kazandıracak sorular yer alıyor. Bu sayede önce mevcut düşünceler ve davranışlarınıza farkındalık kazanacak, daha sonra doğru davranışları öğreneceksiniz. Bunun için sabırla okumak gerekiyor. “Kendine saygı bir kremde midir yoksa?” Konuyu kadınlar özelinde, moda ve kozmetik sektörünü de inceleyerek ele aldığı 7. bölümden özellikle bahsetmek istedim. Kitapta, güzellik ve imaj üzerinde yaratılan baskılara dair sorgulanması gereken güzel sorular soruluyor. Kıyafet, kozmetik ürünü satın almanın sebeplerini bu bağlamda tekrar düşünmemi sağladı diyebilirim. Alışveriş farkındalığı için güzel bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Kendine saygı, kişisel girişimlerle düzenli olarak beslenmesi gerekiyor. Bu tarz pratikler yapmayı sağlayan psikoloji kitaplarının insan hayatının kalitesinde önemi büyük.
Kendine Saygı
Kendine SaygıChristophe Andre · İletişim Yayınları · 2016254 okunma
Reklam
29 öğeden 31 ile 29 arasındakiler gösteriliyor.