Psikoloji-İnceleme

Profil
·
Puan vermedi
Kitabı henüz bitirmedim. Hızlı okunup, geçilecek bir kitap olmadığını düşünüyorum. Roman-Biyografi tarzı kitaplarda kendi kapasite ve imkânımıza göre sayfa hedefimizi artırabiliriz. Fakat bu tür üzerinde düşünülmesi, yeri geldiğinde derinleşilmesi gereken kitaplarda ben daha az sayfa hedefi belirliyorum. Sindirerek okumak istediğim bir kitap oldu.. Sizlere de bu şekilde okumayı tavsiye ederim.. Yazarımız Kemal Sayar alanında uzmanlaşmış bir Psikiyatrist. Ben öz olarak: Yazarın gerçekçi yaklaşımını sevdim.. Bize hayatı ve insanın yaşadığı ıstırapları yalancı bir polyannacılıkla toz pembe gösteren ve küçümseyen, içinde bulunduğumuz türlü ruh ve duygu karmaşalarını tekdüze bir çözümle son bulabileceğine inandırıp, olmadığında da hayal kırıklığıyla sonuçlandıran kitapların, koçların, terapilerin aksine sâhiciliğiyle, güzel tecrübelerini bizimle öz bir şekilde paylaşan Kemal Sayar'a teşekkür ediyorum...
Hayat Teselli Bulmaktır
Hayat Teselli BulmaktırKemal Sayar · Timaş Yayınları · 20211,979 okunma
Bir insanın kaygılarından kurtulabilmesi için tek yol, kendi varoluş sorumluluğunu üstlenebilmesidir.
Reklam
İnsanın gerçek duygusal dünyasından kopması sonucu ortaya çıkan boşluk, kendisine de yabancı gelen ve engelleyemediği, saçma ve gereksiz birtakım fikirlerin zihnine üşüşmesine neden olabilir.
Örneğin, bir insan annesini reddedici biri olarak algılamışsa, bazı özellikleriyle onu anımsatan kadınların, hatta tüm kadınların kendisini reddedeceğinden korkabilir. Bir diğeri, babasını sert ve katı bir insan olarak algılamışsa ilerideki yaşamında karşılaştığı yönetici, öğretmen ve polis gibi otoriteyi temsil eden erkeklerden de benzer davranışları bekleyebilir. Dolayısıyla, çocukluk yıllarında oluşan genellemeler yetişkin insanın çevresini yanlış algılamasına ve ilişkilerinin bozulmasına neden olur.
Çocukluğu izleyen ergenlik döneminde de ana-baba ya da diğer yetişkinlerin alaycı tutumları ergenin üzerinde yıkıcı etkiler yaratır. Çocuğun eğitiminde ceza yöntemleri hakça uygulandığında kaygıya neden olmaz. Ama ceza uygulamalarına ana-babanın kendi kaygılan ya da itici davranışları eşlik ederse çocuk da kaygılı bir insan olur. Çocuğu eğitmekten çok kendi öfkesini yaşayan ya da yıkıcı isteklerine doyum sağlamaya çalışan ana-baba, zaten çocuğu korkutmayı ve hırpalamayı amaçlamıştır
Kaygı, kökenini bireyin çocukluk yaşantılarından alır. Bu yaşantılar çocuğun ana-babası ve öğretmenleri gibi yetişkinlerin yanısıra, yaşıtlarıyla olan ilişkilerini de içerir. Kaygı, çocuğun çevresinde kaygılı insanların varlığı ile gelişir. Bulaşıcı bir duygu olduğundan, kaygılı ve telaşlı bir annenin bakışları, ses tonu ve genel havası çocuğu etkisi altına alır.
Reklam
Hayat ne derece hayatta kalmaya dönüşürse ölüm korkusu da o derece artar. Acı korkusu nihayetinde ölüm korkusudur
Insan kendine değer verebildiği oranda başkalarına da değer verir; diğer insanlara gerçek anlamda değer verdiğini hissettikçe kendisini de değerli bulur.
Değersizlik duygusu, bir insanın kendisini diğer insanlardan daha değersiz bir varlık olarak algılamasını tanımlar ve kökenini çocukluk yaşantılarından alır.
Genellikle psikolojik darbenin yoğunluğu, maruz kalınan tehdidin ağırlığına bağlanır. Ama kendine saygıya saldırının fiziksel saldırıdan daha önemli olduğu da görülebilir,
Sayfa 225Kitabı okudu
Reklam
Saldırı kurbanları tedavi edilirken, genellikle kendilerine saygılarının bu olaydan ne kadar etkilendiği görmek şaşırtıcıdır Tedavide, tecavüz ("Ebediyen kirlendim") ya da saldırı ("Kendimi daha iyi savunabilirdim") kurbanlarında hemen her zaman utanma ve aşağılanma duyguları, felaketlerden kurtulanlarda da ("sağ kalan sendromu"dur bu: Ötekiler ölmüşken ben niye buradayım?") suçluluk duyguları görülür. Bu utanma duyguları, bu kişilerin sıkıntılarının kronikleşmesinin kaynağını oluşturur: Bu duygular onları örneğin yalnızlığa, sorunlarınıaçmamaya iter ya da onlarda başkaları gibi olmadıkları, anlaşılmadıkları vb. duyguları uyandırır
Sayfa 225Kitabı okudu
752 syf.
·
Puan vermedi
746 sayfalık araştırma, derin mi derin, geniş mi geniş... Kolay okunan fakat [birçok kitap için geçerli olan] altyapı olmadan ipun ucu kaçırılacak kitap. Çok fazla parantez, fazla açıklama yoruyor. Okunur mu? Evet.
Zihin Modernlik Delilik
Zihin Modernlik DelilikLiah Greenfeld · Alfa Yayınları · 03 okunma
... Kayıtsızlık ve duygu eksikliği aynı zamanda kaygıya karşı birer savunmadır
... İnsanoğlu boşluk durumunda uzun süre yaşayamaz: Bir yere doğru büyümüyorsa, sadece durgunlaşmakla kalmaz; bastırılmış olası gelişmeler hastalığa, umutsuzluğa ve en sonunda da yıkıcı etkinliklere dönüşür.
Psikoterapi hem bireyin “hastalığının” o anki durumunu hem de insanı insan yapan ilk-örneksel özellikleri ve üstünlükleri ortaya koyar.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.