Konu
C
bir alıntı ekledi.
"İfadeniz berraktı - yazdıklarınızı anlayabiliyordum - ve ölümden açıkça söz etmeye hazırdınız. Ben de sizinle açık konuşacağım: Er geç intihar edeceğimden hemen hemen eminim. Buraya, bir zerre mutlulukla yaşamanın bir yolunu bulabilmek için terapide son bir deneme yapmak üzere geldim. Bu olmazsa, ölmeme ve aileme olabildiğince az acı verecek bir yol bulmama yardım edeceğinizi umuyorum."
3
Fatih Kayiş
bir alıntı ekledi.
Kölelik-Kulluk-Özgürlük
Kölelikten birdenbire özgürlüğe geçenlerin bocalayıp köleliği aramaları gibi, nesiller boyunca kul olmuş insanların birdenbire özgür olmaları da sıkıntı yaratır, sudan çıkmış balığa dönerler. Benzer şekilde kralların, padişahların emrinde monarşiye alışmış kitleler, aniden demokrasiye kavuştuklarında, doğrudan ya da dolaylı, "Biz bu demokrasiden sıkıldık," diyebilir, tekrar eski monarşi günlerine dönmek isteyebilir.
Üstün Dökmen
Sayfa 82 - Remzi Kitabevi
1
Nil Deniz Coşkun
Beni Ödülle Cezalandırma'yı inceledi.
248 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Çocuk gelişiminde doğru bildiğimiz birçok şeyi sorgulatan bir eser. Ödül kavramını detaylı bir şekilde incelemiş. Aynı şekilde ceza kavramını da. Okurken genel de "tüh yaa ben bunu çok yaptım veya yaşadım " derken bulabilirsiniz kendinizi. Dr. Özgür Bolat, sadece ödülün görünmeyen zararlarını anlatmıyor. Bizlere bir model, pratik çözümler ve uygulamalar da öneriyor. Sevgiyle tavsiye ediyorum
Beni Ödülle Cezalandırma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
C
bir alıntı ekledi.
Her şeyden önce, insanların çoğunda, sadece genel ahlaka değil, aynı zamanda uygun kabul edilen şeylere ve ceza kanunlarına kafa tutmayı engelleyen doğal bir korkaklık vardır. İnsanın değil bireyliğini özgürce yaşayabilmek, bireyliğin ilk kıpırtılarını bilincinde harekete geçirebilmek için bile harcadığı muazzam çabanın yanında bu korku hiç kalır.
2
C
bir alıntı ekledi.
Günümüzde bireyin ruhsal durumu reklam, propaganda ve diğer oldukça iyi niyetli öğüt ve telkinlerle o kadar tehdit altında tutulmaktadır ki, hastaya yaşamında bir kez olsun "yapmak zorundasın", "etmek zorundasın" gibi yetersizliğini yüzüne vuran mide bulandırıcı sözler duymadan bir ilişki kurabilme fırsatı verilmelidir.
1