Profil
"Zira dünyada şans diye bir şey yoktur. Dünyada ne varsa birtakım zorunlu kombinasyonlar sayesinde oluşmuş ve oluşacaktır."
Belki... Belki de parasızlık... Her şeyi yapan paradır çünkü... İnsanları en aşağılara indiren ve en yukarılara çıkaran...
Sayfa 170 - Yapı Kredi Yayınları 34. BaskıKitabı okudu
Reklam
Neden hep karalar giyersiniz siz? Hayatımın yasını tutuyorum. Mutsuzum. Neden ama? Aklım ermiyor... Sağlığınız yerinde. Babanız zengin değil ama durumu hiç de kötü sayılmaz. Bir de beni düşünün. Ayda topu topu yirmi üç ruble geçiyor elime, emeklilik kesintisi de caba, ama yine de yas tuttuğum yok. Para... Ne önemi var paranın? İnsan yoksulken de mutlu olabilir.
para para para ...
“Umumiyetle para enteresan bir şeydir zaten. Çok kere cebimden bir lira alır, önüme koyarak onu saatlerce seyrederim. Hiçbir fevkaladeliği yok. Birtakım hünerli çizgiler, tıpkı mekteplerdeki resmi hattî2 vazifeleri gibi. Belki biraz daha ince ve karışık... Sonra bir resim. Birkaç satır muhtasar yazı ve bir iki imza... Üzerine biraz fazla eğilince insanın burnuna ağır bir yağ ve kir kokusu da vurur. Fakat ne muazzam şeydir bu kirli kâğıt azizim, bir düşün!”
Kitaptan bir söz
Hüsnüniyet varsa ne önemi var kimdir , nedir ? Riya yoksa kelam yeterlidir ...
Sayfa 4 - SCALA yayıncılık
Reklam
Onun en büyük zevki para toplamaktı Çünkü onun içinde aynı bir saksağan gibi bir şeyleri toplayan köylülerin içgüdüleri vardı. Bunun sebebi, yıllar sonra yaşlandığı zaman topluma bağımlı kalmak istemiyor oluşuydu. Toplumun ona acıyarak verdiği ekmek boğazına takılırdı.
Mesleğinde çok iyiydi ama başarı için bu yeterli değildi, şans da gerekiyordu.
Parayı ne güzel tanımlamış:)
“Enterasan şey…” dedi. “Umumiyetle para enterasan bir şeydir zaten. Çok kere cebimden bir lira alır, önüme koyarak onu saatlerce seyrederim. Hiçbir fevkaledeliği yok. Bir takım hünerli çizgiler, tıpkı mekteplerdeki resmî teknik resim gibi…Belki biraz daha ince ve karışık…Sonra bir resim…Bir kaç satır muhtasar yazı ve bir İki imza…Üzerine biraz fazla eğilince insanın burnuna ağır bir yağ ve kir kokusu da vurur. Fakat ne muazzam şeydir bu kirli kağıt azizim, bir düşün!”
Bu hallere aldığı paranın azlığı ve fakirlik sebep olmuştu, daha büyük bir sefalet neler doğurmazdı!
Sayfa 233Kitabı okudu
Reklam
Yeni kaymakamla da arayı hemen doğrultmuşlar. Doğrultmasalar bile paraları var, efendim, paraya karşı kimin gücü yeter ki!
Sayfa 199Kitabı okudu
Ne edelim Yusuf Ağa, Hilmi Beylerin ne olduğunu sen ben biliriz ama bunlara öğretemeyiz. Parası olanın ırzı da tamam namusu da!”
Sayfa 136Kitabı okudu
Jiazhen haklıydı. Bütün aile her gün bir arada olduğu sürece, paranın ne önemi vardı?
Ama bilirsin; derler ki: ‘Birini zor durumdan kurtarabilirsin, fakat yoksulluktan asla!’
Eskiler der ki: “Fakirlik adamın hırsını köreltir.”
51 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.